DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 4163230,23%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

fc63d0519559a3966d8cb4cd86f1e0a0

ABONE OL
18 Mayıs 2015 08:30
fc63d0519559a3966d8cb4cd86f1e0a0
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman’ı ziyaret eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun onuruna TPAO Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde bir akşam yemeği verdi.  

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı Eroğlu onuruna verdiği akşam yemeğine Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Eski Milletvekili Hüsrev Kutlu,  Garnizon Komutanı Albay Yusuf Yalçın, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Büyükkaramuklu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Vali Yardımcıları, Siyasi Parti Başkanları, GAP Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı.

Yemekte bir konuşma yapan Vali Mahmut Demirtaş, Türkiye olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile  olan sosyal, kültürel ve tarihi bağlarımız bugün bizleri ortak  bir paydada bir araya getirmektedir. Tarih boyunca bizler bu mirasa gözümüz gibi bakıyoruz. Her ne kadar iki ayrı devlet gibi görünsek de aslında biz tek milletiz. Yavru vatanımız geçmişte çok acılar yaşadı, bu acıları bizler daima paylaştık ve bir daha bu acıların yaşanmaması için ülke olarak elimizden gelen her türlü imkanı seferber ettik”dedi. 

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesine yaptığı ilk gezinin Adıyaman olmasının da kendileri için bir gurur olduğunu kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, “Adıyaman daima bir huzur ve barış kenti olmuştur. İlimiz, tarihsel gelişim içerisinde, onlarca uygarlığa ve onlarca değişik din, etnik grup ve mezheplere ev sahipliği yapmış ve birbirinden farklı bu kültürler, sevgi ve hoşgörüyü bir potada harmanlayarak ve farklılıklarını koruyarak, yüzlerce yıl bir arada ve dayanışma içerisinde yaşamasını bilmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ülke olarak derin bir tarihi bağımız vardır. Yavru vatanımızda bu gün binlerce vatandaşımız yaşamakta, bu vatandaşlarımız oralarda çağın gereklerine uygun modern ortamlarda, güven ve huzur ortamı içerisinde güzel üniversitelerde okumakta , inşaat ve turizm gibi önemli sektörlerde çalışmakta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine her alanda katkıda bulunmaktadırlar. Adıyaman Üniversitesi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı arasında ilimizde yetiştirilen organik bağcılık ve bodur meyvecilik alanında 2011 yılında bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların karşılıklı bir şekilde artırılmasını temenni ediyoruz. İlimize gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret, köklü tarihi, sosyal ve kültürel bağlarla birbirine bağlı olan ülkelerimiz arasındaki ilişkilere daha da ivme kazandıracaktır”dedi.

GAP Gazeteciler Birliği tarafından yapılacak olan ödül törenine katılmak üzere Adıyaman’a geldiğini belirten KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,“Bu vesile ile yıllarca gelmek istediğim Adıyaman’a gelmiş oldum. Adıyaman’a gelmekten ve sizlerle biraya gelmekten mutluluk duyuyorum. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bir çok Adıyaman’lı kardeşimiz bulunmaktadır. Adıyaman gerçekten güneşin en güzel doğduğu yerdir. Adıyaman’ı bu kadar güzellikler içerisinde bulacağımı tahmin etmiyordum. 1969 ve 1970 li yıllarda Adıyaman’lı arkadaşlarımın anlattığı kadar biliyordum. Türkiye büyük hamlelerle gelişmesini hızla devam etmektedir. Adıyaman’ı da bu gelişmelere bağlı olarak büyüyen bir kent olarak gördüm. Bu gelişmelerin yanında birlik ve beraberliğin sağlandığı huzurlu bir il olması da beni memnun etmiştir”dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Anavatan Türkiye arasında yıllardan beri çok sıcak ilişkiler vardır. Gelmiş geçmiş bütün hükümetlerle ve şu andaki hükümetimizle gerek Başbakanlık dönemimde gerekse de Cumhurbaşkanlığım dönemimde en sıcak ilişkileri geliştirmiş ve iki ülke arasındaki bu sıcak ilişkiler anavatan yavru vatan ilişkisi içinde devam etmektedir”dedi

 

Konuşmalardan Sonra Adıyamanspor Kulüp Başkanı Hüseyin Koç, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na üzerinde “02 EROĞLU” yazılı Adıyamanspor forması armağan etti. Yemekte ünlü şair ve bestekar Cemal Safi ise kardeşlik üzerine bir şiir okudu.  

kktc cumhurbaskini yemek 1

kktc cumhurbaskini yemek 2

kktc cumhurbaskini yemek 3

kktc cumhurbaskini yemek 4

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP