DOLAR 17,9225 0.1%
EURO 18,3524 0.19%
ALTIN 1.033,06-0,03
BITCOIN 410203-4,14%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da Alternatif Ürünlerde Başarı Sağlanıyor

Adıyaman’da Alternatif Ürünlerde Başarı Sağlanıyor

ABONE OL
1 Kasım 2013 11:15
Adıyaman’da Alternatif Ürünlerde Başarı Sağlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

sera inceleme 6Devamlı bir tarımsal gelişim içerisinde olan Adıyaman’da modern tarım sistemine geçişi yaygınlaştırmak amacıyla yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başlayarak, alternatif ürünlerde başarı sağlanıyor.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş beraberinde Vali Yardımcısı Yunus Emre Altıner, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan ve TPAO Bölge Müdürü Savaş Bütün ile birlikte Kahta ilçesine giderek, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı ve tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi projesi kapsamında Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Kahta ilçesine kurulan seralarda incelemelerde bulundu. İnceleme gezisinde Kahta Kaymakamı Metin Esen ve diğer yetkililer de hazır bulundu.
Seralarla ilgili yetkililerden bilgi alan Vali Mahmut Demirtaş, “Kahta ilçesinin seracılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu kaydederek, “TPAO’nun petrolle beraber çıkarmış olduğu sıcak suyun sera ısıtılmasında kullanılmasına başlanması ile bölgede tütüne alternatif jeotermal seracılık yaygınlaşmaya başladı. Bölgemizde sera kurma konusunda talep giderek artmaktadır. Bunun en önemli etkeni ise gelişen modern seracılıkla beraber kalifiye iş gücüne ihtiyaç duyulmasıdır”dedi.
Kahta ilçesinde eğitim amacı ile kurulan 2000 m2 lik sera projesinin İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiğini belirten Vali Demirtaş, “Burada modern teknoloji ile kurulan seralarımız 2000 m2 alana sahip olup, dünyada seracılık alanında en gelişmiş teknolojilerin kullanılacağı modern bir sera olup, ısıtma, gübreleme, sulama, havalandırma, ilaçlama, gölgelendirme ve nem kontrolü bilgisayarlı ve otomatik olarak yapılmaktadır. Bu seralarımız bölgemiz insanına geleneksel tarım dışında yeni üretim teknikleri ve yeni ufuklar kazandıracaktır. Seralarda organik tarıma yakın olması açısından domates yetiştirilmektedir. Seralarda yetiştirilen domates çiçekleri bombus arılarıyla döllenmesi sağlanmaktadır. Seralarda bantita çeşidinin dikimi yapılmış olup, dekar başına 30-35 ton verim hedeflenmektedir ”dedi.
sera inceleme 2Bu modern sistem ile mevcut yöntemlerle alışılagelmiş klasik tarımdan, modern tarım sistemine geçişi yaygınlaştırmak istediklerini vurgulayan Vali Demirtaş, “Bu yöntemle üreticiyi birim alana ekonomik getirisi yüksek alternatif ürün yetiştiriciliğine yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Isıtma serada ciddi anlamda bir maliyettir. Maliyetin p’i ısıtmadan gelmektedir. Bunu da TPAO Bölge Müdürlüğümüz karşılamaktadır. Bu sera 450 bin liraya mal oldu. İnşallah bundan sonra burada ürün elde edeceğiz. Bu örnek bir projedir. Bizim amacımız devlet olarak domates satmak değildir. Amacımız, Adıyamanlı vatandaşlarımızı ve üreticilerimizi alternatif kaynaklara yönlendirmek ve birim alana ekonomik getirisi yüksek ürün yetiştiriciliğine yönlendirmektir. Biz ileride bunu özel sektörde bir vatandaşımıza da devredebiliriz. Tek amacımız örnek bir proje yapıp, bu örnek projeyi vatandaşlarımıza göstermektir. Bunda da başarılı olduğumuzu görüyoruz. 
Yakın bir zamanda Kahta ilçesinde İpekyolu Kalkınma Ajansının da desteği ile 200 dönüm arazi üzerinde Eşanjör sistemi kuracaklarını ifade eden Vali Mahmut Demirtaş, “Bu Eşanjör sistemi ile sıcak suyu diğer 200 dönümde kurulan özel sektördeki vatandaşlarımıza dağıtmayı düşünüyoruz. Yani burası artık bir sera deposu olacaktır. Adıyaman kaynaklarını burada çok daha farklı kullanacak ve toprakların üzerinde sadece buğday ekilmeyecektir. Bundan sonra gelir düzeyi çok daha yüksek ürünler ekecektir”dedi.
Kahta ilçesinde seralarda yaptığı incelemenin ardından Vali Mahmut Demirtaş ve beraberindeki heyet daha sonra Adıyaman merkez Gölpınar Köyüne geçerek, Bekir Ağaoğlu’na ait Nar Bahçesi ve Biber tarlası ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi projesi kapsamında  yüzde elli hibe ile desteklediği tesislerde incelemelerde bulundu. 
Köyde üretilen ürünlerle ilgili Vali Mahmut Demirtaş’a bilgi veren tarım üreticisi Bekir Ağaoğlu, sezon başından sezon sonuna kadar burada yaklaşık 400 köylü kardeşimizi çalıştırıyoruz. Burada köylülerimize hem istihdam yaratıyoruz. Hem de Adıyaman ekonomisine doğrudan katkı sağlıyoruz. Burada ürettiğimiz biberlere büyük bir talep vardır. Biberlerimiz Türkiye başta olmak üzere Avrupa ve uzak doğu ülkelerine ihraç edilmektedir. Sayın Valimiz Mahmut Demirtaş’ın ilimize atandığı günden beri yarattıkları sinerji ile her alanda büyük farklılıklar görülmektedir”dedi.       
Bekir Ağaoğlu’nun hem iyi bir çiftçi hem de iyi bir sanayici olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman sanayisine ve üretimine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederek, başarılar diledi. Vali Demirtaş daha sonra Gölpınar Köyü çocuklarına çeşitli hediyeler dağıttı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP