DOLAR 17,9425 0.39%
EURO 18,5992 0.96%
ALTIN 1.032,950,32
BITCOIN 4431132,65%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Ateşin Düştüğü Yer” Filmi Gösterildi

“Ateşin Düştüğü Yer” Filmi Gösterildi

ABONE OL
26 Kasım 2012 18:49
“Ateşin Düştüğü Yer” Filmi Gösterildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

film 1“Gençlerin Şiddetten Kaçınması ve Hoşgörü” projesi kapsamında 25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü etkinlikleri dolayısıyla Adıyaman Üniversitesinde, kadına yönelik şiddeti anlatan “Ateşin Düştüğü Yer” adlı filmin gösterimi gerçekleştirildi.

“Gençlerin Şiddetten Kaçınması ve Hoşgörü” projesi kapsamında 25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü etkinlikleri dolayısıyla Adıyaman Üniversitesinde, kadına yönelik şiddeti anlatan “Ateşin Düştüğü Yer” adlı filmin gösterimi gerçekleştirildi.
Adıyaman Üniversitesi, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi, Adıyamanlılar Gençlik ve spor kulübü Derneği, Anadolu İş Kadınları Derneği (AİKAD)’nin ortaklaşa düzenlediği programa AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, Adıyaman Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Belediye Başkan Yardımcısı Ebubekir Firat, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şubesi Murat demirkol, Baro Başkanı Abdullah Tel, “Ateşin Düştüğü Yer” adlı filmin oyuncusu Abdullah Şekeroğlu, siyasi parti, sivil toplum ve kadın kuruluşların temsileri ile çok sayıda davetli katıldı.
film 4Programın açılışında konuşan AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, kadının ve erkeğin bir birini tamamladığını belirterek, erkeğin tam bir erkek, olgun bir erkek olması için kadına, kadının ise olgun bir kadın olması için erkeğe ihtiyacı olduğunu ifade etti.
Yetiş, “İnsanlık tarihinden itibaren çok eski bir hikaye vardır. İnsanlık bir çok şey başardı, matbaayı icat etti, lokomotif yaptı,  arabayı buldu, uçağa binmeye başladı, denizde gitmeye başladı, denizin altına indi, uzaya, aya gitti. Tüm bunları başardı. Ama bizm hala belki binlerce yıldır çözemediğimiz bir meselemiz var. O da bir insan olarak kendi değerimizin ve kıymetimizin farkında olmaktır. Kanaatimce aslında kadın erkek sorunu dediğimiz, temelde burada başlıyor. Amerika’da da Kanada’da yani gelişmiş batı ülkelerinde de  kadına şiddet hala ciddi oranda var. Hatta yapılan bazı istatistiklerde üniversite okumuş olanların hiç okumamış olanlara göre daha fazla ama belli tipte şiddet uyguladığı yönündedir. Ayrıca kadın kendi potansiyelinden uzaklaştırılarak metalaştırıldı.
film 5Adeta bir süs bitkisi haline getirildi. Sadece görsel bir malzeme düzeyine indirildi. Bunların da hepsinin kadına şiddet temelinde görülmesi gerekiyor. Bunların hepsi gönderildiğimiz yer yüzünde hepimizin ortak ızdırabı olmalı.
Türkiye’nin yeralatı, yerüstü varlıkları, ekonomisini, demokrasisini tartışıtığmız bu dönemde bence tartışmamız gereken en önemli şeydir. Bence yeniden insanı keşfetmemiz gerekiyor” dedi.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ise, böyle bir etkinliğe evsahipliği yapmaktan mesut ve bahtiyar olduğunu belirterek; “Yaradan her türlü canlıyı çift yarattığı gibi insanı da kadın ve erkek olarak yaratmıştır. Kadınlar en kutsal varlığımızdır. Annemiz, kızkardeşimiz, kızımız ve ailemizin bir parçasıdır. Maalesef toplamlar ilerlediği halde kadına yönelik negatif yaklaşımlar ve olumsuzluklar da devam etmiştir. Kentleşme ve eğitime rağmen bu durum bu şekilde olmaktadır. Ancak bu sorunun yani kadına yönelik olumsuzlukların engellenmesinin yolu yine eğitimdir. Kadına yönelik şiddetin azaltılması için eğitim ailede başlar. En önemli görev de annelere düşüyor. Evdeki sevginin çoğaltılması toplumda da olumlu sonuçlara vesile olacaktır” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Milletvekili Murtaza Yetiş, “Ateşin Düştüğü Yer” filminin oyuncusu Abdullah Şekeroğlu’na  çiçek takidm etti.
Açılışıın ardından İsmail Güneş’in yönettiği ve kadına şiddeti konu alan “Ateşin Düştüğü Yer” adlı filmin gösterimi gerçekleştirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP