DOLAR 17,9425 0.39%
EURO 18,5992 0.96%
ALTIN 1.032,950,32
BITCOIN 4431132,65%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da ‘Engelliliğe Doğru Yaklaşım’ Eğitimi

Adıyaman’da ‘Engelliliğe Doğru Yaklaşım’ Eğitimi

ABONE OL
28 Kasım 2012 09:22
Adıyaman’da ‘Engelliliğe Doğru Yaklaşım’ Eğitimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

adymn12051Koç Holding tarafından hazırlanan “Ülkem için engel tanımıyorum” projesi kapsamında düzenlenen “Engelliye doğru yaklaşım” semineri gerçekleştirildi.

Koç Holding’in 2006 yılında başlattığı ‘Ülkem İçin’ projesinin ilk uygulaması olan ‘Engelliliğe Doğru Yaklaşım’ eğitimi Adıyaman Fen Lisesinde yapıldı.
Adıyaman Arçelik Servisi ve Ülkem İçin Gönüllü Elçisi Nuri Çelik’in organizasyonunda gerçekleşen eğitimin ilk aşamasında engellilik kavramı tüm bilinmeyenleri ile ortaya kondu. Bir sonraki aşamada ise toplum içinde bir engelli ile karşılaşıldığında yapılması ve yapılmaması gerekenler üzerinde duruldu. Eğitimin uygulama aşamasında ise çeşitli simülasyonlar düzenlendi.
adymnbnmAdıyaman Fen lisesi toplantı salonunda verilen seminere Adıyaman Arçelik Servisi ve Ülkem İçin Gönüllü Elçisi Nuri Çelik, Psikolog Ceren Kurtay, Görme Engelli Adem Vural, İşitme Engelli Buket Demirel, Güneydoğu Ortopedik Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin  Harputluoğlu,  Adıyaman Fen Lisesi Müdürü İbrahim Halil Alkayış, öğretmen, öğrenciler katıldı. 
Adıyaman Arçelik Bayii ve Ülkem İçin Gönüllü Elçisi Nuri Çelik,  “Ülkem için engel tanımıyorum” projesinin 6 yıl önce başladığını, Koç bayileri olarak bulundukları illerdeki eksiklikleri bu projeyle gidermeye çalıştıklarını kaydetti.
Bu proje kapsamında geçen “Ülkem için kan veriyorum” kampanyası düzenleyerek bütün çalışanlarının Türk Kızılayı’na kan verdiğini vurgulayan Çelik, 83 bin ünite kan bağışıyla Türk Kızılayı’na, bir kurumca gerçekleştirilen en büyük kan bağışı rakamını yakaladıklarını ve en yaygın düzenli kan bağışçısı kazanım kampanyasına imza attıklarını ifade etti.
Bu yıl ise ülkenin en önemli sorunlarından biri olan engelliler için çalışma başlattıklarını dile getiren Çelik, “Devlet Planlama Teşkilatı ve Türkiye İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre ülke nüfusunun yüzde 12,29’u engellidir. Bu oran son nüfus sayımında göre yaklaşık 8,5 milyon kişiye karşılık gelmektedir” dedi.
adsmnbnGünlük yaşantıda, cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli kişiyle karşılaşılmamasının sebebinin, bu kişilerin dışarıda kendi başlarına hareket edememesi olduğuna dikkati çeken Çelik, “Fiziki kısıtlamalar nedeniyle de eğitim ve çalışma hayatına katılımları oldukça güçleşmektedir. Ülkemizde kamuoyunun engelli bireylere ilişkin tutumunun da genellikle olumsuz olduğu gözlenmektedir” diye konuştu.
Adıyaman Arçelik servisi ve Ülkem İçin Gönüllü Elçisi Nuri Çelik, Koç bayileri olarak “Engelliye doğru yaklaşım” eğitim seminerlerini tüm illerde yaymak istediklerini, böylece bu konuda doğru bir yaklaşım ve toplumsal bilincin yayılmasını hedeflediklerini belirtti.
Psikolog, Ceren Kurtay ise herkesin birbirinden farklı fiziksel ve duygusal bir yapıya sahip olduğunu, engellilerin de aslında böyle düşünülmesi gerektiğini belirtti.
Engelliliğin insanların kafasında normal bir hale getirildiği zaman insanların engellilere karşı daha duyarlı davranabileceklerini ifade eden Kurtay  ‘Ülkem İçin Engel Tanımıyorum’ projesinin üç temel yaklaşımla uygulama alanlarının belirlendiğini, bu yaklaşımlardan ilkinin bu eğitimler olduğunu söyledi. Engellilik ve erişilebilirlik konularında toplumsal şuurun yayılmasına destek olmayı hedefleyen bu eğitimleri çok önemsediklerini vurgulayan Kurtay, “İki yıllık süreçte toplam çalışan sayımızın yüzde 70’ine bu eğitimleri vermeyi amaçlıyoruz. İllerimizde ise bu eğitimleri Ülkem İçin Elçileri olan bayilerimiz aracılığı ile yaygınlaştıracağız. Eğitimler, Alternatif Yaşam Derneği’nin desteği ile veriliyor. İlk eğitimlerimizi vermeye başladık ve şimdiden yaklaşık 1.500 kişiye eğitim verildi” diye konuştu.
adnhmnb ns

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP