DOLAR 17,9627 0.21%
EURO 18,2603 0.04%
ALTIN 1.017,15-0,45
BITCOIN 420677-1,69%
Adıyaman
38°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

“Aile Hekimliğindeki Sorunlar Derhal Çözülmelidir”

“Aile Hekimliğindeki Sorunlar Derhal Çözülmelidir”

ABONE OL
5 Mart 2010 01:21
“Aile Hekimliğindeki Sorunlar Derhal Çözülmelidir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

abozan8Sağlık Sen Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan, Aile Hekimliği uygulamasında birçok sorun olduğunu ve konunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Aile Hekimliğinin Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı elemanları için mağduriyet oluşturmaya devam ettiğini söyleyen Sağlık Sen Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan, Toplum Sağlığı Merkezlerindeki tüm çalışanların, özellikle mali açıdan olmak üzere özlük, sosyal ve psikolojik olarak mağdur olduklarının altını çizdi.

Sağlık Sen Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan, konu hakkında şöyle konuştu; “Yeterli altyapı ve personel sayısı mevcut olmadığından Aile Hekimliği uygulaması, başta toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışanlar olmak üzere tüm 1. basamakta çalışanlar, Aile Hekimliği uygulamasında göz ardı edilmiş ve yeterli öngörü planlaması yapılmadığından tüm illerde ciddi sıkıntılar yaşamaya devam etmektedir. Tabip dışındaki sağlık çalışanları bir görevlendirme sıkıntısını bizzat fiilen yaşamaktadırlar. 20–25 yıl hizmet etmiş Ebe- Hemşire çalışanlarımız hiçbir imkân ve destek sağlanmadan, bunların aile şartları göz önünde bulundurulmadan, nasıl gidip gelecekleri, nerde nasıl barınacakları hesaplanmadan 3 ay boyunca köylere görevlendirmeler yapılmaktadır. Zaten bu da hiçbir verim sağlamamaktadır. Aile Hekimliği bu şekliyle devam edemez, bu şekilde uygulanamaz. Bu geçici görevlendirmeler artık derhal son verilmelidir. Uygulaması 5. yılına girmesine rağmen Sağlık Bakanlığı bu yanlışları halen görmemiş, görmüşse bile hiçbir çözüm üretmemiştir. Toplum Sağlığı Merkezleri adeta gözden çıkarılmış görüntüsü vermektedir. Bu da sağlık çalışanlarımızı sosyal ve psikolojik olarak son derece rahatsız etmekte, çalışma moral ve motivasyonlarını bozmaktadır. Sağlık Bakanlığı, bu şekliyle yürümesi imkânsız olan bu uygulamayı bu sorunları çözmeden tüm Türkiye’ye yayması gerçekten büyük bir handikaptır, kendilerini bir kez daha uyarıyoruz. Öncelikli olarak bu işi bizzat yürüten sağlık personelini de dikkate alarak, sorunlarına kalıcı bir çözüm getirerek, hiçbir kesimi mağdur etmeyen ve ezmeyen bir yapıya kavuşturmalıdır. Geçici görevlendirmelere son verilerek, Aile Hekimliği ve ihtiyacı olan boş yerler için yeni personel alınmalıdır. Sağlık Bakanlığı başta Toplum Sağlığı Merkezleri olmak üzere 1. basamakta çalışan personelin sorunlarına eğilerek bir an önce kalıcı çözümler bulmalarını bekliyoruz. Eğer çözemeyeceklerse bu uygulamadan derhal geri vazgeçmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP