DOLAR 17,8885 0.01%
EURO 18,4290 -0.06%
ALTIN 1.027,14-0,25
BITCOIN 4367016,37%
Adıyaman
34°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Nissibi Köprüsü Ülkemizde Bir İlki Oluşturmakta”

“Nissibi Köprüsü Ülkemizde Bir İlki Oluşturmakta”

ABONE OL
19 Mart 2013 12:57
“Nissibi Köprüsü Ülkemizde Bir İlki Oluşturmakta”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kpruadyÜlkemizin ilk çelik askılı köprüsü olan Nissibi Köprüsü inşaatı yapımında karşılaşılan fırsat ve zorluklarından bahseden Gülsan Şirketler Grubu Genel Müdürü Nurcan Çatalpınar, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır Karayolu, Atatürk Baraj Gölü üzerine inşa edilen Nissibi Köprüsü sayesinde yol güzergahının önemli ölçüde kısalacağını ifade eden Gülsan Şirketler Grubu Genel Müdürü Nurcan Çatalpınar, “Nissibi Köprüsü teknik özellikleri bakımından da Türkiye inşaat sektörü için bir dizi ilk ve yenilik içeren örnek bir projedir” dedi.

 “İki yaka arasında halen feribot seferleri ile sınırlı şartlarda sağlanabilen ulaşım projeyle beraber çok daha kısa ve konforlu olacaktır” diyerek sözlerine devam eden Gülsan Şirketler Grubu Genel Müdürü Nurcan Çatalpınar sözlerine şöyle devam etti; “Yörenin tarih ve kültür turizmi açısından yüksek potansiyeli, Nissibi Köprüsü’nün yapılması ile büyük bir ivme kazanacak ve köprü bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına büyük katkıda bulunarak, yöre halkına büyük yararlar sağlayacaktır. Nissibi Köprüsü teknik özellikleri bakımından da Türkiye inşaat sektörü için bir dizi ilk ve yenilik içeren örnek bir projedir.Uluslararası literatürde “Cable Stayed” olarak adlandırılan ve Türkçeye “Eğik Askılı Gergili Köprü” olarak çevrilen bu köprü tipi, tıpkı İstanbul Boğaziçi’ndeki Asma Köprüler gibi büyük açıklıkların aşılmasında kullanılan çok modern ve çağdaş bir köprü tipidir. Her iki yönde ikişer şerit olmak üzere toplam dört karayolu şeridini taşıyacak olan Nissibi Köprüsünün baraj gölü üzerindeki orta açıklığı 400,00m, köprünün her iki yakadaki pilonları 96,00m yükseklikte ve  köprünün toplam boyu 610,00 metredir. Bu özellikleri ile Nissibi Köprüsü ülkemizde bir ilki oluşturmaktadır. Gülsan tarafından 2012 yılında inşaatına başlanmış olan Nissibi Köprüsü 2,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak halkımızın hizmetine sunulacaktır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP