DOLAR 18,0951 0.02%
EURO 18,2706 -0.09%
ALTIN 1.020,86-0,05
BITCOIN 412387-2,14%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Karnem Zayıf Psikolojik Destek Hattı

“Karnem Zayıf Psikolojik Destek Hattı

ABONE OL
21 Ocak 2009 17:36
“Karnem Zayıf Psikolojik Destek Hattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yerlikaya0Karne ile ilgili psikolojik destek almak isteyen öğrenci ve veliler Adıyaman Üniversitesi’nin 0 416 223 22 10/10 49 no’lu telefonu arayarak Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yerkikaya’dan randevu alabiliyorlar.

“KARNE OKURYAZARLIĞINIZI TEST EDİN”

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yerlikaya, yaklaşan karne dönemi ile ilgili olarak öğrenci ve velilere dönük açıklamalarda bulundu.

Yerlikaya, her yıl karne döneminde yinelenen birtakım olumsuz durumların yaşanmaması için hem velilerin hem de öğrencilerin karne değerlendirme konusunda olumlu bir tutuma sahip olmalarının son derece önemli olduğunu vurguladı.

Hem öğrencilerin aileleriyle nasıl konuşacakları konusunda, hem de ailelerin çocuklarının karnelerine ilişkin nasıl davranacakları konusunda duydukları kaygının karne okuryazarlığı düzeyi ile orantılı olduğunu belirten Yerlikaya, şu açıklamalara yer verdi:

“Çocuğunuzun karnesi üzerinde başta siz ve öğretmenleri olmak üzere pek çok kişi ya da durumun katkısı vardır. Öncelikle kabul edici olmalısınız. Unutmayınız ki çocuğu kabul etmekle performansını kabul etmek aynı şeyler değildir. Karne değerlendirilirken, önce öğrencinin başarılı olduğu dersler vurgulanmalı, daha sonra başarısız olduğu derslerle ilgili değerlendirme yapılmalıdır. Başarısı düşük derslerin hangileri olduğu, bunun sebepleri ve neler yapılabileceği birlikte değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme yapılırken çocuğa kesinlikle ceza verilmemeli ve çocuğun başkaları ile kıyaslanması yoluna gidilmemelidir. Her öğrencinin biricik ve kendine özgü olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalı ve bireysel farklılıklarına saygı duyulmalıdır. Yorucu bir dönemi geride bıraktınız. Çabalarınız istediğiniz sonuç için yeterli olmasa da öncelikle kendinizi kutlayın. Unutmayınız ki karnenizdeki notlar, kişiliğine verilen puanlar değildir. Sadece belli derslerdeki belli konulara ilişkin değerlendirmelerdir. Unutmayınız ki; hiçbir karne sizin son şansınız değildir ve hiçbir karne sizin kadar önemli değildir.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP