DOLAR 17,8921 -0.04%
EURO 18,3451 0.18%
ALTIN 1.032,28-0,11
BITCOIN 409582-4,13%
Adıyaman
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Doğa Turizm Master Planı Masaya Yatırıldı

Adıyaman Doğa Turizm Master Planı Masaya Yatırıldı

ABONE OL
6 Kasım 2013 12:42
Adıyaman Doğa Turizm Master Planı Masaya Yatırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

doga turizmi plani 2Zengin bir doğa turizm potansiyeline sahip olan Adıyaman’ın tarihini ve turistik yapısını, ön plana çıkararak, doğa turizmi potansiyelinin belirlenmesi ve geliştirilmesini sağlayarak, bir eylem planı hazırlamak amacıyla Vali Mahmut Demirtaş Başkanlığında bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Adıyaman Doğa Turizmi Master Planı taslağı masaya yatırılarak, fikir alış verişinde bulunuldu.  

Valilik Makamında Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında gerçekleştirilen geniş katılımlı toplantıya Vali Yardımcısı Yunus Emre Altıner, kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman Doğa Turizm Master Planı toplantısına katılan ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin görüşlerini aldı. Kurum ve kuruluş temsilcilerinin Adıyaman’da doğa turizmi etkinliklerinin ön plana çıkartılarak geliştirilmesini sağlamak amacıyla master planına nasıl bir katkı sağlayacaklarına ilişkin fikir ve önerilerini not alan Vali Mahmut Demirtaş, bu plan ile Adıyaman’ın alternatif turizm faaliyetlerine konu olabilecek potansiyel kaynakların tespit edilmesini ve ilde eko turizmin gelişimine katkı sağlaması amacıyla kurumların yol haritası belirlemelerini istedi.
Adıyaman’ın doğal turizm kaynakları açısından zengin olduğuna dikkat çeken Vali Mahmut Demirtaş, ilimiz tarihi süreç içerisinde bugüne kadar birçok uygarlığın büyüleyici kalıntılarına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca doğa turizmi açısından da birçok güzelliklere sahiptir. Çelikhan Abdulharap Gölü Yüzen Adaları, yapılması düşünülen Kayak Merkezi, Tut İlçesinde Yamaç Paraşütü, yapılacak olan Gazihan Dede Su Sporları Merkezi, dağları, geniş platoları, büyüleyici kanyonları ve coşkun akarsularıyla Adıyaman’ın ilçeleri ile birlikte doğa turizmine açılarak bütün bu güzelliklerin keşfedilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Mahmut Demirtaş, doğal güzellikler yönünde bu kadar zenginliğe sahip olan ilimizin bu potansiyelinin yerli ve yabancı turistlere mutlaka tanıtılması gerekmektedir”dedi.
İnsanoğlunun yer yüzüne ayak bastığı zamandan beri tarihi zenginlik, doğal güzellikler ve kültürel değerleri ile Adıyaman’ın tarih sahnesinde yer aldığını ifade eden Vali Demirtaş, “Adıyaman sahip olduğu 200 dolayında tarihi eser ile adeta bir açık hava müzesi gibidir. 2000 yıldır antik dünyanın derinliklerinde gizlemiş en büyük gizemi tanrıların göksel tahtı Nemrut Dağını bağrında barındıran bir ildir. Dünyada deniz, kum ve güneşin yanı sıra alternatif turizm alanlarına ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu kadar doğal ve kültürel zenginliklere sahip ilimizde doğa turizmi alanında yapılacak çalışmalarla buraların eko turizmde bir cazibe merkezine dönüştürüleceğine inanıyorum. Bunun için ilimizde doğa turizmine potansiyel teşkil edecek mekanların etkili ve uygun tanıtımlarının mutlaka yapılması gerekmektedir”dedi.
Vali Mahmut Demirtaş, toplantıda ayrıca, Adıyaman Doğa Turizm Master Planı toplantısına katılan kamu kurum ve kuruluşların yetkililerine söz verdi. Toplantıya katılanlar görüşlerini açıklarken, bu projenin daha verimli hale gelmesi için tüm kurumlara düşen görevlerin bir koordinasyon içerisinde yapılması talimatını verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP