DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 415047-0,27%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

3ef9ffb75862764830c01bc23fe9ddad

ABONE OL
5 Haziran 2015 20:34
3ef9ffb75862764830c01bc23fe9ddad
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        ÖNDER, İmam-Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından organize edilen 10. İmam-Hatipliler Kurultayı Adıyaman’da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin dört bir köşesinden katılımla TPAO Kültür Merkezinde düzenlenen kurultay’a büyük bir katılım oldu.

Adıyaman’da düzenlenen Kurultay’a Başbakan Yardımcısı Doç Dr. Yalçın Akdoğan, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Milletvekilleri Mehmet Metiner, Murtaza Yetiş, Salih Fırat, Mehmet Erdoğan, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, ÖNDER Başkanı Dr. Hüseyin Korkut ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an tilaveti ile başlayan kurultay, Önder Genel Başkanı Dr. Hüseyin Korkut’un konuşmasıyla devam etti. Türkiye’nin dört bir tarafından Kurultay’a’ katılan misafirlerini selamlayarak konuşmasına başlayan Korkut “Bugün burada tarihi bir gün yaşıyoruz. Ülkemizin içinden geçtiği önemli süreçte, yarım asrı aşkın zamandır ülkemizin bugünlere ulaşmasında, ülkemizin normalleşmesinde, gelişmesinde, özgürleşmesinde ve demokratikleşmesinde ÖNDER’in çok önemli katkıları vardır. Bugün İmam Hatip Mücadelesini üstlenmiş omuzlarında taşıyan kardeşlerimizle, Yeni Türkiye’nin gelişimine, büyümesine, İslam coğrafyasını barış, huzur, kardeşlik iklimine dönüştürmesine katkı sağlamak üzere bu salonda, bu güzel coğrafyada kadim medeniyetimizin önemli şehirlerinden birisi olan Adıyaman’dayız. İmam Hatip Okulları ve İmam Hatip nesli, ülkemizin sivilleşmesine ve normalleşmesine önemli katkılar sağlayan eğitim kurumları olmuştur”dedi.

İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneğinin 10. kurultayının ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, “Bu muhteşem buluşma vesilesiyle başta Sayın Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan olmak üzere, tüm misafirlerimizi hoşgörü ve huzur kenti Adıyaman’da ağırlamaktan büyük bir onur duyuyoruz.     

Büyük medeniyetlerin inancından ve kültüründen aldığı güçle geleceğe yürüyeceğini kaydeden Vali Demirtaş “Aziz milletimizi de tarih boyunca ayakta tutan en büyük güç, sahip olduğu manevi değerleridir. İmam Hatip okulları; manevi değerlerin, pozitif bilimlerle harmanlandığı eğitim kurumlarıdır. Burada yetişen gençlerimiz, aldıkları eğitimle toplumumuzu ayakta tutan değerleri öğrenmekte ve kendi ülkesine hizmet etmenin sevincini yüreğinde hissetmektedir. Bu okullarımızda, ülkesini karşılıksız seven, milletine hizmeti ibadet bilen, kendi kimliğine sahip çıkan, köklü bir medeniyetin asaletini onurla taşıyan, bilim ve teknolojiyle donanmış, gönlü barış, sevgi ve hizmet aşkı ile yanan gençlerimiz yetişmektedir. Bu anlamda imam hatip okullarının ülkemizde yaygınlaşmasında büyük emekleri olan İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği'nin gayretleri, takdire şayandır. Ben bu vesileyle emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum”dedi.

Başbakan Yardımcısı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan ise konuşmasında; çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendirerek, “öncelikle ÖNDER’in Adıyaman’da bu buluşmayı gerçekleştirmesi, sürece destek ve katkı vermesi, içinden geçtiğimiz siyasi gelişmelerde bütün sivil toplum örgütlerimizin demokratik duruş sergilemesi çok önemlidir. Onun için ÖNDER’e teşekkür ediyorum. İmam Hatipler meselesi 100 yıllık bir konudur. İmam Hatipler tarihine baktığımızda bir karanlık bir de parlak ve aydınlık dönemleri vardır. İmam Hatip Okullarının kurulmasına ve yeniden canlanmasına öncülük eden merhum Celalettin Ökten Hocayı, merhum Adnan Menderes’i ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik ileri’yi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. İmam Hatip tarihi yazıldığında iki isim öne çıkacaktır. Bunlardan biri Adnan Menderes bir diğeri ise Recep Tayyip Erdoğan’dır. Milletin iki adamı, milletin mukadderatına ve ülkenin geleceğine sahip çıkmıştır. Ve Bunun en önemli göstergelerinden bir tanesi İmam Hatip Okullarının yeniden canlandırılması olmuştur. İmam Hatipler, Alparslan’dan itibaren, Ertuğrul Gazi’den, Hayme Analar’dan, Sarı Saltuklar’dan, Ahi Evran’dan, Yunus Emre’den, Hacı Baktaş’tan gelen, bu ülkenin ve bu milletin hamurunu yoğuran kültür ve onun ürettiği insan tipolojisine karşı aslında bir savaş açılmıştı. İmam Hatipler bu kültürün tezahürü bir nesil ortaya koyuyordu”dedi.

İmam Hatiplerin sayısının ve kalitesinin arttığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, “Tabi bunun yanında diğer okullarımızı da, Fen Liselerimizi, Anadolu Liselerimizi de topyekun milli eğitim sistemini kalkındırmaya dönük bir çaba ortaya koyuyoruz. Yeni Türkiye’nin yeni nesillerinde bu süreci hep birlikte oluşturacağız. Bugüne kadar ÖNDER çatısı altında çaba ortaya koyan, çalışmalarda bulunan bütün kardeşlerime çok teşekkür ediyorum”dedi.  

 

imam hatip kurultay 1    

 

imam hatip kurultay 2   

 

imam hatip kurultay 3

 

imam hatip kurultay 4

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP