DOLAR 17,9575 0.07%
EURO 18,5223 -0.1%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 430236-1,01%
Adıyaman
35°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

105 Yaşındaki Kore Gazisinin Tek İsteği Bir Kez Daha Kore’ye Gitmek

105 Yaşındaki Kore Gazisinin Tek İsteği Bir Kez Daha Kore’ye Gitmek

ABONE OL
9 Temmuz 2012 15:59
105 Yaşındaki Kore Gazisinin Tek İsteği Bir Kez Daha Kore’ye Gitmek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

105 yasndaKahta’nın Salkımbağı Köyünde yaşayan 105 yaşındaki Kore Gazisi İmam Taş, performansı ile görenleri şaşırtıyor.

105 yaşındaki Kore Gazisi İmam Taş, düzgün konuşuyor, her şeyi yiyebiliyor. Yürümesindeki performansı ile gençlere adeta taş çıkartıyor. Yıllara meydan okuyan İhtiyar delikanlı köyün 3 kilometre dışındaki tarlasına rahatlıkla yürüyerek gidip gelebiliyor.
Daha uzun yıllar hayata veda etmeye niyeti olmayan İmam Taş 1907 yılında Kahta İlçesinin Salkımbağı Köyünde doğdu. 86 yaşındaki eşi Fatma ile bundan 68 yıl önce evlendi.  Kendisinde 19 yaş küçük olan eşinden en büyüğü 67, en küçüğü 46 yaşında olan 7 çocuğu dünyaya geldi. Kore Gazisi Taş’ın 50 torunu bulunuyor.
“14 ay Kore’de savaştı”
İmam Taş, askerlik çağına geldiğinde o zamanlar askerlik 4 yıl ve çok zor olduğundan askerlikten uzun süre kaçmış. Taş,  “ Bizim zamanımızda askerliğin çok zor olduğunu söylerlerdi. Askerde yediği dayakları anlatırlardı Kışlada bitlendiklerinden bahsederlerdi. Bunları dinleyince askerlik yapmamak için yollar aradım. Çok uzun süre kaçtım. Ben 42 yaşındayken askerler evimizi basarak beni yakalayıp askere gönderdiler. Köyümden ilk defa ayrılıyordum. Bana çok zor geldi. Başka yapılacak bir şey yoktu. Askere alındım. Askerliğim zamanında Kore Savaşı vardı. Çok geçmeden bizi gemilere bindirip Kore’ye götürdüler. Kore’de savaşa katıldık. Ben tam 14 ay orada savaştım.
Tek hayali Kore’ye gitmek”
Bundan 62 yıl önce Kore’de savaşırken oradaki anıları unutmadan tek tek anlatan İmam Taş, en büyük hayalinin ölmeden önce Kore’de savaştığı yerleri tekrar görmek olduğunu söyledi. Taş, “ O zaman niçin savaştığımızı bilmiyorduk. Komutanlarımız emrettiği için canla başla savaşıyorduk. Başta Rus Komutanlarından biri olmak üzere çok sayıda düşman esir alarak bizzat kendim görüp komutanıma teslim ettim. Aylarca savaşta kaldım. Çok sayıdaki arkadaşım öldürüldü. Şimdi savaştığım cephelerin hepsini hatırlıyorum. Oraları çok merak ediyorum. Acaba şimdi nasıl bir yer olmuş.  Gidip savaştığım cepheleri görmek istiyorum. Tek arzum bu, Başka hiçbir şey istemiyorum” dedi.
“Gazetecilere çok dargınım”
İlk defa geçen yıl gazeteciler gelip benimle konuştu. “Seni gazeteye vereceğiz” dediler. Ben de bir şartla dedim. Eğer beni Kore’ye gönderecekseniz gazeteye verin. Kore’ye göndermeyecekseniz gazeteye filan çıkmam dedim. Bana yazacağız ve seni gönderirler dediler. Daha sonra gazetede ve televizyonda çıktım. Fakat Kore’ye göndermediler. Gazeteciler dargınım “
“Sağlıklı yaşamını çalışmaya bağlıyor”
86 yaşındaki eşi ile birlikte yaşamını sürdüren Kore Gazisi İmam Taş, kimsenin yardımına ihtiyacı olmadığını anlattı. Taş, “Çok şükür benim sağlığım yerindedir. Gazi maaşı alıyorum. Elden ayaktan da düşmemişim. Hiçbir ihtiyacım yok. Eşim benden 19 yaş genç ama benim gibi dinç değil. Arada rahatsızlanıyor. Ona da çocukları ve torunları bakıyor. Benim hiçbir sıkıntım yok. Köyün içinde geziyorum. Düğünlere ve taziyelere gidiyorum. Yaz aylarında tarlaya gidip çalışıyorum. Zaman geçiyor. 105 sene nasıl geçtiyse bundan sonra da öyle geçer. Yatağa düşmemek için hep Allah’a dua ediyorum.”
105 yaşında olduğuna kimsenin inanmadığını söyleyen Kore gazisi, “Köyümüze gelenlere 105 yaşımda olduğumu söyleyince inanmıyorlar. BU yaştan sonra yalan söyleyecek halim yok diyorum. Ama olmuyor, yaşıma inanmıyorlar. Bu yüzden ben de nüfus cüzdanımı hep yanımda taşıyorum. İnanmayanlara kimliğimi gösteriyorum. Kimlikte doğum tarihinin 1907 olduğunu gören yabancılar şaşırıyor. Sağlıklı yaşamımı çalışmaya bağlıyorum. Daha bu yaşıma kadar hiç boş durmadım. Çalışırım, gezerim ve yürürüm. Hava güzel olunca evde oturmam. Yazın günümü tarlada geçiririm. 6–7 kilometre mesafedeki Kahta İlçesine son yıllara kadar hep yaya gidip geldim. Şimdi arabalar çoğalmış. Komşudan komşuya taksi ile gidiyorlar. Bu insanların ne sağlığı olacak? Yiyeceklerime de dikkat ederim. Aşırı yemek yemem. Köyde yetişen sebze ve meyveyi yerim. İlaç kullanmam. Yiyeceklerim genelde, yoğurt, süt, pekmezdir. Şimdi bütün yiyecekler ilaçlı olmuş. Doktora sayılı defa gittim. Şu da önemli, sinirlenmek insanı yaşlandırır. Hayatta sinirlenmem. Hayatı severim”
“Saçları ve dişleri dökülmedi”
Saçları dökülmeyen 105 yaşındaki İmam Taş’ın dişleri de sapasağlam duruyor. Şapkasının altında dipdiri saçları ile gençleri kıskandıran Gazi’nin dişlerinin kendi ana dişleri olduğuna kimse inanmıyor.
“Başbakan Erdoğan’a da sitem etti”
Kore Gazisi İmam Taş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek;“ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan herkesin derdine derman oluyorsun. Ama bana gelince duymazlıktan geliyorsun. Gazetelere, televizyonlarda geçen sene haberlerim çıktı. Haberlerde Kore’ye gitmek istediğimi söyledim. Başbakan Erdoğan duymadı mı? Duymadıysa kendisine hatırlatın. Ben Kore’ye gitmek istiyorum.14 ay savaştığım Kore cephelerini tekrar görmek istiyorum. Sayın Başbakan bana yardımcı ol. Birkaç yıl sonra ayaktan düşersem gönderseniz bile ben gitmem. Bu arzumu yerine getirmenizi istiyorum. Bu vatan istedi diye 14 ay ölümü göze alıp cephede savaştım. İstediğim çok şey değil. Sayın Başbakan ne eder, yapar beni bu yıl Kore’ye göndersin” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP