DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384786-0,63%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da ‘Küresel Isınma Ve Tarım Etkileri’ Konulu Panel

Adıyaman’da ‘Küresel Isınma Ve Tarım Etkileri’ Konulu Panel

ABONE OL
15 Mayıs 2008 20:07
Adıyaman’da ‘Küresel Isınma Ve Tarım Etkileri’ Konulu Panel
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kureselisinmaAdıyaman’da ‘Küresel Isınma ve Tarıma Etkileri’ konulu panel düzenlendi.Adıyaman Üniversitesi Vehbi Koç konferans salonunda düzenlenen panele Vali Halil Işık, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Gündüz, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, Tarım İl Müdürü Cafer Kınanç, Ziraat Odası Başkanı Yakup Taş, Adıyaman Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrenciler ve çiftçiler katıldı.

Adıyaman Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve Tarım İl Müdürlüğü düzenlenen panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Abuzer Yücel, Prof. Dr. Ahmet Ruhi Nemrut, Prof. Dr. Ali Çullu ve Yardımcı Doç. Dr. Oya Betül Sarı katıldı. 

Küresel ısınma ve tarıma etkileri konulu yapılan panelin başkanlığını yapan Prof. Dr. Abuzer Yücel ve panelistler, katılımcılara Türkiye’nin ve GAP’ın tarım potansiyeli ve küresel ısınmanın tarıma verebileceği zararlarla ilgili olarak bilgiler verdiler.

  Küresel ısınmanın tarımsal kuraklık getirmemesi için projelerin yapıldığını belirten Vali Halil Işık, Adıyaman’ın Tarım açısından önemli bir il olduğunu belirterek,” Bu tür panelleri çok önemsiyorum. Küresel ısınmada tarımsal kuraklılığı yaşamamak için eylem projeleri yapılmaktadır. Adıyaman tarım alanında önemli bir yere sahiptir. Koçali barajı Adıyaman için çok önem arz etmektedir. Çünkü koçali barajı Adıyaman’da ki tarımsal alanları sulayacak tek barajdır. Bu konuda Adıyaman önünde duran projeleri yatırıma çevirmelidir” dedi.

             Panelde konuşan Tarım İl Müdürü Cafer Kınanç, Türkiye’nin küresel ısınmanın etkilediği ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Tarım Bakanlığının ‘Tarımsal Kuraklık Eylem Planı’ hazırladığını dile getiren Tarım İl Müdürü Cafer Kınanç, Adıyaman’ın su potansiyeli açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak,” Adıyaman’da yaklaşık 3 milyon dekar tarım arazisine sahip olup,bunun sadece yüzde 18’inde tarımsal sulama yapılmaktadır.

  Adıyaman su potansiyeli açısından stratejik bir öneme sahiptir. İlimizde sulama projeleri hayata geçmediği için İlimizde tarım alanın 2/3′ sinde kuru tarım arpa, buğday, nohut ve mercimek ziraatı yapılmaktadır.  2007 yılında başta İç Anadolu bölgesi illeri olmak üzere 40 İl’de kuraklık etkili olmuştur. Bu yılda Güneydoğu Anadolu Bölgesinin 8 ilinde kuraklık yaşanmaktadır” şeklinde konuştu.

            Ayrıca, Vali Halil Işık, Tarım İl Müdürü Cafer Kınanç’a ve panelistlere teşekkür belgesi ile çiçek taktim etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP