DOLAR 18,0951 0.02%
EURO 18,2706 -0.09%
ALTIN 1.020,86-0,05
BITCOIN 412387-2,14%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

4 yıl sonra gelen mutluluk

4 yıl sonra gelen mutluluk

ABONE OL
20 Ocak 2009 12:02
4 yıl sonra gelen mutluluk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

belediyeiscilerAdıyaman Belediyesinde 1994- 2004 yılları arasında çalışan temizlik işçilerini Belediye Başkanı Necip Büyüklaslan mutlu etti.

    

Uzun zamandır hak ettikleri parayı alamayan işçilere, Başkan Büyükaslan el uzattı.

Belediye Düğün Salonunda düzenlenen törenle sendika başkanıyla işçilerin huzurunda hazırlanan protokole imza atan Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, yıllardır alacaklarını alamayan işçileri mutlu etti.

Düzenlenen imza törenine Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Belediye Başkan Yardımcısı Ebubekir Fırat, Belediye İş Sendikası Şanlıurfa Bölge Temsilcisi Âdem Şildak ve işçiler katıldı.

Uzun bir mücadeleden sonra başkanımla anlaşmayı imzalamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum diyen “Belediye İş Sendikası Şanlıurfa Bölge Temsilcisi Âdem Şildak “2003 yılından buyana Adıyaman Belediyesi bünyesindeki Yenibelde A.Ş’de çalışan işçi arkadaşlarımız haklarını alabilmek için sendikal bir mücadele içersine girdi. Bugün burada geçmişi açmak ve yeniden anlamayı istemiyorum ama o dönemde çalışan arkadaşlarımız Adıyaman Belediyesinin asil şirketi olan Yeni Belde A.Ş’da 92-93 bin lira gibi bir rakamla çalışırken özelleştirilmişlerdir. O dönemde çalışanların hakları ve kıdem tazminatları da Belediyeye devredildi. Çalışan işçilerimizi bunları bilmezler. Çünkü onlar sadece verilen işi yapar, kazandıkları paraya evlerine götürdükleri ekmeğe bakarlar. Bu gibi teknik işlerde bizlerin yani sendikanın işidir. Geçmişte yaşanan bazı olumsuzluklar ve haksızlılıklar bizleri bugün bu duruma getirmiştir. Ben o dönemde eğer sendika temsilcisi olsam asla yapılanları kabul etmezdim ve işler bu hale gelmezdi. Ancak geçmişte yaşananları bir tarafa bırakarak, bugün belediyemizle anlaşmayı yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçmiş dönemde çalışan işçilerimiz eğer bugüne kadar belediyede çalışmış olsalardı hepsinin kadrosu olacaktı. Demokratik haklar olmadığında ekonomik haklarda olmuyor. Bugün haklarımız için buradayız. Bir mahkeme süreci yaşadık ve sendika olarak haklarımızı aradık. Bu süre içerisinde hiç kimseyi üzmedik. Ama yasal haklarımızı da aradık. Mahkeme kararı ile hak edilen alacaklarımız için Adıyaman Belediye Başkanımız Necip Büyükaslan ile bugün sizlerin huzurunda bir araya geldik. Biz bireyler için değil, toplumsal haklar ve işçilerimiz için buradayız. Başkanımı da bunu anlattım. Kendisi de bize iyimser bir şekilde yaklaştı ve sorunun çözümünde yardımcı oldu. Bizim Adıyaman Belediyesinden alacağımız olan 1 milyon 650 bin TL alacakla ilgili avukatlarımızla bir protokol hazırladık. Bu ay sonuna kadar 119 belediye işçimize ödemek üzere yüz bin TL hesaba para yatırılacak. Geri kalan miktarı 5 ay içerisinde taksitler halinde ödenmesi hususunda anlaşma yaptık. Herkes haklarını alacak. Bütün işçiler yapılan bu protokole imza atarak, haklarını kazanmış olacak. Herkes için hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

            Sizlerin hakkını düzenlenen bu protokolü imzalayarak en kısa sürede ödeyeceğini ifade eden Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise, “ Sendika başkanımız 5 işçi temsilcisi ile birlikte bu protokolü hazırlamak için benimle görüşmeye geldi. Bizden kaynaklanmayan sorunlar nedeniyle alamadığınız paralarınızı da düzenlenen protokol ile birlikte sizlere ödeyeceğimi söylüyorum. Hepinize hayırlı olsun.” Dedi.

“Haklarınızı alamamanızın sorumlusu biz değiliz”

 

Büyükaslan, “ Sizler, eski belediye işçileriydiniz. O dönemde ki haklarınızın hepsi Adıyaman Belediyesi bünyesinde kurulan Yeni Belde A.Ş’ye devir edildi. Daha sonra da bu şirketle yaşanan sıkıntılar nedeniyle alacağınız paralar sizlere ödenmedi. Ama isteselerdi bu parayı size ödeyebilirlerdi. Bunu da yapmadılar. Geçmiş dönemde yapılan işlemler olmasaydı, hepinizin bugün Adıyaman Belediyesi’nde kadrosu olacaktı. O dönemde sizi bu hale getirenler sorumlu iken sizler beni sorumlu sanıyorsunuz. Ancak benimle hiçbir ilgisi yok. Bugün sizlere birilerinin siyasi rant beklentileri nedeniyle verdiği yanlış bilgiler bizleri sorunlu olarak gösteriyor. Bizler, bu işin sorunlusu değil. Tam tersine bu sorunu çözüme kavuşturanlarız. Bizlerin de eksikleri hataları olabilir. Mahkemeniz sonuçlandı. Bu sonuç doğrultusunda sizler için güzel düşüncülerimiz vardı. Bizde size bunu anlattık. Eğer biz sizinle anlaşmasaydık, sizler paranızı en az 6-7 ay sonra alacaktınız. Sendika başkanınız ve işçi temsilcilerinizle yaptığınız görüşmelerin iyi niyetli bir şekilde çözüme kavuşması sonrasında hepinizin huzurunda bu protokülü imzalıyorum. En kısa zamanda da paralarınızı ödeyeceğiz. Hepinize hayırlı olsun. Allah yardımcınız olsun”.dedi.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP