DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 414217-0,42%
Adıyaman
39°

AÇIK

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

743bfc2a3b3558c8764108638ad1f39f

ABONE OL
29 Mayıs 2015 20:36
743bfc2a3b3558c8764108638ad1f39f
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, varis, hemoroid, derin ven trambozu, migren, eklem kireçlenmeleri ve periferik arter damar tıkanıkları gibi hastalıklar ile dolaşım sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği iddia edilen Gerger İlçesi Gürgenli Köyü sınırları içerisinde bulunan sülüklü gölde incelemelerde bulundu.

 Beraberinde Vali Yardımcısı Levent Öztin, Gerger Kaymakamı Ömer Bilgin, İl Sağlık Müdürü Dr. M. Emin Taş, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kutlu ve İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çelik ile birlikte Gerger ilçesindeki Sülüklü gölde incelemelerde bulunan Vali Mahmut Demirtaş, burada alternatif tıp uygulaması kapsamında, göle sülük tedavisi için gelen vatandaşlarla sohbet etti. Gölde bulunan sülüklerin birçok hastalığı tedavi ettiğine inanan insanlar, sülüklerin varis, hemoroid, damar tıkanıklıkları, kan ve cilt hastalıklarının tedavisine iyi geldiğini söyleyerek, ayaklarını suya koyup, sülükleri vücutlarının hastalık olan bölümüne yapıştırarak vücuttaki kirli kanı emmesini bekliyorlar. 

Malatya'nın Pütürge ilçesinden Gerger'deki sülüklü göle tedavi için gelen bir vatandaşla sohbet eden Vali Demirtaş, vatandaşa şifa bulup bulmadığını sordu. Sinüzit ve migren hastalığı nedeniyle yılda bir defa  Gerger'e gelerek  gölde sülük tedavisi gördüğünü ifade eden vatandaş, hastalığım nedeniyle yılda bir defa Malatya'dan buraya geliyorum. Sülükler hastalığıma iyi geliyor ve faydasını görüyorum"dedi.

Alternatif tıp kapsamında şifa arayan insanların yoğun ilgi gösterdiği Gerger ilçesine bağlı Gürgenli Köyü sınırları içersinde bulunan sülüklü göldeki incelemelerinin ardından bir açıklama yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, "Burada inanlarımız çok ilkel yöntemlerle sülük tedavisi oluyor. Burayı sağlık turizmine kazandırmak için öncelikle göldeki sülüklerin çeşidi, tıbbi olup olmadığı,  insan vücudu üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri ile ilgili bilimsel AR-GE çalışmaları başlatacağız. Çünkü sülükler, kan emerken vücuda kendi ürettikleri salgıyı vermenin yanında, daha önce başkasına ait emdikleri kanı da vücuda zerk etmektedirler. Tüm bu özellikleri de değerlendirerek, yapacağımız bilimsel çalışmalar sonucunda sülüklü göller ile ilgili dünyadaki ve Türkiye'deki örneklere bakarak güvenilir ve saygın sağlık kurumlarından alınacak olumlu rapor sonucunda bu alana örnek bir proje uygulamayı düşünüyoruz. İlk etapta gölün çevre düzenlemesini yaparak, insanlarımızın daha rahat, daha modern ve sağlık ekipleri kontrolünde sülük tedavisi olabilmesi için bu alana sağlık ekipleri ile birlikte sağlık kabinleri konuşlandıracağız. Burada yapacağımız bütün çalışmalarda bilimsel faaliyetleri ön planda tutarak, öncelikle insan sağlığını göz önünde bulunduracağız"dedi.

Gerger sülüklü göldeki incelemelerinin ardından il merkezine dönen Vali Demirtaş, yol güzergâhındaki Narince Kasabasında durarak, buradaki esnaflarla sohbet etti. Narinceli çocuklara kalem, kitap ve çeşitli hediyeler verdi. 

 

gerger suluklu gol 1

 

gerger suluklu gol 2

 

gerger suluklu gol 3

 

gerger suluklu gol 4

 

gerger suluklu gol 5

 

gerger suluklu gol 6

 

gerger suluklu gol 7

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP