DOLAR 17,9656 0.28%
EURO 18,2642 0.08%
ALTIN 1.021,990,02
BITCOIN 424755-1,51%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Anayasa’da Rötuş Değil, Yeni Bir Anayasa İstiyoruz”

“Anayasa’da Rötuş Değil, Yeni Bir Anayasa İstiyoruz”

ABONE OL
22 Mart 2010 19:31
“Anayasa’da Rötuş Değil, Yeni Bir Anayasa İstiyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

saadetpa (1)Saadet Partisi (SP) Adıyaman İl Başkanı Mustafa Alkayış, Anayasa’da rötuş değil yeni bir Anayasa istediklerini söyledi.

Alkayış, parti binasında Av.Ahmet Işık, Av.Zuhal Daşnik, Av.Hakan Darak ve Av.Zeynal Taştan ile birlikte yaptığı açıklamada 12 Eylül 1980 askeri darbesi ürünü olan mevcut Anayasanın ülke sorunlarına çözüm üretmekte yetersiz kaldığını öne sürdü.

Alkayış, bir ülkenin demokratik standartlarının ölçmek için 4 temel hukuki konuya bakmak gerektiğine vurgu yaparak,

“1-Anayasa, 2-Meclis İçtüzüğü, 3-Seçim Yasası ve 4-Siyasi Partiler Yasası. Mevcut durumda bu dört alanda da demokratik bir düzeyin var olduğu söylenemez. Demokratik bir sistem kurmak istiyorsak siyasi ve hukuki bir reform sürecini başlatmak ve olgunluk içerisinde tamamlamak zorundayız. Anayasalar toplumsal sözleşmelerdir. Bu nedenle de toplumun çok geniş kesimlerinin üzerinde uzlaştıkları metinler olmak zorundadırlar. Bu günkü Anayasa, devletin kurumlarını, siyasi partileri ve toptan tüm sistemi halkın denetimine açmayan bir anlayışa sahiptir. Vatandaşın her dört yılda bir oy vermek dışında neredeyse söz sahibi olmadığı bir yapı ile idare edilmekteyiz. Halkı yönetme iddiasında bulunan küçük küçük adacıklar ama neredeyse her biri diğerinden bağımsız ama halka hesap vermeyen kuruluşlar. Bu sisteminin değişmesi zaruridir. Peki, Anayasayı kim değiştirecek ve nasıl değiştirecek? 3 Kasım 2002 seçimlerinde halkımız AKP’ye üç tane görev verdi:1-Ekonomik pastadan payımı arttır. 2-)Özgürlüklerimi genişlet. 3-)Statükoyu benim için değiştir. AKP, bu konularda hiçbir adım atmadı. Oyları &’lara düşmüşken; 367 oylaması, 27 Nisan Bildirisi ve Cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale nedeniyle halkımız AKP’ye 22 Temmuz 2007 seçimlerinde bir dördüncü görev daha verdi: Git adam gibi bir Anayasa yap! Bu görevi verirken de yüzde 47 oy vererek Anayasal çoğunluğu da temin etti. AKP, halkın bu beklentilerine cevap vermedi.”dedi.

İktidar ve muhalefet partilerini eleştiren Alkayış, gerek iktidar partisi gerekse muhalefet partilerinin gerilim yaratarak siyaset yapma tarzlarını belli ettiklerini ileri sürdü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP