DOLAR 17,9678 0.29%
EURO 18,3121 0.36%
ALTIN 1.026,700,38
BITCOIN 4328964,97%
Adıyaman
31°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

cfa5f06fd0fb4d073ea0e27e9f70c7bc

ABONE OL
21 Şubat 2015 16:35
cfa5f06fd0fb4d073ea0e27e9f70c7bc
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Adıyaman ilimizin ekonomik ve tarımsal kalkınmasına büyük katkı sağlayacak  KOÇALI BARAJI  ön çalışmalarını kapsayan  genişletilmiş bir bilgilendirme toplantısı, Adıyaman Valisi Mahmut DEMİRTAŞ'ın  Başkanlığında yapıldı.

Bilgilendirme Toplantısı, ilgili Vali Yardımcıları Yunus Emre ALTINER ve Levent ÖZTİN ile İl Genel Meclis Başkanı Salih ŞAHAN, DSİ.20. Bölge Müdürü, DSİ 203. Şube Müdürü, K.Maraş DSİ. 20.Bölge Müdürlüğü Kamulaştırma Müdürü, Orman İşletme Müdürü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık  Müdürü, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı   Defterdarlık Milli Emlak Müdürü, Hazine Avukatları,  Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Kemal ŞAHİN ve  Koçali, Varlık, Recep, Ağaçkonak, Gökçay, Doğanlı, Bağlıca, Çatalağaç köy muhtarlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Vali Mahmut DEMİRTAŞ,  toplantı açılışında özetle şu açıklamalarda bulundu:

 “ Koçali Barajının hizmete girmesiyle Adıyaman ilimiz, ekonomik yönden ve özellikle de sulu tarım açısından  çok büyük katkılar sağlayacaktır. Bu sebeple, baraj yapımından önce yapılması gereken işleri çok hızlı ve sağlıklı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Varsa sorunları derhal çözüme kavuşturmamız lazım. Burada hepimize büyük görevler düşüyor.  Bu Mega projenin altyapı çalışmalarında  kamu kurumlarımız ve diğer ilgili tüm meslek kuruluşlarımız ve de özellikle ilgili köy muhtarlarımız, üzerlerine düşen görevleri  eksiksiz yerine getirmeleri gerekmektedir “ dedi.  DSİ 20.Bölge Müdürlüğünce hazırlanan Planlama Raporuna istianeden bir açıklamada bulunan Vali Mahmut DEMİRTAŞ;  " Koçali Barajı ve HES Projesi ile ilimiz doğusunda Kâhta ilçesine kadar olan ve güneyde Atatürk Barajı rezervuarı ile sınırlanan  17.761 Ha. tarım alanı sulayacak, 38,7 MW kurulu güç ile 107 GWh enerji üretilecek ve Adıyaman şehrimize 31,5 hm3/yıl (1,0 m3/s) içme suyu sağlayacağını" belirtti.

Vali DEMİRTAŞ;  " Proje sahasının,  Fırat Havzasında olduğunu, Koçali Barajının Adıyaman ilinin kuzeydoğusunda yer almakta olup, Çatalağaç Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Adıyaman şehir merkezine ise, 45 km. uzaklıkta olduğunu" belirtti.

Vali Mahmut DEMİRTAŞ; "Koçali projesinin ana depolama ünitesini Terasa Çayı üzerinde yapımı planlanan Koçali Barajı oluşturduğunu, projeye su temini için, Terasa Çayı'nın ana kolu durumunda bulunan Bulam Çayı üzerine bir bend oluşturularak memba etkili Bulam Çayı akımları Bulam Tüneli ile Koçali Baraj rezervuarına derive edileceğini, Koçali Barajı aks yerinde düzenlenen Bulam ve Terasa Çayı akımları ise Koçali Tüneli ile sulama alanına aktarılacağını, bu arada Koçali Tüneli mansabında Koçali Barajı rezervuarının değişken seviyeleri ile Koçali Tüneli kuyruk suyu çıkışı arasındaki kot farkı esas olmak üzere, sulama ve içme suyuna verilecek akımların enerjisi Koçali HES-1 ile alınarak, isale hattına mansaplanacağını, Koçali HES-1 ünitesinin kurulu gücü 10,9 MW yıllık ortalama enerji üretimi ise, 26,4 GWh'dır ”dedi.

Koçali HES-1'den alınan sulama ve içme suyuna verilecek akımlar, kanal-tünel sistemi (Ormaniçi Tüneli, Kuyucak Tüneli) ile Koçali HES kapsamındaki yükleme havuzuna getirileceğini ifade eden Vali DEMİRTAŞ,  "Yükleme havuzu kotu ile sulama şebekesi başlangıcı arasındaki kot farkından Koçali HES-2 tesisi ile 27,8 MW Kurulu gücünde, yılda ortalama 80,6 GWh enerji üretilecektir. Koçali HES-2'nin kuyruk suyu seviyesi olan 770 m kotunda arıtma tesisi planlanmıştır. Arıtma tesisinin kapasitesi 90 000 m3/gün olarak öngörülmüş olup,  bu tesisten alınan 1,0 m3/s içme suyu Adıyaman ve yakınındaki yerleşim birimlerine iletilecektir” şeklinde açıklamada bulundu.

Toplantı sonucunda Kahramanmaraş DSİ 20. Bölge Müdürü başta olmak üzere diğer teknik elemanlar baraj hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulunuldu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü ise konuyla ilgili bir sunum yaptı. Toplantı sonucunda soru- cevap bölümüne geçilerek çeşitli görüş alış verişinde bulunuldu.   

  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP