DOLAR 17,8739 -0.12%
EURO 18,4572 -0.09%
ALTIN 1.027,87-0,18
BITCOIN 4277922,58%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adıyaman’da Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası Başlatıldı

Adıyaman’da Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası Başlatıldı

ABONE OL
12 Nisan 2013 19:54
Adıyaman’da Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası Başlatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ekmek israfi kampanyasi 2Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye’de ekmek israfını önlemeye yönelik kampanya çerçevesinde ilimizde de toplumsal bilincin oluşturulması amacıyla  bir toplantı düzenlendi.

    

Vali Yardımcısı Mehmet Uğur Arslan Başkanlığında yapılan toplantıya Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin, Fırıncılar Odası Başkanı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Faik Çelik ve ilgili kurum amirleri katıldı.

Toplumumuzun nimet bildiği ve kutsal bir değer atfettiği ekmekle ilgili üretim, tüketim, israf ve tüketici alışkanlıkları konularında; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından yurt çapında yaptırılan bir araştırmada; ülkemizde günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar ekmeğin israf edildiği sonucunun ortaya çıktığını belirten Vali Yardımcısı Mehmet Uğur Arslan, “Ekmek israfının bugünkü parasal karşılığı; 1,5 milyar TL olup bu rakam Hükümetimiz döneminde dünya sıralamasında ilk sıralarda olduğumuz un ihracatından elde ettiğimiz bir yıllık gelire eşdeğerdir. Bu üzücü sonuçlar, ekmek israfının önlenmesine yönelik tedbirlerin ivedilikle alınmasını gerekli kılmış, bu doğrultuda Hükümetimizce 17.01.2013 tarihinde “Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” başlatılmıştır”dedi.

Vali Yardımcısı Mehmet Uğur Arslan toplantıda kampanya ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Ekmek israfının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması için sivil toplum kuruluşlarının duyarlılık göstermeleri, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağı gibi ailelerin yaşam standartlarını da yükseltecektir. Ülkemizdeki yıllık ekmek israfının 1,5 milyar TL olduğu, bununla birçok okul, hastane ve kilometrelerce yol yapılabileceğini ifade etti. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bu konuda üstüne düşen görevi en iyi şekilde yapmaları konusunda hassasiyet göstermeleri milletimizin menfaatine olacaktır. Kampanya ile israf konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması, israfın üretim ve tüketim aşamalarında önlenmesi, ekmeğin uygun yöntemler ile muhafazasının sağlanması, ihtiyaç fazlası veya bayat ekmeğin yine insan gıdası olarak değerlendirilmesi konularında insanlarımızın bilinçlendirilmesi israfın önlenmesine katkı sağlayacaktır. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan Ekmek İsrafını Önlemeye Yönelik Kampanyanın toplumun bütün kesimlerinin desteklemesi gerektiğini kaydeden Vali Yardımıcısı Arslan, “Bu kampanyadan istenilen sonuçlara ulaşılabilmesi için 02 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2013/3 sayılı Başbakanlık genelgesine istinaden toplumun geniş kesimlerine hitap etmek amacıyla yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine gidileceğini ifade etti”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP