DOLAR 17,9238 0.11%
EURO 18,3198 0.13%
ALTIN 1.032,91-0,05
BITCOIN 410289-4,00%
Adıyaman
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Açık Hava Müzesi Perre, Canlanacak

Açık Hava Müzesi Perre, Canlanacak

ABONE OL
3 Kasım 2013 14:21
Açık Hava Müzesi Perre, Canlanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

perre02Adıyaman turizminin canlanması için çeşitli platformlarda çalışmalarına hız veren AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. M. Murtaza Yetiş, Adıyaman’ın potansiyelini ortaya çıkaracak her çalışmaya katkı vereceklerini söyledi.

Daha önce Nemrut ODAK Projesi’nin hayata geçirilmesi ile ilgili çabalarının bugün karşılığını aldıklarını, Nemrut Dağı çevre düzeni ile birlikte Nemrut Dağı’na çıkmanın kolaylaştığını ifade eden Yetiş, Adıyaman’ın eşsiz eserlere sahip olduğunu, bu eserleri turizme dolayısıyla ekonomiye kazandırmak için çabalarını sürdürdüklerini belirtti. Yetiş, ”Bu eşsiz eserlerden biri de Perre Antik Kenti’dir. Perre Antik Kenti’nin kent merkezine ekonomik olarak sağlayacağı katkı Nemrut Dağı kadar önemlidir. Bu nedenle Adıyaman’da Perre Antik Kenti’ni en kısa zamanda turizme kazandırmamız gerekiyor” dedi.
 “Ödeneğe İhtiyacımız Var”
Perre Antik Kenti’nin çevre düzeninin başladığını söyleyen Yetiş, Antik kentin turizme kazandırılması için ödenek ihtiyaçlarının olduğunu belirterek “Antik kent dokusu üzerindeki bugünkü yerleşimin kaldırılması için gerekli olan ödeneğin çıkması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Çevre düzenleme projesi  ihale edilerek yer teslimi yapıldı ve  inşaata başlandı. 26 milyonluk bu ödeneğin belirli periyotlar halinde tamamlanması halinde arkeolojik kazılar ve restorasyon çalışmaları hız kazanacak. Şu anda kullanımda olan Antik Roma çeşmesi restore edilecek.Antik kent dokusu ortaya çıkarıldıktan sonra bu alan Açık Hava Müzesi haline getirilecek” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP