DOLAR 17,9772 0.29%
EURO 18,2672 0.09%
ALTIN 1.017,52-0,42
BITCOIN 420267-1,84%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

51 Canı ‘Kerpiç’ Aldı Deprem Sigortası ‘Konut’tan Saymadı

51 Canı ‘Kerpiç’ Aldı Deprem Sigortası ‘Konut’tan Saymadı

ABONE OL
11 Mart 2010 10:39
51 Canı ‘Kerpiç’ Aldı Deprem Sigortası ‘Konut’tan Saymadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

51 cani kerpic aldi deprem sigortasi konut tan 8911 oElazığ’da meydana gelen depremde, Karakoçan ve Kovancılar ilçelerine bağlı köylerde kerpiç evler yıkıldı. DASK’ın zorunlu deprem sigortası kapsamına girmeyen kerpiç evlerde 51 kişi hayatını kaybetti. DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, “Bu evler belediye sınırları dışında ve sağlam değil” dedi. 

MERKEZ üssü Elazığ’ın Karakoçan ilçesinin Başyurt beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki depremde kerpiç evlerin çoğu yıkıldı. Doğal Afet Sigortası Kurumu’nun (DASK) zorunlu deprem sigortası kapsamında bulunmayan kerpiç evlerde 51 kişi hayatını kaybetti. Depremin etkili olduğu Kovancılar ve Karakoçan ilçelerinde toplam konut sayısının 9 bine yaklaştığını, poliçe sayısının ise 600 adette kaldığını anlatan DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, “Köy evleri ve kerpiç evler zorunlu deprem sigortası kapsamına girmiyor. Çünkü bu evlerin çoğu tapusuz. Ayrıca sağlam olmayan ucuz materyaller kullanılarak yapılıyor. Artık bu evlerinde sağlam temeller üzerine kurulması lazım. Elazığ’da konut sayısı 109 bini geçti. Poliçe sayısı ise 15 bin adette kaldı” dedi.

 

2 ilçede 9 bin konut var

 

DASK’ın köy evleri ve kerpiç evleri kapsamadığını anlatan İdris Serdar, şöyle konuştu: “Bu yerler belediye sınırları dışında kalıyor. Belediye sınırları içindekiler DASK kapsamında yer alıyor. Elazağ’ın tümünde zorunlu deprem sigortası yaptıran konut sayısı 15 bini geçiyor. 2010’da toplam konut sayısı ise 109 bin 729 adeti buldu. Depremin etkili olduğu ilçelere bakılınca Karakoçan ve Kovancılar’da 600 adet poliçe bulunuyor. Bu iki ilçenin konut sayısı ise 9 bine yaklaşıyor. DASK olarak köylere giremiyoruz. Çünkü bu evlerin çoğunun tapusu yok. ”

 

Poliçeler yüzde 9 arttı

 

2010 yılı başında Elazığ genelinde zorunlu deprem sigortası poliçelerinde yüzde 9’luk artış yaşandığını söyleyen İdris Serdar, şunları anlattı: “Bu ilde 2009’a göre 2010 yılında zorunlu deprem sigortalarında artış meydana geldi. Ancak doğu illerimizde deprem sonrası poliçelerde yaşanan patlama, daha sonra düşüşler gösteriyor. Deprem geçtikten sonra bu poliçelerin çoğu yenilenmiyor. Bu konuda da konut sahipleri gereken özeni göstermeli. Depreme karşı her an hazırlıklı olmalı.” Bugün depreme karşı 4 milyar TL ödeme gücüne ulaştıklarını belirten Serdar, “Bugüne kadarki hasar ödemimiz 20 milyon TL’yi geçti. Bu ödemelerin yüzde 97’si kısmi hasardır” dedi.

 

Anketten ‘Konutum sağlam bize bir şey olmaz’ çıktı

 

KONUT sahiplerine yönelik yaptırılan anketlerde ilginç sonuçlara ulaşıldığını vurgulayan DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, anket sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Anket sonuçlarında ekonomik, ihmalkarlık, güvensizlik gibi konuların ön plana çıktığını gördük. Konut sahiplerinin önemli bir kısmı bu sigortayı ekonomik nedenlerle yaptırmıyor. Ayrıca ihmal ön planda. Bu ankete katılanların önemli bir kısmı ‘sonra yaptırırım’ cevabını veriyor. Bunun yanı sıra konut sahipleri ‘Benim konutum sağlam. Bize birşey olmaz.’ diyor. ‘Paramı geri alamam, ödeme uzun sürer.” gibi cevaplar bu sigortaya bakışı ortaya koyuyor. ”

 

20 yılda 8 büyük depremin zararı 15 milyar doları buldu

 

TÜRKİYE’de 1990 yılından sonra meydana gelen büyük depremlerin zararı 15 milyar 361 milyon doları buldu. Son 20 yılda meydana gelen bu büyük depremlerde en çok hasar 1999 yılında İzmit Körfez’indeki depremde yaşandı. Depremin zararı 13 milyar doları bulurken, 675 bin kişi evsiz kaldı. 1992 yılında Erzincan’da 1999’da Düzce’de meydana gelen iki önemli deprem ise toplam 1.5 milyar dolarlık zarara yol açtı.

 

DAF hattında en bilinçli il Elazığ

 

Hatay’dan başlayıp Kahraman -maraş, Adıyaman, Malatya ve Elazığ ovalarından geçerek Bingöl’e kadar uzanan Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF) 6 ilde etkili. Bu fay hattı üzerinde bulunan konut sayısı ise 650 bin adeti geçiyor. Bu iller arasında zorunlu deprem sigortası bakımından en bilinçli il Elazığ görünüyor. İlde sigorta oranı yüzde 16’yı buluyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP