DOLAR 17,8896 0.03%
EURO 18,4348 -0.04%
ALTIN 1.027,64-0,20
BITCOIN 4323755,81%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Filistin Halkı Üzerindeki Baskılarda Kalkmalı”

“Filistin Halkı Üzerindeki Baskılarda Kalkmalı”

ABONE OL
25 Mart 2013 08:00
“Filistin Halkı Üzerindeki Baskılarda Kalkmalı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

fahryldİsrail’in Mavi Marmara saldırısı nedeniyle Türkiye’den özür dilemesi Adıyamanlı Şehit Fahri Yaldız’ın ailesini sevindirirken, aile bunun tek başına yeterli olmayacağını, İsrail’in Filistin halkı üzerindeki tüm baskıları kaldırması gerektiğini de savundu.

31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail donanması tarafından Mavi Marmara Gemisi’ne yapılan saldırıda hayatını kaybeden 9 kişiden biri olan Adıyamanlı Fahri Yaldız’ın ailesi, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesinin ve tazminat ödemeyi kabul etmesinin mutluluğunu yaşıyor.
İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Türkiye’den özür dilediğini ve hayatını kaybeden 9 Türk’ün ailesine tazminat ödeneceğini, Gazze’ye uygulanan ambargonun da azaltılacağını açıklamasına rağmen Şehit Fahri Yaldız’ın kardeşleri Hasan Yaldız, Habip Yaldız ve Faruk Yaldız ambargo tamamıyla ortadan kalkmadığı müddetçe tepkilerinin devam edeceklerini söylediler.
fahryldz02“Bu başarı Türkiye’nin ve Mavi Marmara filosunun başarısıdır”
İsrail’in 31 Mayıs 2010’da Mavi Marmara gemisine saldırıda bulunduğunu hatırlatan Şehit Fahri Yaldız’ın kardeşi Habip Yaldız, “Bu saldırı sonucunda 9 Türk vatandaşımız şehit olmuştu. Şehit olanlardan biri de ağabeyimiz Fahri Yaldız’dı. Mavi Marmara gemisinde bulunanların amacı İsrail zulmü altındaki Filistin halkına, çocuklara yardım götürmekti. Bu insanlar hiçbir zaman İsrail’le savaşmak için yola çıkmamışlardı. Sadece Filistin halkına yardım yapmak için yola çıkmışlardı. Ancak İsrail bu insanların yardımlarını her zaman engelleyeceğini ve ulaştırmayacağını söylemişti. Buna rağmen ağabeyimiz Fahri Yaldız, Mavi Marmara katılımcılarıyla birlikte ambargoyu kırmak için bu yardımları götürme kararı almıştı. Bugün gelinen noktada İsrail hatasını anlayarak, barbarlık yaptığını kabul etti. İsrail bu hatasını kabul etmek zorunda kaldı. Bugüne kadar İsrail’in hiçbir devletten, kurumdan, insandan özür dilediği görülmemiştir. Eğer bugün Türkiye’den ve ailelerden özür dileniyorsa bu başarı Türkiye’nin ve Mavi Marmara filosunun başarısıdır. Bundan sonraki süreçte Mavi Marmara gemisinin amacı olan oradaki ambargonun kaldırılmasının üzerinde duracağız. Ambargonun kalmasını sağlamak için çaba göstereceğiz. Bu konuda davalarımız devam ediyor. Bundan sonra yapılması gereken işlem ambargonun kaldırılması, BM’ler nezdinde Filistin devletinin tanınması ve buradaki zulmün bitirilmesidir” ifadelerini kullandı.
“Başbakan Erdoğan’ın, Filistin üzerindeki ambargonun kalkması için gösterdiği çabayı sürdürmesini istiyoruz”
“Acımızın biraz da olsa dinmesi için Filistin’deki ambargonun kalkması gerekir” diyerek sözlerini sürdüren Habip Yaldız, Başbakan Erdoğan’a da seslenerek, “Bugün İsrail, devletimizden ve ailelerden özür dileyerek, hatasını kabul etmişse yasal olmayan ambargonun da kalkması gerekir. İsrail’in devletimizden ve ailelerden özür dilemesi Türkiye Cumhuriyeti’nin bir başarısıdır. Güçlü bir ülke oldunuz zaman muhataplarına karşı güçlü bir söylem söylendiği vakit muhataplarınız kim olursa olsun hatta dünyanın şımarık çocuğu İsrail olmuş olsa bile haklılığınız karşısında mutlaka özür dilenecektir. Aynı zamanda yaptığı haksızlığa karşı da özür dileyerek, hatasını kabul edecektir. Bu süreçle alakalı olarak verdikleri mücadeleden dolayı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’na ve tüm hükümet yetkililerine teşekkür ediyorum. Bu süreçten sonra Başbakan Erdoğan’ın Filistin üzerindeki ambargonun kalkması için çaba göstermesini istiyoruz. Şuana kadar hükümet nezdinde herhangi bir görüşmemiz olmadı. Bundan sonraki süreçte hükümet yetkilileriyle görüşme yaptıktan sonra yeniden bir açıklama yapacağız. Bunun dışında daha önce İsrail hükümetine karşı açmış olduğumuz davamız devam ediyor” şeklinde konuştu.
fahrydz“Hükümetimize, dik duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz”
2,5 yıl önce İsrail tarafından yapılan zulümden sonra ülkemizden ve ailelerden özür dilenmesinin büyük bir zafer olduğunu belirten kardeşlerden Hasan Yaldız ise, “Bu zaferin mimarı Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’dur. İlk gelişmeler bizleri sevindirdi. Ambargo kalktığı zaman ağabeyimiz Fahri Yaldız’ın, tüm şehitlerin ve Mavi Marmara filosunda yaralananların istekleri yerine gelecek. İsrail’in ülkemizden ve ailelerden özür dilemesi ülkemizin uluslararası diplomaside kazandığı bir başarıdır. Büyük bir devlet olduğumuzun göstergesidir. Bundan sonraki süreçte mevcut olan davamızı takip edeceğiz. Bu davanın sonuçlanmasını ve İsrail’e karşı açılan davaların sonucunu bekliyoruz. Bu davaların sonucunda İsrail’in köşeye sıkıştırılıp, biran önce Filistin devletini tanımasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Daha doğrusu bağımsız bir Filistin devletinin kabul edilmesini istiyoruz. Bu olayın başından bu yana hükümetimizin gösterdiği dik duruştan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Devlet büyüklerimiz sürekli büyük bir mücadele örneği gösterdiler.  Siyonist İsrail rejimini köşeye sıkıştırdılar. Tüm dünya kamuoyu önünde özür dilemeye mecbur bıraktılar. Bundan dolayı Başbakan Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanımız Davutoğlu’na ve hükümet yetkililerine teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Başbakan Erdoğan, İsrail’in özür dilemesini değerlendirdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İsrail’in özür beyanı, bizim istediğimiz gibi oldu” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesine ilişkin olarak, “Bizim için ana başlıklar önemli. Ana başlıklarda özür beyanı bizim dediğimiz şekliyle gerçekleşti. Bundan önce üzüntü verici ifadeler kullanılıyordu. Birçok şeyden sonra bu sağlandı” dedi.
Çeşitli programlara katılmak üzere Yüksek Hızlı Tren’le Eskişehir’e giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, trende gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “İsrail’den beklenen özür geldi, tazminat konusunda anlaşma yapılacağı söyleniyor. O anlaşmanın şartları neler olacak?” sorusuna Erdoğan, “Bizim için ana başlıklar önemli, ana başlıklarda özür beyanı bizim dediğimiz şekliyle gerçekleşti. Bundan önce üzüntü verici ifadeler kullanılıyordu. Birçok şeyden sonra bu sağlandı. Bu süreçte gerçekten Sayın Obama daha önce bizden ricada bulunmuştu, Dışişleri Bakanları ricada bulunmuştu. İsrail’in devreye soktuğu hükümet başkanları, devlet başkanları aracı olmuştu” cevabını verdi.
Erdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Biz de kendilerine hep bu başlıkları söylemiştik. Bir özür dilenecek, iki şehitlerimizin ailelerine tazminat ödenecek, üç Filistin’e olan ambargo kaldırılacak. Daha sonra özür ve tazminat da kabul edilmişti. Ambargo kabul edilmemişti, şimdi bu süreçte ambargo ile ilgili de bu yasağı kaldırdılar. Hatta Filistin’le ilişkiler konusunda Türkiye ve İsrail’in işbirliği yapabileceğini de şu anda metnin içerisinde o da var. Biz bu metinler açıklanırken İngilizce metnini de koyduk. Bizim kayıtlarımızda da, onların kayıtlarında da mevcut. Ben Netanyahu ile konuşurken Sayın Obama Netanyahu’nun yanındaydı. Kendisiyle telefonla selamlaştık. Konuşmamızın ardından Sayın Obama’yla yine konuştuk ve görüştük. Bu sürecin en yakın şahidi de o olmuş oldu. Hemen hemen yarım saat süren görüşmeden sonra bunu deklare etmeyi aramızda mutabakata bağladık. Bu olayı kendilerinin yapması ve daha sonra bizim yapmamızı karara bağladık ama bu arada zaten ilk açıklamayı Amerika yaptı. Amerika’nın açıklamasından sonra da İsrail ve ardından biz bu özrü Türk halkı adına kabul ettiğimizi ifade edeceğiz. Tazminatın içeriğine gelince, yetkililer tarafından görüşülmek suretiyle olabildiğince tatlıya bağlanacaktır” dedi.
Ambargolarla ilgili sürecin de zaten yavaş yavaş başladığını belirten Erdoğan, “Sadece Mısır kapısında değil, bütün kapılarda bu gelişin başlamasını istiyoruz. Öyle zannediyorum ki Nisan ayı içerisinde Gazze ziyaretim olabilir. Bütün bunlar bu sürece cüret edebilmek, oraya da ben bir çözüm süreci diyorum. Bu çözüm sürecine ve barış sürecine katkıda bulanabilecektir” şeklinde konuştu.
Erdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hep birlikte burada kararlı bir şekilde bu süreci bir dikleşmeye gitmeden dik durarak bu süreci bu noktaya getirdik. Temennim odur ki bu sürece aklıselim hakim olsun ve bir yanlışa düşülmeden de bu bölgenin yıllarca çekmiş olduğu sıkıntıyı sonunda da yani 67 sınırlarına çekilmek suretiyle daha kalıcı bir hale getirmiş olalım.”
Nisan’da Gazze’ye gidiyor
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayında Gazze’ye gideceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, Nisan ayında Gazze’ye gideceğini açıkladı. Erdoğan, Mayıs ayında da ABD ziyaretinin planlandığını söyledi.  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP