DOLAR 18,2111 0.12%
EURO 18,2873 -0.1%
ALTIN 998,18-0,24
BITCOIN 362428-1,75%
Adıyaman
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

1 Temmuz’a Dikkat!

1 Temmuz’a Dikkat!

ABONE OL
14 Haziran 2016 18:18
1 Temmuz’a Dikkat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Nazif Atalay İş Güvenliği Yasasının 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe gireceğini belirterek, yasanın gereğini yerine getirmeyen firmaların önemli miktarda para cezasıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Az tehlikeli sınıftaki işyerleri ve kamu kurumlarında ise uygulama 1 Temmuz 2016’da başlayacağını belirten başkan Atalay; “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihinde yayınlanmış, 1 Ocak 2014’te yürürlüğe giren Kanun Türkiye’de önemli mesafeler aldı. Ancak kanunun önemli bir bölümünün uygulaması 1 Temmuz 2016’da başlayacak. 50’nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki yerlerde hekim ve uzman istihdamı 1 Ocak 2014’te başladı. Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinin 2016 Temmuz ayında kapsama gireceği ve bu tarihten itibaren İş yeri Hekimi ve İş yeri Güvenliği Uzmanı bulundurmayan firmaların önemli miktarda para cezasıyla karşı karşıya kalacaklardır. Yine bu tarih Milat olarak kabul edilecek ve Kamu iş yerlerinin tümünde, özel sektördeki az tehlikeli tüm iş yerlerinde devreye girecek. Yani, bakkal, manav, berber ve apartmanlarda İş Sağlığı ve Güvenliği kanunun kapsamına dahil olacaklardır.

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında bulunan işletmelerin yasaya aykırı hareket etmeleri halinde İdari para cezası uygulanacaktır. 6331 sayılı İş Kanunun cezaları düzenleyen 26. maddesinde bu yükümlülüklerin cezasının belirlenen nitelikte iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirmeyen işverene görevlendirmediği her bir kişi için ve aykırılığın devam ettiği her ay için para cezası uygulanacaktır. Firmaların bu hizmeti alıp almadıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca ISG-KATİP sistemi üzerinden online olarak kontrol edilmektedir.” Dedi.

İşletmelerin hizmeti OSG birimlerinden fatura karşılığı satın alabileceklerini belirten Başkan Atalay; “İş yeri iş verenleri iş yerlerinde ya tam zamanlı ya da kısmi zamanlı iş yeri hekimi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı işe alacak veya ortak sağlık-güvenlik şirketlerinden fatura mukabili bu işi satın alacak. Ayrıca, iş verenin kendisine ait belgesi varsa kendisi, belgesi olan işçisi varsa bu işçisini de isterse Bakanlığa uzman olarak bildirebilecektir.” İşletmeler, 26 haneli SGK sicil numaralarının 1 rakamından sonra gelen ilk 6 hanesi üzerinden 29 Mart 2013 tarihinde yayımlanan tebliğe bakarak tehlike gruplarını öğrenebileceklerdir.” Dedi.

“SON TARİH 1 TEMMUZ”

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işyerlerini az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli olmak üzere üç sınıfa ayrıldığını ifade eden Atalay; “İşyerleri tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre farklı tarihlerde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek durumunda. 1 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla kamu kurumları ve az tehlikeli sınıfta yer alıp 50’den az çalışanı bulunan işyerleri için de uzman ve hekim görevlendirme zorunluluğu başlayacak. Dolayısıyla devlet dairelerinde ve bakkallarda da uzman ve hekimler 1 Temmuz’da işbaşı yapacak. Peki cezalar ne kadar? İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmemenin idari para cezası çok yüksek. Bugün itibarıyla kapsamda olan çok tehlikeli sınıfta 50’den fazla çalışanı olan bir işyeri iş güvenliği uzmanı görevlendirmezse her ay için 19 bin 533 lira idari para cezası ödemek zorunda kalacak. 1 Temmuz’dan sonra uzman ve hekim görevlendirmeyen apartman yöneticisine de her ay için 13 bin lira idari para cezası bekliyor. Şöyle ifade edersek; 1 Temmuz’dan sonra sorumlulukları üstlenmeyenleri ağır cezalar bekliyor. İşyeri az tehlikeli sınıftaysa iş güvenliği uzmanı ve doktor çalıştırmama cezası 6.511TL- 9.766 TL arasında. İşyeri tehlikeli sınıfta ise ceza 6.511 TL’den 13.022 TL’ye kadar çıkıyor. Çok tehlikeli sınıftakiler ise 9.766 TL-19.533 TL arasındadır. Şeklinde konuştu.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP