DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 413402-0,53%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

fa19f9aea85a23edff5e75bfa38b230a

ABONE OL
25 Mayıs 2015 16:35
fa19f9aea85a23edff5e75bfa38b230a
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Ahilik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Adıyaman tarihi Tuz Hanı’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi.  Adıyaman Valiliği önünde Atatürk Büstüne çelenk bırakılarak başlanılan etkinlikler tarihi Tuz Hanı’nda devam etti.

 

Adıyaman tarihi Tuz Hanındaki törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Salman, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Abuzer Aslantürk, kurum müdürleri ve esnaflar katıldı.

 

 Adıyaman’da Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Vali Mahmut Demirtaş ve Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, ahilik kaftanı aldı. Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında konuşan Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, kendisinin de esnaf bir aileden geldiğini belirterek, eski dönemlerde esnafların güvenilirliğinden ve birbirlerine olan bağlılıklarından bahsetti.

 

    Daha sonra kürsüye gelen Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, “Ahiliğin özünde birliği, beraberliği,  sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve kardeşliği ön planda tutarak, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas aldığını belirterek, Ahilik Teşkilatı, 8 asırdır ahilik felsefesini yaşayan esnaf yetiştirerek,  mesleğinde ehil olmayanlara asla ahilik belgesi vermediğini, esnaf ve sanatkârlar arasında çıraklık, kalfalık ve ustalık hiyerarşisi oluşturduğunu ve çalışma hayatının yanı sıra sosyal hayatın gelişmesine de önemli katkı sağladığını ifade etti.           

 

              Kendi öz değerimiz olan Ahilik müessesesinin emeğe saygıyı ön planda tuttuğunu kaydeden Vali Demirtaş, “Bu teşkilatta bizi biz yapan bütün değerler yüzyıllardır yaşatılarak, günümüze kadar süre gelmiştir. Bizler Ahiliğin kurucusu Ahi Evran'ı geri getiremeyiz ama onun prensiplerini ve geleneğini birlik ve beraberlik içerisinde çağımızın şartlarına uygun hale getirerek gelecek kuşaklara aktarabiliriz. Bakınız Osmanlı’nın üç kıtaya hükmedip, 600 yıl ayakta tutan en büyük etken Ahilik kültürüdür. Bizlerde Valilik olarak ilimizde Ahilik kültürünün yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması ve esnaflarımızın sorun ve sıkıntılarının çözümü noktasında bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızla yoğun gayret sarf ediyoruz”dedi. 

 

Vali Mahmut Demirtaş, tarihi Tuz Hanındaki kutlamalarda ayrıca, Tuz hanında yapılan restorasyon çalışmalarına da değinerek,  ilimizin önemli Turistik mekanlarından birisi olan Tuz Hanı’nın bir an evvel restore edilmesi yönünde çalışma başlatmak istiyoruz. “Restorasyon çalışması başlatabilmemiz için gerekli kamulaştırma çalışmalarımızı tamamlamamız gerekir. Bir kısım tamamlanmış durumda belli bir kısım ise esnafımıza ait yerler var ve bunlarında kamulaştırılması gerekir. Belediyemize ait olan yerleri sağolsun  belediye başkanımız bize verdiler bir sıkıntımız yok. Yapmış olduğumuz kamulaştırmayla ilgili bazı kişiler Yargıtay’a itiraz ettiler. Yargıtay bizim mahkeme kararını bozdu. Dava tekrar döndü ve buraya geldi. Şu anda dava hala devam ediyor. Bu konuda esnaf kardeşlerimizden şunu rica ediyorum, bir şey istiyorsak samimi bir şekilde istememiz lazım. Onun için ilgili kişiler bu konuda bizlere yardımcı olurlarsa, bizim önümüzü açarlarsa ben söz vermiştim burada görev yaptığım süre içerisinde bu tarihi mekanı Adıyaman’a yakışır bir şekilde en kısa süre içerisinde restore edeceğiz” dedi.      

 

Konuşmaların ardından Adıyaman Belediyesi halkoyunları ekipleri gösterilerini sundu. Daha sonra ahilikteki şed kuşatma töreni sahnelendi.

 

  Yılın ahisi olarak 60 yıldan beri ayakkabıcılık yapan Mehmet Ali Kurutmaz’a kalafatı giydirilerek, altın hediye edildi. Ahilik hizmet ödülü Sefer Toprak ve Talat Remzi Tankut’a verildi. Talat Remzi Tankut’un ödülünü torunu Burak Eray Tankut aldı.

 

  Esnafa destek ve katkılarından dolayı Vali Mahmut Demirtaş’a ve Belediye Başkanı Necip Büyükaslan’a Ahilik Kaftanı giydirildi.

 

ahi evran 1

 

ahi evran 2

 

ahi evran 3

 

ahi evran 4

 

ahi evran 5

 

ahi evran 6

 

ahi evran 7

 

ahi evran 8

 

ahi evran 9

 

ahi evran 10

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP