DOLAR 17,8921 -0.04%
EURO 18,3451 0.18%
ALTIN 1.032,28-0,11
BITCOIN 409582-4,13%
Adıyaman
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Bu Türkiye’nin Normalleşme Fotoğrafıdır”

“Bu Türkiye’nin Normalleşme Fotoğrafıdır”

ABONE OL
4 Kasım 2013 09:28
“Bu Türkiye’nin Normalleşme Fotoğrafıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ahmet AydvnmnAK Parti Grup Başkanvekili Aydın’dan ‘Başörtüsü’ Yorumu:

TBMM’ye başörtüsüyle giden bayan milletvekilleri ile ilgili bir açıklama yapan AK Parti grup Başkanvekili ve Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın, olayın öyle büyütülecek bir yönü olmadığını, bunun Türkiye’nin normalleşme fotoğrafı olarak yorumlanması gerektiğini dile getirdi.

Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM’de AK Parti’li kadın milletvekillerinin başörtüsü ile bulunması durumunu değerlendirdi.

Aydın konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aslında çok olağanüstü bir durum algısı oluşturulmaya çalışılsa da bence çok olağan bir durumla karşı karşıyayız. Türkiye’nin normalleşme fotoğrafıdır bu, normal görüntünün bu olması lazım. Bunu bu şekilde algılamak gerek. Türkiye artık 14 yıl öncesinin 20 yıl öncesinin Türkiye’si değil. Bu Meclis de artık eski Meclis değil, bu millet de artık eski millet değil. Artık herkes aydınlandı ve her şeyi net olarak görebiliyor. Biz de bu Meclis çatısı altında bu milleti temsil ediyorsak, milli iradeyi temsil ediyorsak, milli iradenin tüm kesimlerinin de burada temsil edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

“Bayan kardeşlerimize kendilerini ifade edebilme şansı tanıdık”

Sözlerinin devamında bayanlara yönelik kısıtlamaların ortadan kaldırılmasının önemine de değinen Aydın; “Şimdi biz hanım kardeşlerimize, kadınlara diyoruz ki; sen iyi bir eş olabilirsin, iyi bir anne olabilirsin, evinde iyi bir ev hanımı olabilirsin ama senin meclis de yerin yok. Bunu demek kadar bağnazca, çağdışı bir tutum düşünemiyorum. Bu salt bir ideolojik bakış açısıdır. Ben bunu böyle değerlendiriyorum. Dolayısıyla Türkiye’nin de geldiği nokta artık demokratik bir noktadadır. Demokrasinin kuralları çerçevesinde de eğer biz hukuk devletiysek, demokrasiye inanıyorsak, eğer din ve vicdan hürriyetine inanıyorsak, düşünce ve kanaat özgürlüğüne inanıyorsak bugün burada bütün mevzuatımıza baktığımızda yasal bir engel olmayan bir durumu gerçekleştiriyoruz. Başörtüsü ile ilgili, mevzuatın hiçbir yerinde içtüzük de dahil yasaklayıcı bir hüküm göremezsiniz. Dolayısıyla böylesine bir durumda başı kapalı bir hanım kardeşimiz, bir kadın milletvekili arkadaşımız Meclis’e girebiliyorsa bunun çok olağan karşılanması lazım. Tabi tabuların yıkılması çok önemlidir. Yıllar yılı bu korkular ve dayatmalarla hareket edildi. Yıllar yılı ötekileştirildi, farklılaştırıldı ve adeta öcü gözü ile bakıldı. Bırakın başörtülülerin kamu kurumlarında çalışmasını eşi başörtülü olanlar dahi fişlendi bu ülkede. Artık dur demenin zamanı geldi ve geçiyor bile. Hangi çağda yaşıyoruz? Bakın gidin birçok Avrupa parlamentosunda bile başörtülü kadın bulabilirsiniz. Burası Türkiye, toplumun yüzde 99’u Müslüman bir ülke diyoruz ve toplumun pek çok kesiminde de başı örtülü kadın da var. O zaman biz bu millete siz kendinizi temsil ettiremezsiniz deme hakkını nereden alıyoruz? Hangi anayasadan, hangi yasalardan alıyoruz? Böyle bir hak yok” diyen Aydın; “Türkiye’de 76 milyona hitap eden bir Cumhuriyet var. Ve bu Cumhuriyet’in hep beraber sahipleriyiz. Kurucu irade bile bu ruhla kurulmuş. Omuz omuza hep beraber mücadele vermişiz. Nene Hatun’ları unutmayalım. Başı örtülü, başı açık, Suni, Alevi, Türk, Kürt bu ülkede yaşayan herkes bu Cumhuriyet’in kurulmasını, bu toprakların kurtuluş mücadelesi ile vatan yapılmasını sağlamıştır. Gelinen noktada da yasaklayıcı bir hüküm yok. Tabi bir kısım CHP’lilerin kafasında o yasaklayıcı zihniyet olabilir, o salt ideolojik dar bakış açısı olabilir, o tek tipçi bakış açısı olabilir ama bu onları bağlar. CHP her konunun istismarını yapıyor. 2008’de daha çarşaf açılım yaptık dediler. Boy boy fotoğraflarla çarşaflı kardeşlerimize rozet taktılar. Daha geçtiğimiz pazar günü de İzmir Buca’da çarşaflı bir kardeşimize rozet takıldı. O zaman CHP yöneticileri hak hukuk korumak lazımdır diye konuşuyor ama Meclis’e gelemezsin diyor. Bu mantığı kabul etmek mümkün değil. 1999’da DSP nasıl ki Merve Kavakçı hanıma o zulmü uyguladı ama bir sonraki seçimde de sandığın dibini boyladı” dedi.

“CHP’den sağduyu bekliyorum”

AK Partili Aydın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Halkımız akı da karayı da görüyor. Bugün itibariyle artık ben CHP’nin bir sağduyu taşımasını bekliyorum. Çünkü milletin beklentisi de bu yönde. Biz millet adına siyaset yapıyorsak eğer milletin değerlerine de saygı duymak zorundayız. Onların da milletin sesine kulak vermeleri e ona göre siyaset yapmaları gerekmektedir. Millet adına milletine talep ve beklentilerine uygun davranmaları lazım. Milletimizin hakkını, hukukunu, inanç değerlerini, namusunu korumak için biz de burada elimizden ne geliyorsa yaparız. Namus bildiğimiz değerleri, inançlarımızı esas alırız. Eğer biz demokrasiye, adalete, hukuka, inanca saygıya inanıyorsak; bunu korumak sadece bizim görevimiz değil her ferdin görevi olmalıdır. Bunun siyasetini yapacak alçaklıkta biz hiçbir zaman olmadık, olamayız da. Biz bunu samimiyetle yapıyoruz ve bu hakkı korumak adına mücadelemiz her zaman devam edecektir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP