DOLAR 18,1014 0.1%
EURO 18,2892 0.08%
ALTIN 1.021,630,03
BITCOIN 411988-2,01%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da Yaşandı, Türkiye Ceza Aldı

Adıyaman’da Yaşandı, Türkiye Ceza Aldı

ABONE OL
15 Aralık 2008 23:00
Adıyaman’da Yaşandı, Türkiye Ceza Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

muratbilgicAdıyaman’da 9 yıl önce 1 Mayıs gösterileri sırasında gözaltına alınan 11 kişi, gördükleri kötü muamele sonucunda iç hukuk yollarından sonuç alamadı. AİHM, 9 yıllık sür sonunda polisin kötü muamele yaptığına hükmetti.

Türkiye’ye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) yeni ceza geldi. Adıyaman’da 1999 yılındaki 1 Mayıs kutlamalarında gösteri yapmak isteyen bir gruba polis izin vermedi ve kalabalık gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 70 kişiden 11’i, kötü muamele gördükleri gerekçesiyle polisler hakkında suç duyurusunda bulundu ancak Adıyaman Valiliği ve İçişleri Bakanlığı polisler hakkında soruşturma izni vermedi.

 

Danıştay’a yapılan başvuru da reddedilince dava AİHM’e taşındı. 9 yıllık hukuk mücadelesi sonunda Türkiye mahkum oldu ve 21 bin Euro para cezasına çarptırıldı. Karar uyarınca 5 kişiye 3’er bin, 6 kişiye de biner Euro ödenecek.

 

‘TÜRKİYE’NİN MAHKUM OLMASINDAN UTANIYORUM’

AİHM’e dava açan avukatlardan Ali Murat Bilgiç, gösteride yaşananları “Naklen dayak yedik. O zaman polisin tutumu gerçekten çok olumsuzdu, basın mensuplarının kasetlerini bile ellerinde almaya çalışmışlardı. Sokakta silahla basın mensubu kovalanmıştı. Halen o gün polisin neden düzenlenen etkinliğe katılmak üzere giden insanları dövdüğünü anlamış değilim. Zaten AİHM de Türkiye’yi sözleşmenin üçüncü maddesinden ve sözleşmenin onikinci maddesinden mahkum etti” sözleriyle anlattı.

 

Davacılardan avukat Şeyho Saya da “Bu tabi ki bizim istediğimiz bir şey değil, bizim istediğimiz Türkiye’deki insan hakları ve demokrasinin gelişmesi. Ben şahsen ülkemizin mahkum edilmesinden utanıyorum” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 1999’da Adıyaman’daki 1 Mayıs kutlamalarında “işkence ve kötü muamele” gördüğünü iddia eden 11 kişinin başvurusunda Türkiye’yi haksız buldu.

Adıyaman’da 1 Mayıs 1999’da düzenlenen etkinliklerinde, kutlamalara gitmek isteyen 70 kişilik bir gruba polis müdahale etti ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, 24 saatlik gözaltı süreleri dolduktan sonra serbest bırakılanlardan 11’i, “polis memurlarının keyfi olarak, insanlık onuruna yakışmayacak şekilde kötü muamele ve işkence yaptığı” iddiasıyla Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu.

Olaya karışan polis memurlarının yargılanması için Adıyaman Valiliği ve İçişleri Bakanlığından izin alınamadı. Bunun üzerine 11 kişi Danıştay 2. Dairesine itirazda bulundu, ancak itirazları reddedildi. Bu kişiler, davayla ilgili Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararı vermesi üzerine 2002 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu.

Dava 7 Ekim 2008’de sonuçlandı. AİHM Türkiye’yi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. (insanlık onuruna yakışmayacak, onur kırıcı ceza ve muameleye tabi tutmak, hakkına aykırı davranmak) ve 11. (sendika, dernek kurmak ve toplantı özgürlüğüne aykırı davranmak) maddelerini ihlal ettiğine hükmetti ve 11 kişiye toplam 21 bin Avro ödenmesine karar verdi.

Söz konusu 11 kişi arasında yer alan avukat Şeyho Saya, kendilerinin Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının gelişmesini istediklerini söyledi. Saya, “Tabii gönül isterdi ki böyle bir dava açmamış olalım, Türkiye’yi mahkum etmeyelim” dedi.

O zaman 70 kişinin haksız yere gözaltına alındığını kaydeden Saya, “Bizim istediğimiz Türkiye’deki demokrasi ve insan haklarının gelişmesi. Ben şahsen ülkemizin mahkum edilmesinden utanıyorum. Ancak bu haksız uygulama yapan kişileri de bu uygulamaların yanlışlıklarının farkına varması gerekiyor” diye konuştu.

Avukat Ali Murat Bilgiç de günümüzde hala polisin orantısız güç kullanması, gereksiz yere silah kullanması ve kötü muamelede bulunması gibi olayların tartışıldığını ifade etti. Bilgiç, Türkiye’de bir daha bu tür olaylar yaşanmasını istemediklerini kaydetti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP