DOLAR 17,8875 0.07%
EURO 18,4496 0.07%
ALTIN 1.029,520,00
BITCOIN 4298643,70%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Emeği Geçenlerden Allah Razı Olsun!”

“Emeği Geçenlerden Allah Razı Olsun!”

ABONE OL
5 Nisan 2013 11:35
“Emeği Geçenlerden Allah Razı Olsun!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

mujde025084 sayılı teşvik yasasının iptalinden sonra gündeme gelen ancak uzun süredir hakkında bir açıklama yapılmayan istihdam teşvikinin Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını ilk olarak 2 Nisan Salı günü okuyucularına duyuran Adıyaman’da Bugün Gazetesi’nin haberi ile müjdeyi alan iş dünyası oldukça mutlu.

Hafta başında Bakanlar Kurulu tarafından, 31 Aralık 2012 tarihine sona eren 5084 sayılı teşvik yasasının sona ermesiyle ortaya çıkan istihdam sorunu çözmek için karara bağladığı yeni yasayı imzalaması Adıyaman’daki iş dünyasında mutlulukla karşılandı.
Onaylanan yeni yasayla birlikte Adıyaman’da 5 yıl daha uzatılacak olan istihdam paketinin, mecliste ‘torba yasası’ ile birlikte geçeceğini açıklayan yetkililer, 5084 sayılı teşvik yasasının son bulmasıyla oldukça zor duruma düşen işverenlerin, sigorta payı yönünden yeniden eski siteme döneceğini belirttiler.
Çıkacak olan yasayla birlikte; 2013 yılının Ocak, Şubat, Mart aylarında ödenen yüksek sigorta paylarının, daha önce olduğu gibi yine 3’te 1’lik bölümü devlet tarafından karşılanacak.
İş dünyası memnun!
mustafauslu02Hükümet tarafından 5084 sayılı teşvik yasasının uzatılması bakanlar kurulunda imzalanınca, iş dünyası temsilcileri tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.
“Nihayet beklediğimiz müjdeyi aldık” diyen Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, “1 Ocak itibariyle 5084 sayılı teşvik yasasının son bulmasıyla birlikte bugüne kadar işveren payının kesilmesi söz konusu olmuştu. Ancak bu konuda hükümetin ciddi çalışmaları vardı. Bu çalışmalardan dolayı 5084 sayılı teşvik yasasının devam edeceği yönünde yapmış olduğumuz açıkları sürekli basınla paylaşıyorduk. Son 3 aydır özellikle 49 il içerisinde Adıyaman bu yasadan dolayı daha fazla mağdur oldu. Konfeksiyon sektöründe iş gücü yoğun olduğu için Türkiye’de kümelenme noktasında başarılı olan iller arasında yer almaktayız. Dolayısıyla yasanın uzatılması bizim için önemli bir olaydır. Ayrıca yasanın tekrardan devam etmesi insanlarımıza rahat bir nefes aldırdı. Hükümetin bu adımı gerçekten önemli bir olay. Ancak bu yasayla birlikte 2012 yılındaki desteklerin biraz kısıtlandığını görüyoruz. İnsanların kafasındaki kuşkuları giderme adına destek payının yüzde 19’dan 11’e düştüğünü görüyoruz. Lakin bu rakam yinede iyi. Yasanın uzatılmasıyla birlikte işverenlerimiz rahat bir nefes alacaktır. Bu yasa 5 yıl boyunca devam edecek. Hükümetin bu yasayı 5 yıl daha uzatmış olması önemli bir gelişmedir. 3 ay ödenen primler konusunda ise insanların kafasında soru işareti oluşabilir. Bilinmelidir ki, ödemeler önümüzdeki aylara mahsup edilecek. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
“Beklenen müjde sonsunda geldi”
mujdeler5084 sayılı teşvik yasasının uzatılmasıyla ilgili müjdeli haberin hükümet tarafından verildiğini söyleyen Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Adıyaman Şube Başkanı Av. Erkan Çakmak, “Yasanın geçen hafta bakanlar kurulundan geçtiğinin haberini aldık. Yeni yasanın mecliste torba yasayla geçeceğini öğrenmiş olduk. Bu yasanın uzatılması işverenleri önemli derecede rahatlatacak, ilimize gelecek olan yatırımların önünü açacaktır. Mevcutta bulunan yatırımların devam ettirmesi adına son derece önemlidir. 5084 sayılı teşvik yasasının son bulması özellikle işverenlerimizi sigorta işveren payı yönünden Ocak, Şubat, Mart aylarında yüksek değerler üzerinden prim ödenmesine neden olmuştu. Çıkacak olan yasayla yüzde 7,5’luk payın yüzde 5’i devlet tarafından karşılanacak. Yine eskiye dönüş olacak. 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere Ocak, Şubat ve Mart aylarının ödemeleri gelecek aylara mahsup edilecek. Bu durumla eskiye dönüş gerçekleşmiş olacak. Teşvik paketinde 5’inci bölgede olduğumuzu göz önünde bulundurursak, yasanın 5 yıl daha uzadığı göze çarpıyor. Mağduriyetin giderilmesi konusunda emeği geçen siyasilerimize teşekkür ederek, yasanın Adıyaman’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
“Yasanın uzatılma ihtimali, bu sayının artmasının önüne geçmektedir”
“Adıyaman 5084 sayılı teşvik yasasının getirdiği olanakları çok iyi kullanmış ve bu sayede sanayisi ciddi bir ivme kazanmıştı” diyerek sözlerine başlayan Adıyaman Sanayici ve Genç İşadamları Derneği (ASGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı M. Fatih Bilgiç ise, “Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren birçok firma bu yasadan istifade ederek kurulmuştu. Bu bağlamda rahatlıkla söylenebilir ki, Adıyaman’ımız bu yasadan en iyi istifade eden ilerden birisidir. Hatta birinci sırada yer almaktadır. Bu firmaların birçoğu “emek yoğun” diye tabir edilen tekstil sektöründe faaliyet göstermekte ve istihdama ciddi anlamda katkı sağlamakta.31 Aralık 2012 tarihi itibariyle 5084 sayılı yasanın süresinin dolması bu firmaların mevcudiyetini devam ettirmesini zorlaştırmakla beraber hatta imkansız kılmıştır. Nitekim 01 Ocak 2013 tarihinden bu yana birçok işyeri kapanmış, işverenler ise binlerce işçiyi işten çıkarmak zorunda kalmıştır. Yasanın uzatılma ihtimali, bu sayının artmasının önüne geçmektedir. Bütün bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda 5084 sayılı teşvik yasanın süresinin uzatılması Adıyaman ve Adıyaman sanayisi için hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, Adıyaman’daki diğer STK’lar gibi ASGİAD olarak bizde her mahfilde bu yasanın uzatılması gerektiğini ifade etmeye çalıştık. Bugün itibariyle bu yasanın uzatılmasına dair teklifin mecliste imzaya açılmasının haberini büyük bir memnuniyetle almış bulunmaktayız. Bu hususta emeği geçen herkese şahsım ve derneğimiz adına teşekkür eder, ilimiz için hayırlar getirmesini temenni ederim” şeklinde konuştu.
“Bu tür yasaların seçim yatırımı olmamasında önem var”
Adıyaman eski milletvekili Şevket Köse de, 5084 sayılı teşvik yasasının uzatılma kararını farklı bir şekilde yorumlayarak, kararı hükümetin bir seçim yatırımı olarak değerlendirdi.
G gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulunan 23. Dönem CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, 5084 sayılı teşvik yasasının uzatılmasının Adıyaman açısından sevindirici bir haber olduğunu söyleyerek, “Adıyamanlı siyasilerimiz kendi haklarını aramak için biraz daha çalışsınlar, aldıkları oyların hakkını versinler” dedi.
“Teşvikin uzatılması Adıyaman adına sevindirici bir durum” diyerek sözlerine başlayan Şevket Köse, “Bu karar yeni olmasına rağmen gecikmiş bir karar.  5084 sayılı teşvik yasasının son bulmasıyla birlikte Adıyaman’da birçok fabrika kapandı. Birçok işveren ise ciddi sıkıntılar yaşadı. Ancak güzel kararlar gecikmeli de olsa güzeldir. Bana göre bu kararın verilmesi bir seçim yatırımıdır. Başka art niyetler vardır. Bütün bunlara rağmen 5084 sayılı teşvik yasasının uzatılmış olması sevindirici bir karardır.  Bu tür işlerin siyasilerin iradesine bırakılmaması, daimi olması gerekir. Ülkemizin batısıyla doğusu arasında çok fark var. Doğu ve Güneydoğu’da 5084 sayılı teşvik yasasının daimi olması gerekir. Bu yasasının mevcut haliyle kalmayıp, daha kapsamlı olması gerekmekte. Çünkü Adıyaman’da bulunan işverenlerimizin çalışma koşulları göz önünde.  Ekonomik uçurum soysal uçurumu da beraberinde getirir. Bu kararı desteklemekle beraber daimi olması gerektiğini savunuyorum. Bu tür yasaların seçim yatırımı olmamasında önem var. Keşke hükümet bu yasayı Aralık ayının sonu itibariyle uzatmış olaydı. Bari bu mağduriyet daha da derinleşmezdi” şeklinde konuştu.
“Şanlıurfa’nın terör olaylarından dolayı 6’ıncı bölgede olması hiçte inandırıcı değil”
Teşvik kapsamında Şanlıurfa’nın 6’ıncı bölgede yer almasına da tepki gösteren Köse, “Şanlıurfa’nın 6’ıncı bölgede yer alması ayrı bir kırılma noktası. Adıyaman’ın teşvik sıralamasında 5’inci bölgede yer almasında AK Parti’li siyasilerin payı oldukça fazla. Şanlıurfa’nın terör olaylarından dolayı 6’ıncı bölgede olması hiçte inandırıcı değil. Şanlıurfa’da terör sıfır noktasında. Asında bu kararın asıl nedeni AK Parti’li siyasilerdir. Ayrıca Şanlıurfa halkı Adıyaman halkı kadar AK Parti’ye destek vermiş değildir. Adıyamanlı siyasilerimiz kendi haklarını aramak için biraz daha çalışsınlar, aldıkları oyların hakkını versinler” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP