DOLAR 17,9553 0.06%
EURO 18,5167 -0.15%
ALTIN 1.031,36-0,12
BITCOIN 4297800,39%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adıyaman’da İlk Defa Bir Hastaya Kalp Pili Takıldı

Adıyaman’da İlk Defa Bir Hastaya Kalp Pili Takıldı

ABONE OL
18 Temmuz 2012 10:13
Adıyaman’da İlk Defa Bir Hastaya Kalp Pili Takıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

klappp (2)Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hastaya ilk defa kalp yetmezliği nedeniyle kalp pili takıldı.

Adıyaman’da yaşayan, kalp hastası 75 yaşındaki Abuzer Avcı, rahatsızlanınca yakınları tarafından Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.
Hastaya müdahale eden Kardiyoloji Uzmanı Mehmet Ballı, kalp pili takılması kararı verdi. Daha önce Adıyaman’da hiçbir hastaya takılmayan kalp pili, Abuzer Avcı’ya ilk kez takılacaktı. Kardiyoloji Uzmanı Doktor Mehmet Ballı, tarafından bir saat süren ameliyat sonrasında Adıyaman’da kalp hastası Abuzer Avcı’ya ilk kalp pili takıldı.
klappp (1)“Başhekimimiz Sayın Uzm. Dr. Hacı Mehmet İnan’a Teşekkür Ederiz”
Kibrit kutusunun yarısı boyutunda olan kalp pili, sağ köprücük kemiği altındaki hazırlanan deri altı cebe yerleştirildi. Pil ayarı dakikada 60 defa kalbi çalıştıracak şekilde ayarlanırken, operasyon sonrası deri iki kat dikilerek kapatıldı. Bir gece yoğun bakımda tutulan hastanın önceki gün normal odaya alındığını bugün de taburcu edileceğini anlatan Kardiyoloji Uzmanı Doktor Mehmet Ballı; “Hastamız Abuzer bey acil servise, ayağa kalkınca gün içerisinde birkaç defa bayılma şikâyetiyle gelmişti. Hastamıza yaptığımız tetkikler ve muayeneler sonucunda kalbinde ritim bozukluğunun ve kalbinde ara sıra durmalar olduğunu tespit ettik. Tüm dünyada olduğu gibi bu gibi ritim bozukluklarının ve kalp durmalarının tedavi yöntemi hastamızın kalbine kalıcı pil takılmasıdır. Bu bağlamda Abuzer bey ile görüşerek ailesinin de onayını alarak pil takılması kararını aldık. Gerekli yasal işlemleri yaptıktan sonra hastamıza kalıcı kalp pilini yaklaşık dört gün önce başarılı bir operasyonla gerçekleştirdik. Herhangi bir kompilasyonu olmadan hastamızı şuan itibariyle taburcu etmeyi düşünüyoruz. Bu 3 günlük takip süremizce hastamızın işlemle ilgili herhangi bir sıkıntısının bulunmadığını gözlemledik. Hastamızda daha önce mevcut olan bayılma şikâyetleri ortadan kalktı. Adıyaman’da böyle bir işlemi ilk defa gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu içerisindeyim. Bu işlemi gerçekleştirmemizde bize her anlamda her adımda yardımlarını esirgemeyen, sürekli yanımızda olduğunu hissettiğimiz başhekimimiz Sayın Uzm. Dr. Hacı Mehmet İnan’a, başhekim yardımcılarımıza, birlikte çalıştığımız kardiyoloji servis personellerine teşekkürlerimi bir borç biliyorum” dedi.
klapppÖte yandan açıklamada bulunan kalp hastası 75 yaşındaki Abuzer Avcı; “Adıyaman’da bu zamana kadar hiç yapılmamış bir işlemi gerçekleştiren doktorumuz, Adıyaman’a gelmesiyle ilk olarak başarılı bir operasyonla kalbime pil taktı. Bu vesileyle Adıyaman’da sağlık alanında kalitenin önemi ön plana çıkmıştır. Allah doktorumuzun bilgisini daha da arttırmayı nasip etsin. Kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
“Hastanemizde İlk Olması Bizim İçin Önemlidir”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Hacı Mehmet İnan; “Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran 75 yaşında bir erkek hastaya bugün itibariyle kalp pili takıldı. Hastamızın şikâyeti; baş dönmesi ve bayılma üzerineydi. Kardiyoloji uzmanı arkadaşlar teşhislerini koyup, kalp atım hızı düştüğünde ise devreye girebilecek şekilde cilt altı derin bir alana pil yerleştirdiler. Hastaya takılan pil, kalp hızı düştüğünde, oradan kalp hızını arttırıcı bir destek sağlayıcı görevini üstlenecektir. Bu hastanemizde ilk olması açısından önemlidir. İnşallah bundan sonraki süreçte Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak yeni binamızda açılmasıyla beraber anjiyo ve bay-pas cerrahisine başlayarak, bir an önce Adıyaman’da bu eksikliğin giderilmesi noktasında önemli bir adım atılmış olur. Bu konuda hem Üniversite olarak, hem de Sağlık Bakanlığı tarafından bizler çalışıyoruz. İl dışına sevkleri mümkün olduğu kadar azaltacağımızı düşünüyorum. Kardiyoloji uzmanımız Mehmet Ballı’ya buradan teşekkür ediyorum. Yaptığı çalışma ve emeğinden dolayı her zaman yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP