DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 414217-0,42%
Adıyaman
39°

AÇIK

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

12bc88fffeaeed9645119719fd33a4e0

ABONE OL
29 Mayıs 2015 16:31
12bc88fffeaeed9645119719fd33a4e0
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman’da görev yapan yerel ve yaygın basın mensuplarının sahip ve temsilcileri ile Bozdoğan Otelinde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

 Düzenlenen toplantıda, Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman’da 6-8 Mayıs 2014 tarihlerinde düzenlenecek olan Kitap ve Üniversite Günleri, ildeki mevcut eğitim, sağlık, tarım, turizm, gençlik spor, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve SODES projeleri ile yeni yapılacak olan Hükümet Konağına kadar bir çok konuya temas etti.

6-8 Mayıs 2014 tarihleri arasında Adıyaman Hükümet Konağı Bahçesinde “Kitap ve Üniversite Günleri” adı altında bir fuar gerçekleştireceklerini belirten Vali Mahmut Demirtaş,” Adıyaman’da bugüne kadar böyle bir organizasyon hiç olmamıştı. Bu Adıyaman’ın ev sahipliğinde en büyük fuarlardan biri olacaktır. Bu Fuara 10 tane Vakıf Üniversitesini, 11 Devlet Üniversitesi, 15 tane Yayın Evi ile 13 tane yazarı davet ettik. Bu fuarı özellikle Üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencisi çocuklarımız için düzenliyoruz. Bu fuarda Üniversiteler stand açarak çocuklarımıza Üniversitelerini tanıtacak.

Adıyaman Tanıtım Günlerine de değinen Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman'ın saklı potansiyelini ve sahip olduğu yerel dinamikleri harekete geçirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Adıyaman’ın il olduğu günden bugüne 60 yıl sonra Ankara Atatürk Kültür Merkezinde Tanıtım Günlerinin ilkini düzenledik. Adıyaman Tanıtım Günlerinin ikincisini de 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul Feshanede gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmalara şimdiden başlamış bulunuyoruz. Eğitimde Adıyaman’ı çok önemli bir noktaya getirdik. 2013 yılında 71 tane okulumuzun temelini attık. Bunların toplam derslik sayısı yaklaşık 800 adettir. Ayrıca, Bin 800 öğrenci kapasiteli yurt yapıyoruz. Bunların bir kısmı bitti bir kısmında ise çalışmalar devam etmektedir. Bunların tamamlanması ile birlikte yaklaşık 20 yıl öğrenci yurduna ihtiyacımız olmayacak. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığından ilimize ayrılan eğitim ödeneği 127 Milyon TL’dir. Adıyaman’ın ve ilçelerinin en büyük problemi derslik ihtiyacıdır. Bunu da eğitim alanında yapacağımız çalışmalarla kapatmayı düşünüyoruz.

     Eğitimle birlikte en çok önem verdikleri diğer alanların başında ise sağlığın geldiğini belirten Vali Mahmut Demirtaş, “ Şu anda 400 yataklı devlet Hastanemizi bitirilerek geçici kabulü yapılmıştır. Şu anda Hastanenin tefrişi için çalışıyoruz. İnşallah 2 ay sonra hastanemizi halkımızın hizmetine sunmayı öngörüyoruz. Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi kapsamında Adıyaman’ın 33 tane projesi kabul edildi.  Bu projelerin tarım sektörü ile iştigal edenlere getirisi 11,5 Milyon TL’dir. İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından bu yıl 24 tane projemiz kabul edildi. Bu yıl 6,7 Milyon’luk bir projemiz kabul edildi. Projeler konusunda çok başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Geçen sene temelini tattığımız Sahabe projesinde bu sene Caminin kaba inşaatını bitirmeyi hedefliyoruz. İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Gazihan Dede Su Sporları tesisini bitirdik. İnşallah Sonbaharda fidan dikim döneminde buranın çevre düzenlemesini yaparak o alanı tamamen ağaçlandırmayı düşünüyoruz. Çanakkale Savaşlarının 100. yıl dönümünün başlangıç etkinliklerini Gazihan Dede Su Sporları Merkezinde başlatacağız. Burada çok değişik spor müsabakaları yapılarak bu etkinliklere yurt içinde ve yurt dışında birçok sporcunun katılımı sağlanacaktır. Gerger kanyonlarından başlayarak Atatürk Barajı Sahil şeridi içerisinde kayık yarışmaları düzenleyeceğiz. Bu etkinlikler hem Adıyaman’ın tanıtımına katkı sağlayacak hem de Atatürk Barajında yapılacak olan su sporlarında yeni bir bakış açısı kazandırılmış olacaktır.

Sulama Projelerine de değinen Vali Demirtaş, birkaç hafta önce Çetintepe Barajı alanına giderek buradaki çalışmaları yerinde inceledim. Çalışmalar çok seri bir şekilde devam ederek ödenek konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Çetintepe Barajının bitirilmesi ile birlikte Adıyaman’ın sosyo-ekonomik çehresi değişecek kuru tarımdan sulu tarıma geçiş sağlanmış olacaktır. Koçali Barajının ise ihalesi yapıldı ve şu anda karar verilme aşamasındadır. İnşallah Bu barajımızın da temelini atacağız. Bu yıl Atatürk Barajı Sağ Sahil Şeridini ağaçlandırma projesi kapsamında 750 Bin fidan dikimi gerçekleştirdik. Bu fidanların büyük bir kısmı gelir getirici meyvelerdir. Amacımız bunları köylülerimize dağıtımını yaparak, onların refah seviyesini yükseltmeye katkıda bulunmaktır. İlk hedeflerimizden bir tanesi Adıyaman’ı ırgat kent olmaktan kurtarmaktır. İnşallah bu projemizin de meyvelerini vermesi ile birlikte bu sorunu da çözmüş olacağız.

Beşpınar Rekreasyon Projesine de değinen Vali Mahmut Demirtaş, amacımız ziyaret çayının bulunduğu alanın tamamını mesire alanı yaparak, insanlarımızın dinlenebileceği yeşil alanların sayıca artırmaktır. Bu alanda Ziyaret Çayı üzerinde bulunan Viyadükten, Kahta yolu üzerinde bulunan Viyadük alanına kadar 30 metre genişlikte Trampez Kanallar yapmayı düşünüyoruz. Bu projeyi programa aldık ve ödeneği geldi. Mayıs ayında ihalesini yapacağız. Bu projenin hayata geçirilmesi ile birlikte Adıyaman’da insanların aileleri ile birlikte hafta sonu zaman geçirebilecekleri piknik alanları yaratılmış olacaktır. Bu Adıyaman için büyük bir fırsat olacaktır.

      Yer altı zenginlikleri bakımından önemli bir potansiyele sahip olan Adıyaman’ın saklı hazinesi olan mermer’in Adıyaman’da işlenerek, ilin ekonomisine canlılık getirmesi amacıyla bir çok çalışmalarının bulunduğunu kaydeden Vali Demirtaş, “ İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen proje çerçevesinde ilimizde mermer sektörü ile ilgilenen kişileri İzmir’de düzenlenen fuara göndererek ilimizin sahip olduğu mermer potansiyeli ile ilgili bir farkındalık oluşturduk. Önümüzdeki yıllarda bu sektöre olan ilginin artacağını hepimiz göreceğiz. Adıyaman merkez Eğriçayı üst tarafında bulunan arsaya her türlü atletizm sporunun yapılacağı son derece modern bir tartan atletizm pisti inşa edeceğiz.

Vali Demirtaş, Adıyaman’da Panorama Müzesi, Erkeoloji Müzesi ile Kültür Merkezinin birada bulunduğu Eğriçayı mevkiinde yapmayı düşünüyoruz. Panorama Müzesi ile Erkeoloji müzesi şu anda programda ve ihalesi yapılacak. Bununla ilgili çalışmalara başladık. 2500 kişilik kapalı spor salonumuz devam ediyor. Bu tesisimizde bitmek üzere. Bundan sonra Adıyaman’da 32 derslik okul yerine 24 derslikli okullar yapacağız. Amacımız okullarla birlikte çocuklara aynı zamanda oyun oynayabileceği alanlar açabilmektir. İller Bankası ilimize 24 derslikli bir okul yapacak. 31 Mayıs 2014 tarihinde Merinos tarafından Besni ilçemize yapılacak olan Mimarlık Fakültesinin temelini atacağız. Eski Tekel Binasının bulunduğu alana 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi olmak üzere iki adet 32 derslikli okul ile atölyeler yapacağız. Mayıs ayında her iki okulunda ihalesini yapacağız. 

Toplantıda, yeni yapılacak Hükümet Konağına da değinen Vali Mahmut Demirtaş, “Bunu bir sene önce programa almıştık. Ancak, bazı sıkıntılar meydana geldi. Mevcut Valilik binası yerini Belediyeye vereceğiz. DSİ’nin bulunduğu alanı ise Valilik ve İl Özel İdare Hizmet Binası yapacağız. Yapılacak olan Adıyaman Valilik Binası Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinin bütün özelliklerini yansıtacaktır. Bunun yanında Kahta ilçemize de modern bir hükümet konağı yapacağız”dedi.

Açık Cezaevi ile Kapalı Cezaevinin mevcut bulunduğu alandan Hasancık Bölgesine taşınması ile ilgili temennilerini dile getiren Vali Mahmut Demirtaş,“Her iki cezaevini de mevcut bulunduğu yerden taşımamız lazım. Hasancık Köyü mevkiinde hazineye ait çok büyük arazilerimiz var. Adalet Bakanlığımızı ikna ederek Açık ve Kapalı Cezaevini Hasancık Bölgesine, Jandarma’yıda başka bir yere taşırsak, o alana insanlarımızın aileleri ile birlikte gezebilecekleri eğlenebilecekleri büyük bir park yapabiliriz. Eğer bu proje hayata geçirilirse Adıyaman için büyük bir proje olur”dedi.   

Vali Mahmut Demirtaş Başkanlığında Bozdoğan Otelinde yapılan kahvaltılı toplantıya Vali Yardımcıları Murat Süzen, Levent Öztin, Yunus Emre Altıner, Mehmet Uğur Arslan ile Adıyaman’da görev yapan yaygın ve yerel basın mensuplarının sahip ve temsilcileri katıldı.

 

basin toplantisi 1

 

basin toplantisi 2

 

basin toplantisi 3

 

basin toplantisi 4

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP