DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 415047-0,27%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

f116d3a6a9932043d51dfba3fcaec0df

ABONE OL
7 Haziran 2015 20:31
f116d3a6a9932043d51dfba3fcaec0df
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen Nemrut Dağı ile Adıyaman arası 30 km kısalıyor. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman’da turizmde fiziki alt yapının iyileştirilmesi ve ilin ekonomisinde turizm katkısının artırılması amacıyla Arsameia’yadan Nemrut Dağına gidecek olan Kral Yolunda incelemelerde bulunup, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

 

Yapımına yeni başlanan ve greyderle açılan Kral Yolunda incelemelerde bulunan Vali Mahmut Demirtaş, Arsameia’dan Nemrut Dağına gidecek olan 9 km’lik Kral Yolunu kilitli parke yapacağız. Yolumuzun ihalesini yaptık. Bu yolun bitirilmesi ile birlikte Adıyaman ile Nemrut Dağı arasındaki mesafe 30 km kısaltılmış olacaktır. Bilindiği gibi Nemrut Dağı, Dünya’nın sekizincisi harikası olarak nitelendirilmektedir. Her yıl Nemrut Ören Yerini binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Buraya gelen insanların çok ciddi ulaşım sıkıntısı çektiklerini görüyoruz. Nemrut’a gelen yerli ve yabancı turistlerimizin daha rahat bir şekilde Nemrut Dağına çıkması için burada 9 km’lik yolu kilitli parke yapacağız. Yolun bir an önce bitirilmesi için şu anda ilgili firma çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. İlimizde turizm altyapısının iyileştirilmesi, turizm çekim merkezleri oluşturulması ve turizmin çeşitlendirilmesi yoluyla, turizmin ilimiz ekonomisi içindeki payını artıracağız”dedi. 

 

Daha sonra Nemrut Dağına çıkan Vali Mahmut Demirtaş, batı terastan Nemrut Ören yerine giden patika yolda yapılan çalışmaları inceledi. Burada bir açıklama yapan Vali Mahmut Demirtaş, Nemrut Dağında ışıklandırma başta olmak üzere, yol boyunca bilgilendirme levhaları ve bekçi kulübeleri yapacaklarını kaydederek, “Nemrut Dağındaki mevcut kafeteryayı yıkıp, yerine Anfi Tiyatro yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca, 24 saat kapalı devre kamera sistemi ile Nemrut Dağını izleyerek, kesintisiz kontrollü güvenlik sistemini sağlayacağız. Yine, yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde Nemrut’a ulaşımlarını sağlamak amacıyla raylı sistem yapacağız”dedi

 

Adıyaman’da Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına (TUİK) %60’lık bir turist artışı olduğunu da vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, “ Çözüm süreci ile beraber bölgeye çok ciddi anlamda bir rağbet oldu. Bu süreç ile birlikte bölgedeki kültürel değerler insanlarla paylaşılmaya başlandı. Görülmeyen Adıyaman bir anlamda görülmeye başlandı. Adıyaman’da turizmde devam eden bu yatırımlarımız ile tarihi ve turistik yerlerimizin çevre düzenlemelerinin bitirilmesi ile birlikte Adıyaman’a çok yoğun bir rağbet olacağını düşünüyorum”dedi. 

 

nemrut kral yolu 1

 

nemrut kral yolu 2

 

nemrut kral yolu 3

 

nemrut kral yolu 4

 

nemrut kral yolu 5

 

nemrut kral yolu 6

 

nemrut kral yolu 7

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP