DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 4163230,23%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

18b333643addd3676afb48836d37d51b

ABONE OL
18 Mayıs 2015 00:31
18b333643addd3676afb48836d37d51b
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Yazar Sinan Yağmur tarafından kaleme alınan ve Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin hayatının konu edinen “Aşkın Yedi Hali-Bişnev” kitabının galası yapıldı. Adıyaman Belediyesi Konferans Salonunda yapılan galaya Adıyamanlılar akın etti.

Belediye Konferans Salonunda düzenlenen galaya Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Kitabın Yazarı Sinan Yağmur, Vali Yardımcıları, Siyasi Parti Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşların Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile bir çok Adıyamanlı kitapsever katıldı.

Gala, Grup Ravza’nın Sahabe Safvan Bin Muattal adına hazırladığı ilahi ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Sinan Yağmur’un Türkiye’de azmin ne kadar önemli bir şey olduğunu gösteren çok önemli bir yazar olduğunu belirterek, “ Bende yazarımızın eserlerini okuyan birsiyim.  Güzel eserlerini okuduktan sonra ertesi gün yapılacak programlara mutlaka geç kalıyorum. Çünkü eseri gece geç saatlere kadar okuyor ve bitirmeden bırakamıyorum. Yazar Sinan Yağmur, kaleme aldığı eserlerini işin özünden kopmadan yazmaktadır. Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerini de ancak Sinan Yağmur anlatabilirdi. Kendisini tebrik ediyorum”dedi.

Kitabın Galasında konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, göreve başladığında Adıyaman ile ilgili hayalleri olduğunu ve bu bugün hayallerinden birisini gerçekleştirilmesinin memnuniyetini yaşadığını belirterek, “ Bugün Hazreti Safvan Bin Muattal Hazretlerinin hayatını konu edinen kitabın okuyucularıyla buluşması beni bir Adıyamanlı kadar memnun etmiştir. 2011 yılında Mülkiye Başmüfettişi olarak denetlemeye geldiğim Adıyaman’da bir Cuma Namazı kılmak üzere gittiğim Samsat ilçesinde Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin kabrinin Adıyaman’da olduğundan haberdar oldum. O dönemde Sahabe türbesinin çevresi pek iç açıcı değildi. Sahabeye yakışır bir çevre düzenlemesinin yapılmaması beni o dönemde çok üzmüştü. Adıyaman’daki teftişten yaklaşık 8 ay sonra çıkarılan kararname ile Adıyaman’a Vali olarak atandım. Buraya atandıktan hemen sonra Sahabe Projesini bir an önce hayata geçirmek amacıyla bütün mesai arkadaşlarımızla yoğun gayret sarf ettik. İlk olarak türbe ve çevresinin düzenleme işinden başladık. Daha önce 56 dönümlük bir alan üzerine kurulan Sahabe Türbesi ve çevresini yaptığımız çalışmalarla 1000 dönüme çıkardık. Önemli gün ve gecelerde burada yaşanan yoğunluk nedeniyle sahabe alanına giden çevre yollarını açtık. Bir projenin hayata geçirilmesi için onun uygulama projelerinin de yapılması gerekiyor. Bu uygulama projesinin bitirilmesi için İstanbul’dan Mimar ve Mühendisleri Adıyaman’a davet ettik. Şu anda proje içerisinde yer alan Camimizin temelini attık. Bu sene caminin kaba inşaatını bitirmeyi düşünüyoruz ”dedi.

Vali Demirtaş, “Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin burada misafirimiz olması ve Samsat İlçemizde kabrinin bulunması aslında bizler için büyük bir gurur ve onurdur. Bu büyük zatın teneffüs ettiği havayı teneffüs etmek bile bizler için büyük bir fırsattır.  Sahabe Hazretlerini Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak ve burayı bir inanç merkezi haline getirebilmek amacıyla yaptığımız istişareler sonucunda aklımıza yazar Sinan Yağmur geldi. Kendisini Adıyaman’a davet ederek Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinden bahs ettik. Yazarımız Adıyaman’a gelerek Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin türbesini gezip, bir roman yazmaya karar verdiğini bize ifade ettiler. Bizde çok memnun olduk. İnşallah bu roman Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar okuyucularıyla buluşacaktır. Sahabe Hazretlerini ve Adıyaman’ı tanıttığı için Sinan Yağmur’a çok teşekkür ediyorum. İnşallah tanıtıma yönelik faaliyetlerimiz çok daha artacak ve Adıyaman layık olduğu yere gelecektir”dedi.

Yazar Sinan Yağmur ise “Aşkın Yedi Hali-Bişnek” romanın yazılmasına vesile olan Vali Mahmut Demirtaş’a teşekkür ederek, “Mülkiye Müfettişi olarak geldiği Adıyaman’da sahabe hazretlerinin makamını ziyaret eden Valimiz Mahmut Demirtaş'ın o ziyaretiyle sahabe sancısı asırlar sonra yüreğinde bir ateş olarak düşecekti. Aslında Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş Adıyaman’a gelmedi ve Vali olmadı. O getirtildi. Onu getirten bir güç ve himmet vardı. O ziyaret ettiği Safvan’ın türbegahındaki  etrafında gördüğü manzaranın içine bir sancı olarak düşmesi, daha sonra o sancının bir kıvılcımdan ateşe dönüşmesi gerekiyordu, öyle de oldu. Aslında o görevlendirildi. O görev, kutsal bir görevdi, farkında değil ve bilmiyordu. Ve o görevin  sancısıyla Safvan’ın içine düştüğü o ateş sayın Valimizin de yüreğinde kor olup büyüdü.   Eğer Safvan Bin Muattalın bütün Türkiye’nin ve dünyanın tanıması gerekiyorsa bunu Sinan Yağmur’dan başkası yapamaz diyordu. Ve onun bu ricasını emir telakki ederek Adıyaman’a geldim.  Önceleri Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin kabrinin Adıyaman’da olduğundan habersizdim. Adıyaman’ı daha önce hiç görmemiştim. Adıyaman’a geldikten sonra kendimi doğup büyüdüğüm memlekete gelmiş gibi manevi bir koku hissettim.  Tabi bu arada Sahabe Hazretlerinin makamını da ziyaret ettim. Türbe içerisinde 5 dakika gözümü kapatarak kendimle baş başa kaldım. Bununla amacım yazacağım romana esas olabilecek bir işaret ve bir iz alabilirmiyim diye?  Ben kaleme almış olduğum kitaplarımda sancısını hissetmediğim ve işaretini almadığım hiçbir şeyi bugüne kadar yazmadım. Sahabe makamını ziyaret etiğim o 3-5 dakikalık zaman dilimi içerisinde bir şeyler gördüm ve bir şeyler hissettim. O almış olduğum işaret sonucunda Bismillah deyip, Safvan Bin Muattal Hazretlerinin hayatını yazmaya başladım. Çok şükür bu kitabın bitirilmesi 29 Mayıs İstanbul’un fethinin yıldönümüne nasip oldu.  Bu kitabı okuyan herkes kendinden bir şeyler bulacaktır”dedi.

Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu tarafından Yazar Sinan Yağmur’a bir adet plaket verildi.

Yazar Sinan Yağmur daha sonra Sahabe Hazretlerinin hayatını konu alan “Aşkın Yedi Hali-Bişnev” adlı kitabını imzalayarak  Vali Mahmut Demirtaş’a armağan etti. 

 

sahabe kitab 1

 

sahabe kitab 2

 

sahabe kitab 3

 

sahabe kitab 4

 

sahabe kitab 5

 

sahabe kitab 6

 

sahabe kitab 7

 

sahabe kitab 8

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP