DOLAR 17,8885 0.01%
EURO 18,4290 -0.06%
ALTIN 1.027,14-0,25
BITCOIN 4367016,37%
Adıyaman
34°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Bizi Neyin Karşılığında Sattın?”

“Bizi Neyin Karşılığında Sattın?”

ABONE OL
19 Mart 2013 14:00
“Bizi Neyin Karşılığında Sattın?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

chp frt02İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler’in mecliste yaptığı konuşmadan sonra partisinden istifa eden Adıyaman milletvekili Salih Fırat’ın bugün resmen AK Parti saflarına katılacak olmasını gazetemize değerlendiren CHP Adıyaman il teşkilatı, Fırat’a ateş püskürdü.

CHP’li Birgül Ayman Güler’in, Meclis’te ana dilde savunma konusu görüşülürken “Kürt milliyetçiliğini bana ‘ilericilik’ ve ‘bağımsızcılık’ diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” sözü üzerine partisinden istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ın bugün gerçekleştirilecek olan AK Parti Grup Toplantısında AK Parti saflarına katılacak olmasına CHP kanadından sert tepki geldi.

“Seçmenlerim, AK Parti’ye geçmemi istedi”

İstifasının ardından uzun süredir sessizliğini koruyan Adıyaman Bağımsız Milletvekili Salih Fırat, bugün Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın kendisine takacağı ‘AK Parti’ rozeti ile AK Parti saflarına katılacak. Konu ile ilgili bir açıklama yapan ve CHP’den istifa ettikten sonra hem AK Parti’den hem de BDP’den davet aldığını belirten Fırat, “İkisini de değerlendirdim. Memlekette hem yakınlarıma hem seçmenlerime danıştım. AK Parti’ye geçeceğimin uygun olacağını söylediler. AK Parti’ye geçişimde, çözüm süreci ve Başbakan Erdoğan’ın tutumu etkili oldu. Yıllarca süren bir çatışma ortamı vardı. AK Parti, bu sorunun çözülmesi için 2009’dan başlayan ve ocak ayında yoğunlaşan bir süreci yürütüyor. Başbakan Erdoğan’ın çözüm için gösterdiği çaba ve ardından İmralı görüşmeleri sonucu çözüme yaklaştığımızı hissettik. Bu süreçte hükümete destek olmak gerekir. Benim kararımda da bunlar etkili oldu. Kişisel bir beklentim yok. Ülke politikası adana böyle bir karar verdim. Hayırlı olsun” diye konuştu.

CHP’liler, Salih Fırat için savcılığa ‘oy hırsızlığı’ şikayetinde bulunacak

Salih Fırat’ın, AK Parti’ye geçeceğini açıklaması üzerine ilk tepkiyi gazetemiz aracılığıyla veren CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan ile CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, Salih Fırat hakkında ‘oy hırsızlığından’ suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.

Bugün saat 10.30’da parti binasında toplanacak olan CHP’liler, Adıyaman Adliye Sarayına kadar yürüyerek burada bir basın açıklaması düzenleyecekler ve partiden istifa eden Salih Fırat hakkında, ‘oy hırsızlığı yapmaktan’ savcılığa suç duyurusunda bulunacaklar. Konu ile ilgili gazetemize bir açıklamada bulunan CHP İl Başkanı Av. Bilal Doğan ve Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, “Salih Fırat’ın 51 bin seçmenin oyunu neyin karşılığında sattığını merak ediyoruz. Salih Fırat partimizden istifa ederek AK Parti’ye geçmekle oy hırsızlığı yapmıştır” diye konuştular.

CHP Adıyaman İl Başkanı Doğan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Çavuş yaptığı ortak açıklamada, “Salih Fırat istifa ettiğinde farklı gerekçeler ortaya koymuştu, fakat bu gerekçelerin gerçek olmadığı bugün açıkça ortaya çıkıyor. Fırat bize İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler’e tepki göstermek için istifa ettiğini söylemişti. Ancak o süreçte Fırat’ın bu istifa gerekçesi halkımız ve partimiz tarafından pek de inandırıcı gelmemişti. Bu olayı herkes bir bahane olarak değerlendirmişti. Bugün gelinen noktada gerçektende Birgül Ayman Güler’in sözlerinden dolayı istifa edildiğinin bahane olduğu ve Salih Fırat’ın gerçek amacının AKP’ye geçmek olduğu ortaya çıktı. Bu işin pazarlığının birkaç ay öncesinden başladığını ve pazarlıkların sürdüğünün bilgisini aldık. AKP’li milletvekillerin İzmir milletvekili Birgül Ayman Gülerin sözlerinin bir fırsat olduğunu söylemesiyle “bunu bir fırsata dönüştürebilir miyiz?” planlarının yapıldığını öğrendik. Bu da Salih Fırat’ın gerçek yüzünü ortaya koydu. Salih Fırat, bu partiye hiç gönül vermemiş ve bu partinin seçmenlerini tamamen kullanmış bir insandır. CHP’ye oy veren bütün seçmenler gibi bizde oylarımız boşa gittiği için üzülüyoruz ama arkadaşlarımız üzülmesinler, çünkü bizim oylarımız yerinde duruyor. Biz CHP’ye oy verdik, Salih Fırat’a değil. Salih Fırat, partimizin adayı olarak oy aldı ve bu aldığı oylarla hem CHP’li seçmene hem de partimize ihanet etti. Gerek partimiz nezdinde, gerekse Türkiye kamuoyu nezdinde gerçek niyetini ortaya koydu. Biz verdiğimiz oyların, çektiğimiz emeğin hakkını helal etmiyoruz. Bizim merak ettiğimiz tek soru: Bizi neyin karşılığında sattığıdır. Bunun bedeli neydi? Bunu kamuoyuna açıklarsa, bizde ne karşılığında satıldığımızı öğrenmiş oluruz” diyerek sert konuştular.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP