DOLAR 17,8798 -0.01%
EURO 18,4350 0.02%
ALTIN 1.028,84-0,08
BITCOIN 4278733,91%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

5084’le Sona Eren SGK Primi 5 Yıl Daha Uzatıldı

5084’le Sona Eren SGK Primi 5 Yıl Daha Uzatıldı

ABONE OL
2 Nisan 2013 11:18
5084’le Sona Eren SGK Primi 5 Yıl Daha Uzatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tesvklaerKürt meselesinde çözüm sürecine ilişkin çalışmalar hızlanırken, 5084 sayılı teşvik yasasında da süre uzatıldı. Hükümet, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da istihdam konusunda sıkıntıları aşmak için teşviklerin uzatılmasına karar verdi. Karara göre Adıyaman’da SGK priminin 5 yıl daha uzatıldığı açıklandı.

Hükümet, son Bakanlar Kurulu toplantısında, süresi dolan teşvik yasasının özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki yatırımcıları mağdur etmemesi için karar aldı. Teşvik sürelerini uzatan ve yeni düzenlemeler içeren paket, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. Bölgede teşvik 6 yıl uzayacak. Paketten yurtdışındaki müteahhitlere de müjde çıktı.
Süre geçen yıl doldu

Hükümetin ilk uygulaması olan 5084 sayılı yatırımların ve istihdamın teşvikine ilişkin yasanın yürürlük tarihi 31 Aralık 2012’de doldu. Ancak, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da istihdam konusunda sıkıntılar yaşanınca, hükümet teşviklerin uzatılmasına karar verdi. Son Bakanlar Kurulu’na imzaya açılan düzenlemeye göre, 4, 5 ve 6’ıncı bölgelerde yatırımların ve istihdamın teşviki uygulaması devam edecek. Bu kapsamda, SGK priminin işveren payı olan yüzde 7,5’luk oranın yüzde 5’i devlet tarafından karşılanacak. Bu teşviklerin süresi 4’üncü bölgede 4 yıl, 5’inci bölgede 5 yıl, 6’ıncı bölgede de 6 yıl olacak. Bu sürenin uzatılması veya oranların değiştirilmesi yetkisi, bu kez Bakanlar Kurulu’na verildi.
Müteahhitlere de teşvik
Süresinin uzatılacağı daha önce Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından da açıklanan bu teşvik paketinde, yurtdışında faaliyet gösteren Türk müteahhitleri için de düzenleme olacak. Buna göre, yurtdışında işçi çalıştıran Türk müteahhitler de teşvik edilecek. Yeni düzenleme ile SGK priminin işveren payına düşen yüzde 7,5’luk bölümünün teşvik sisteminde olduğu gibi yüzde 5’lik kısmını devlet ödeyecek. Halen yurtdışında 36 bin Türk işçisi müteahhitlerin yanında çalışıyor. Bu düzenleme ile yurtdışındaki inşaat faaliyetlerinde çalışan Türk işçilerinin sayısının arttırılması hedefleniyor.
Süreç tetikledi
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çözüm sürecinin teşvik başvurularını tetiklediğini belirterek, son iki ay içerisinde teşvik yasasından yararlanmak için yapılan başvurularında belirgin bir artış olduğunu söyledi. Yılmaz, bu başvuruların yatırıma dönüşmesi durumunda anlamlı olacağını belirtti.
Yan yana iki fabrika örneği
Başbakanlık yetkilileri de, süre uzatılmasının gereğini, “Örneğin Şanlıurfa’da yan yana iki fabrika bulunuyor. Bir fabrika son çıkarılan bölgesel teşviklerden yararlanırken, diğer fabrika 5084’den yararlanıyordu. Bunun süresi dolunca ilk teşvik son bulmuş oldu. İki fabrikanın istihdam maliyetleri arasında uçurum oluşmaya başladı. Şimdi bu uçurum giderilecek ve aradaki denge sağlanacak” sözleriyle açıkladılar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP