DOLAR 17,9131 0.02%
EURO 18,2474 -0.72%
ALTIN 1.022,09-0,85
BITCOIN 413573-0,50%
Adıyaman
39°

AÇIK

17:07

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

ABONE OL
9 Haziran 2015 08:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

        Adıyaman Üniversitesinin ev sahipliğinde, Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği, Çevre Vakfı ve Akademik Platform işbirliği ile organize edilen ve iki gün sürecek olan "2. Uluslararası Çevre ve Ahlak Sempozyumu" Adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda başladı.

            Sempozyumun açılış törenine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkan Vekili Yaşar Öncel, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Yabancı Bilim Adamları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.    

          Sempozyum hakkında Akademik Platform Yönetim Kurulu Üyesi ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hakan Aslan, İngilizce bilgi verdi. Çevre Vakfı Başkanı Doç. Dr. Eyüp Debik ve Bosna Hersek Tesenaj Belediye Başkanı Prof. Suat Husgiç de konuşmasını İngilizce yaptı.
ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Özcan ise, halkın bilinçlenmesi için daha fazla çalışılması gerektiğini ve meselenin ahlakla bağdaştırılması gerektiğini dile getirerek, “Çevreciliğin kıt kaynaklar, israf, açlık, ağaçsızlanma, susuzluk veya başka nedenler değildir. Esas ana meselemiz çevreciliği sahiplenen insan kıtlığımız, böyle bir topluma ve nesile sahip olmamamızdır” dedi.

       Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Talha Gönüllü ise, çevreciliğin sevgiyle bağına dikkat çekerek, “Konuyu anlamamız için mutlaka bütüne iyi bakmamız gerekiyor. Bütünü iyi görmemiz gerekiyor. Bütünde yaradanın bize olan bu lütfunu bir şekilde anlamamız, görmemiz gerekiyor. Sadece saymamız yetmiyor, sevmemizde gerekiyor. Saymayı bir şekilde perde gibi görüyorum. Yapılan bir takım olumsuz işler, öğeler örtülebilir. Buna ‘saygı’ deriz. Ama alıp bunu değişik kademeli şekillerde, değişik derinliklerde sevgi boyasıyla boyadığımız zaman üzerini kapatmanın ötesinde, değiştirdiğimiz ve daha da güzelleştirdiğimiz zaman sevgimizle işte o zaman istenileni yapmış oluruz” dedi.

        Bugün insanlığın yüz yüze olduğu en önemli olaylardan birinin doğanın ve çevrenin kirlenmesi olduğunun altını çizen Vali Mahmut Demirtaş, “Bu anlamda doğayı ve çevreyi korumak, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir tabiat bırakmak her bireyin temel görevi olmalıdır. Hepinizin malumu olduğu üzere çevre sorunları sadece teknolojik önlemler ve yasal düzenlemelerle çözülememektedir. Bu önemli sorunun ahlaki boyutta da ele alınması gerekmektedir. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim'in değişik surelerinde, yeryüzündeki ve gökyüzündeki canlı-cansız bütün varlıkların belli bir ölçü ve dengeye göre yaratıldığı beyan edilmiş, insanoğlunun çevreden ve tabiattan faydalanırken, bu ölçü ve dengeyi bozmaması gerektiğine dikkat çekilmiştir. Dolayısıyla doğanın bu dengesini korumak adına yapılacak çalışmalar son derece büyük bir önem taşımaktadır”dedi

             Önemli akademik bir çalışma olan 2. Uluslararası Çevre ve Ahlak Sempozyumu’nun, Adıyaman’da düzenlemesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Vali Demirtaş, “Çağımızın en önemli sorunu olan Çevre sorununun ahlak perspektifinden uluslararası düzeyde tartışılması şehrimiz adına bir gurur kaynağıdır. Bu organizasyonun ilimizde düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”dedi.

          Emekli Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nevzat Kor ise konuşmasında, çevre konularının bilhassa sanayi devriminden sonra dünyada önemli konulardan biri haline geldiğini aktardı.Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve Rektör Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Emekli Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nevzat Kor’a çeşitli hediyeler verdi. Açılış programının ardından katılımcılar hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirirken, sempozyumun iki gün boyunca devam edeceği öğrenildi. 

 

evre sempozyum 1

 

evre sempozyum 2

 

evre sempozyum 3

 

evre sempozyum 4

 

evre sempozyum 5(22)

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP