DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 414658-0,36%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

004719efa5fccc18091f60a1c9e19998

ABONE OL
8 Haziran 2015 04:33
004719efa5fccc18091f60a1c9e19998
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Yer altı zenginlikleri bakımından önemli bir potansiyele sahip olan Adıyaman’da, ekonomide yeni bir güneş yükseliyor. Adıyaman’ın saklı hazinesi olan mermer’in Adıyaman’da işlenerek, ilin ekonomisine canlılık getirmesi hedefleniyor.

 

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, beraberinde Vali Yardımcısı Murat Süzen ile birlikte Adıyaman’da ilk defa Organize Sanayi Bölgesinde mermer işletmeciliği yapacak olan ADIMER fabrikasına giderek çeşitli incelemelerde bulundu. Önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak olan ADIMER Mermer Fabrikası,  Adıyaman’ın Mermerini işleyip dünyaya ve Türkiye'ye sunacak. Son yıllarda yoğun talep gören sağlam ve dayanıklı Adıyaman “Emperador’unun doğanın kucağından alıp, en son teknolojiyi kullanarak ilde işleyecek olan ADIMER fabrikası önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak.

 

Vali Mahmut Demirtaş’a, Adıyaman’daki mermer potansiyeli ve mermer işletmeciliği ile ilgili bilgi veren ADIMER A.Ş. Genel Müdürü Savaş Çoban, “Adıyaman yer altı zenginlikleri bakımından çok zengin bir potansiyele sahip. Adıyaman’da çıkan mermeri işleyerek ekonomiye dönüştürmek amacıyla, ADIMER A.Ş. mermer fabrikasını önümüzdeki günlerde işletmeye açacağız. Açacağımız fabrika blok satıştan çok ham madde satışına karşın işlenmiş ürün satışı olacaktır.  Buda Adıyaman ekonomisinin yeniden şekillenmesine neden olacaktır”dedi.

 

Adıyaman Mermerinin ekonomik boyutuna da değinen Genel Müdür Savaş Çoban, “Bir varil ham petrol 91,5 dolardır.  Bir varil ham petrolün ağırlığı 143 kg’dır. 143 kg işlenmiş Adıyaman Emperador’unun ortalama satış fiyatı ise 86 dolardır. Buda Emperadorun ne kadar değerli bir maden olduğunu göstermektedir. Adıyaman Emprodoru blok ve ebatlı ürünleri dünya da çok geniş bir yelpazeye hitap ederek, Brezilya, Rusya, Arap Ülkeleri, Azerbaycan, Kazakistan, Çin’e kadar satılıyor.  Adıyaman Emperadorunun Türkiye’deki diğer mermer türlerine karşı en büyük avantajı küçük ebatlı plaka ve blok olarak satılabiliyor olmasıdır.  İşletme anlamında ülkemizdeki diğer ocak türlerine baktığımızda Emperador fabrika üretiminde kolay işlenebilir bir mermer türüdür. Eğer bir rakam vermek gerekirse mermerin sadece ocaklardan ve blok üretiminden Adıyaman’a yıllık 45 Milyon dolar katkısı olacaktır. Bu kapasite ileride daha da artırılabilir. Şu anda talebe yanıt verilemiyor”dedi.

 

Vali Mahmut Demirtaş ise, Adıyaman’ın saklı hazinesinin doğrudan yurt dışına gönderildiğini ve bunun da Adıyaman’a bir katkısının olmadığını belirterek, ilimizde çıkan mermerin Adıyaman’da işlenerek, yurt dışı pazarlarına ihraç edilmesi gerekmektedir. Önümüzdeki günlerde Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete başlayacak olan ADIMER Mermer Fabrikası, kendi değerimiz olan mermeri Adıyaman’da işleyerek, yurt dışına ihraç edecektir. Buda doğrudan ilimizin ekonomisini ve istihdam alanlarını etkileyecektir”dedi.

 

 Son yıllarda yoğun talep gören ve “Emperador” olarak adlandırılan mermer üretiminin bölge ekonomisine önemli katkı sağladığını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Adıyaman’daki mermer rezervi, Türkiye’deki toplam mermer rezervinin %15’i civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu da yaklaşık 2 milyar ton mermer anlamına gelmektedir. Dolayısıyla Adıyaman ili mermer sektöründe oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Adıyaman’da 2011 yılı toplam mermer üretimi yaklaşık 400 bin tondur. Üretilen mermer genel olarak ham ve kabaca yontulmuş bloklar halinde satılmakta ve yaklaşık %90’ı ihraç edilmektedir. Zengin maden rezervlerine sahip Adıyaman ilimizde elde edilen ürünlerin büyük bir kısmı, il genelinde yeterli sanayi tesisi olmadığı için işlenmeden pazarlanmaktadır. Yeraltı kaynakları bakımından zengin olan bölgeler, bu kaynaklarını kullanabildikleri takdirde daha kolay ekonomik büyüme ve kalkınma sorunlarını çözebilmektedirler. ADIMER A.Ş.’nin faaliyete geçmesi ile birlikte bu sorun çözülecek ve Adıyaman mermeri burada işlenerek, ve yurt dışına ihraç edilecektir. Buda Adıyaman ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır”dedi. 

Vali Demirtaş, ilimizin sahip olduğu kaliteli ve zengin mermer potansiyelini her alanda gündeme getirmek ve tanıtmak amacıyla 27-30 Haziran 2013 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak olan Adıyaman Tanıtım Günlerinde ADIMER Mermer Fabrikası tarafından mermer standı açılacağını"ifade etti.  

 

adiyaman mermer 1

 

adiyaman mermer 2

 

adiyaman mermer 3

 

adiyaman mermer 4

 

adiyaman mermer 5

 

adiyaman mermer 6

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP