DOLAR 16,5964 -0.56%
EURO 17,5268 -0.34%
ALTIN 971,38-0,47
BITCOIN 338785-1,98%
Adıyaman
31°

AÇIK

03:27

İMSAK'A KALAN SÜRE

19 Mayıs Bayrağı Halide Edipli Miniklerden

19 Mayıs Bayrağı Halide Edipli Miniklerden

ABONE OL
9 Mayıs 2017 17:59
19 Mayıs Bayrağı Halide Edipli Miniklerden
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de ilk kez düzenlenen “81 İl 81 Bayrak Projesi” kapsamında Adıyaman’da anaokulu öğrencileri tarafından yapılan Türk Bayrağı Samsun’da sergilenecek.

81 İL 81 BAYRAK PROJESİ 3 1

Kaşıklardan yapılan ve 19 Mayıs´ta “81 il 81 Bayrak” projesi kapsamında sergilenecek olan Bayrak Samsun´a gönderildi.

81 il 81 Bayrak Projesi kapsamında, Merkez Halide Edip Anaokulu öğretmeni ve öğrencilerinin hazırlamış oldukları bayrak çalışması ile okul müdürü Cemal Önder ve öğretmen Elem Göktaş, Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya´ya ziyarette bulunarak, Samsun’da Adıyaman’ı temsil edecek olan çalışmayı sundular.

19 Mayısta Samsun’da Adıyaman’ı temsil edecek Bayrağı gönderdiklerini ifade eden Proje Koordinatörü Elem Göktaş, “ Öğrencilerimizle beraber hazırlamış olduğumuz bayrağımızı gönderdik. 86*85 çapındaki bayrağımızı plastik kaşıklarla yaptık. Tabanını da suntadan hazırladı. Oldukça güzel oldu. Bir süredir üzerinde çalıştığımız bir projeydi. Çocukta bayrak sevgisi ve bilincini oluşturmak amacıyla yapılan projede çocukta bayrak sevgisi ve bilincini oluşturulduğunu gördük. Başta öğretmen arkadaşlarımız ve çocuklarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Böylesi güzel projelere imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

Amaçlarının çocukta bayrak sevgisi ve bilincini oluşturmak olduğunu söyleyen Göktaş, “Bayrak’ın önemine dikkat çeken Göktaş, “Bayrak, bir ülkenin bağımsızlığının simgesidir. Bayrağımız, kırmızı üzerine beyaz ay, yıldız şeklindedir. Anlam bakımından Türk tarihini en güzel şekilde betimler. Türk Bayrağının rengini şehitlerin kanından ilhamını da kan gölüne yansıyan Ay ve yıldızdan aldığını biliyoruz. Bayrağımız tarihimizi ve ecdadımızın fedakârlıklarını hatırlatması bakımından önemlidir. Bayrak göklerden inmedikçe; bir milletin onur, şeref ve haysiyeti gökteki yıldızlar kadar yüce

Ve yüksek olacaktır. Bayrak gönderde dalgalandıkça yüreğinde dalgalanmalıdır. Çünkü bayrak devlettir. Bayrak gönderde coştukça yüreğinde coşmalıdır. Çünkü bayrak millettir.

Bayrak göndere sığmadıkça yüreğine de sığmamalıdır. Çünkü bayrak vatandır.

Bayrak gönderde uçuştukça yüreğinde uçmalıdır. Çünkü bayrak hürriyettir.

Bayrak gönderde gülümsedikçe yüreğinde gülmelidir. Çünkü bayrak istiklaldir.

Bayrağı anlamayan kendini de davasını da anlatamaz. Çünkü bayrak destandır.

Bayrağına selam duramayan kendine de, milli değerlerine de saygı duyamaz. Çünkü bayrak

tarihtir. Bayrak son umuttur.  Çünkü o gönderde ise vatan özgür, millet güvende ve devlet bağımsızdır. Türk evladı vatanını sever, devletini sever, milletini sever ama bayrağına âşık olur. Çünkü bayrağın üzerinde bu sevgilerin, rengi, alameti ve nişanı vardır. O renge, o alamete ve o nişana baktıkça; onların anlamlarını ve derin manalarını hatırlamak; Türk insanının bayrağına aşkını kuvvetlendirir ve o aşkı çelikten bir imana dönüştürür. Devletimizin bekası, milletimizin istiklali ve vatanımızın istikbali için ümitsizliğe, yalnız kalmak duygusuna ve endişeye kapıldığınız her anda ay yıldızlı al bayrağa bakınız. Ama bu bakış tüm benliğinizle yoğunlaşarak gerçekleşen bir bakış olmalıdır. Zira o zaman beyaz atının üstünde Malazgirt önlerinde Alparslan’ı görür ve yine Beyaz atının üstünde Fatihle İstanbul kapılarından İstanbul’a girer, Mustafa Kemal’le Kocatepe’den dağların zirvelerine çıkarsınız.Çünkü bayrak Türk’ün güç ve kudret çınarı, azim ve irade pınarı, milli birlik ve beraberliğinin ise şah damarıdır.Bayrağın öneminden Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında “o benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir o benim milletimindir ancak.” diyerek bahsetmiştir. Çünkü sancak bir kişinin değil, Türk milletinin sembolüdür.”ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP