DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 4391093,08%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:30

AKŞAM'A KALAN SÜRE

​Trabzon Hurması Üretimi Dikkat Çekti

​Trabzon Hurması Üretimi Dikkat Çekti

ABONE OL
30 Kasım 2018 18:26
​Trabzon Hurması Üretimi Dikkat Çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Adıyaman İl Müdürü Adil Alan Gölbaşı Kaymakamı olarak ataması yapılan Adem Kaya’nın ilk görev gününde birlikte hurma hasadına katıldı.

trabzon hurması

Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven’in hurma bahçesinde incelemeler yapılarak hasat yapan tarım işçileri ile de sohbet edildi. Hasat gününe Belediye Başkanımız Yusuf Özdemir, İlçe Müdürü Erdal Yılmaz ile birlikte çiftçiler de katıldı.

 

Tarım ve Orman Adıyaman İl Müdürü Adil Alan, Trabzon Hurmasının Gölbaşı’nda son yıllarda ekonomik öneme haiz olduğunu belirterek “ Trabzon hurması lokal olarak ilçemizin belli bir bölgesinde (Karaburun, Aşağı Azaplı, Bağlarbaşı, Yeşilova köyleri civarında) 1350 dekarlık bir ekim alanı ile dikkat çekiliyor. İlçede üretimi yapılan diğer bahçe alanlarına göre daha karlı olan Trabzon hurmasının üretim maliyeti de diğer meyvelere göre daha düşüktür. 8-10 yıldır üretimi yapılan Trabzon hurmasındaki karlılık oranı diğer üreticilerimiz üzerinde de farkındalık oluşturarak yeni üretim alanları oluşturulmasını ve bu alanın 1500 dekara çıkarılmasını sağlamıştır. Ancak bu yıl yoğun şekilde Akdeniz Meyve Sineği zararlısı görülmüş olup nispeten verim düşüklüğüne sebep olmuştur. Fenomen tuzaklar kurularak yoğunluk belirlenmiş önümüzdeki üretim sezonu için bu zararlıya karşı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odası Başkanlığınca yürütülen hurma üreticilerimize yönelik eğitim ve yayım faaliyetleri düzenlenmiştir. Bahçelerimizde dikim sıklığı 5X6 m. veya 6X6 m. şeklinde olup dekar başı ağaç sayımız 25-30 aralığındadır. Ağaç başı verim ise azami 200-250 kg civarındadır.  Şu an hasat sezonu olup il dışından gelen firmalar hurmayı yerinde kilogram başına 1,9-2,4 TL den satın almaktadırlar. Bu sezon ilçemizden 3000-4000 ton civarında Trabzon hurması satışı beklenmektedir” dedi.

 

Alan “Aynı gün Küçükören Köyünde bulunan ve Adıyamanın hastalıktan ari iki işletmesinden biri olan 320 başlık süt sığırcılığı işletmesi de ziyaret edilmiştir. Bu işletme Bakanlığımız destekleme programı kapsamında olup organik tarıma katkı sunan modern bir işletmedir. İşletmedeki hayvan atıkları sıyrılmayıp ızgara altında biriktirilerek dışarıya seperatörle çekilmektedir. Burada katı atıklar farklı alanda sıvı atıklar ise alt kısımdaki havuzda depo edilmektedir. Uygulamalı olarak havuza sıvı gübre vidanjörle tarlalara gübre olarak serpilmektedir. Bu şekilde işletmeci 600 dekarlık yem bitkisi alanını ekim öncesi kimyevi gübre yerine bu şekilde organik sıvı gübre ile gübrelemektedir. Aynı zamanda işletmeci yem ihtiyacını mısır ve ot silajı ile karşılayarak yem maliyetini düşürmektedir ” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP