DOLAR 18,0864 0.04%
EURO 18,2609 -0.09%
ALTIN 1.019,33-0,20
BITCOIN 413124-1,97%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da Noel Ayini

Adıyaman’da Noel Ayini

ABONE OL
26 Aralık 2008 12:00
Adıyaman’da Noel Ayini
0

BEĞENDİM

ABONE OL

noel (01)Adıyaman ve ilçelerinde yaşayan Süryani Kadim Cemaati, Noel’i Adıyaman St. Mor Petrus Mor Pavlus Kilisesi’ndeki ayinle kutladı.

Adıyaman ve ilçelerinden gelen Süryaniler, Bölge Metropoliti Melki Ürek’in yönettiği ayinde dualar ederek Noel’i kutladı. Kilisede yapılan ayinde, İsa’nın doğuşunu temsilen kilisede çoban ateşi yakılarak dua edildi. Ayin sonunda cemaate çikolata ve pasta dağıtıldı.

Metropolit Melki Ürek, Noel’in hem geleneksel hem de dini bayram olarak bütün Hristiyan âleminde kutlanan çok önemli bir bayram olduğunu belirterek, “ Bu bayramda hedeflediğimiz her zaman ki konu, İsa sevgi adına dünyaya geldi ve Tanrı dünyayı o kadar çok sevdi ki biricik oğlunu dünyaya getirmiştir. Bu nedenle bu sevgiye dayalı, bu anlayışa dayalı, sadece Hristiyan âlemi arasında değil bütün dünyada ve bütün dünya ulusları arasında barışın, sevginin tesis edilmesi, sağlanmasını diliyoruz.” Dedi.

Ürek,  “ Adıyaman Metropolitliğinde burada bulunan Hristiyan toplumumuz için ayin yaptı. Ayinin içeriği barış, huzur ve sevginin bütün insanlar arasında hakim olması için yapıldı. Bu bayram bizim açımızdan çok önemlidir. Çünkü İsa dünyada doğuyor. Bir ilktir bu. Ve İsa Tanrı’nın oğlu olarak bakire Meryem’den doğuyor. Ve bu doğumu büyük bir törenle her zaman kutluyoruz. Bu sene de öyle umuyoruz. Ayin bu amaç için yapıldı.” Diye konuştu.

Yeni yıl dileklerini gazetecilerle paylaşan Ürek,  “Yeni yıl insanlık tarihidir. İnsanlık takvimidir. Böylece insanlar günlere, aylara ve yıllara düzen versinler diye yılbaşları tayin edilmiştir. Böylece her yılın başını da kutluyoruz. Bu düzen ve ahenk tüm insanlar içindir. 2009 yılı farklı bir yıl olsun istiyoruz. Bunu o kadar çok istiyoruz ki bütün politikacıların kulağı çınlayacak şekilde rahat olmaları ve insanlığa başka bir hizmet getirmelerini düşünüyorum. Bunun savaşlar yerine sevgi ve anlayışlar zeminine bırakmamız gerekiyor. Böylece 2009 yılı, daha önce geçen bütün yıllara fark atmasını diliyorum. Huzur ve barış yılı olmasını diliyorum. Bunun bütün insanlar için aynı şekilde olmasını istiyorum. Yani Hristiyanlar için Müslümanlar için Ateistler için, Putperest ve herkes için yaşanılacak ama güzel yaşanılacak bir yıl olmasını istiyorum.” Şeklinde konuştu.

Resmi ve sivil polis ekipleri, ayin boyunca Adıyaman ve Çevre İller Süryani Kadim Metropolitliği olan St. Mor Petrus Mor Pavlus Kilisesi çevresinden ayrılmadı. Süryani Kadim Cemaati’nin Noel yortusunda herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için önlem alan ekipler, cemaatin dağılmasıyla birlikte kiliseden ayrıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP