DOLAR 17,8926 -0.04%
EURO 18,3486 0.18%
ALTIN 1.033,420,00
BITCOIN 410198-3,54%
Adıyaman
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Musiki Derneği, Genç Müzisyenleri Bekliyor

Adıyaman Musiki Derneği, Genç Müzisyenleri Bekliyor

ABONE OL
6 Kasım 2013 12:53
Adıyaman Musiki Derneği, Genç Müzisyenleri Bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Turan (2)0Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği branşında, yetişkinler ve çocuklar kategorilerinde eğitimler verdiklerini söyleyen Adıyaman Musiki Derneği Genel Koordinatörü İrfan Turan, “Özellikle genç kardeşlerimizin katılımlarını bekliyoruz” dedi.

“Türk halk müziği, Türk sanat müziği, tiyatro, resim, halk oyunları branşlarında 20’ye yakın eğitici eğitim vermekte” diyen Adıyaman Musiki Derneği Genel Koordinatörü İrfan Turan, “Adıyaman Belediyesi Konservatuarı’nın içerisinde yer alan kurslara katılmak isteyen kursiyerlerimiz buraya müracaat edebilirler” dedi.
Adıyaman Musiki Derneği’nin 20 yıl önce dönemin Adıyaman Valisi rahmetli Yücel Özbilgin’in destekleriyle kurulduğunu hatırlatan Adıyaman Musiki Derneği Genel Koordinatörü İrfan Turan, “Derneğimiz o günden bu güne kendi üyelerinin imkanlarıyla Adıyaman’da bir sanat evi olarak sanata açılan bir kapı olarak çalışmalarını sürdürmekte. Bu süreç içerisinde sıkıntıların, imkansızlıkların yaşandığı dönemlerde oldu. Ama bu iş gönüllük arz eden bir iş olduğu için dernek bünyesinde bulunanların zaman zaman performansları yükseldi, katılımları attı. Zaman zaman katılımlar azaldı. Ve bu şekilde bugünlere geldik” şeklinde konuştu.
Turan (1)“Tüm gençlerimize kapılarımız sonun kadar açık”
Adıyaman Musiki Derneği’nin eski Askerlik Şubesi diye bilinen ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün uhdesinde olan Vali Halil Işık Kültür ve Sanat Evi’nde hizmet verdiğini belirten Adıyaman Musiki Derneği Genel Koordinatörü İrfan Turan, “Aynı zamanda otantik binada çalışmalarımız devam ediyor. Türk halk müziği ve Türk sanat müziği branşında, yetişkinler ve çocuklar kategorilerinde eğitimler veriyoruz. Bu doğrultuda derneğimize Özellikle genç kardeşlerimizin katılımlarını bekliyoruz. Çalışmalarımız mesai saati dışında gerçekleşmekte. Dolaysıyla herkesin çalışmalarımıza katılımı mümkün. Gençler arasında müziği arzu edenlerin müzik donanımıyla hayata atılmalarını arzu ediyoruz.  Elbette ki, gençlerin hepsinin müzisyen olmasını beklemiyoruz. Herkesin müzikten para kazanmasını da düşünmek yanlış. Gençlerimiz farklı alanlarda görev yapabilirler ama kültürel, sosyal ve sanatsal yönden donanımlı birer birey olmaları önemli. Ayrıca insanlarımızın her sosyal eylemde bulunması mümkün olmayabilir. Ancak insanlarımız farklı branşları tercih edebililer. Hobi olarak kendisini geliştirmek isteyen tüm gençlerimize kapılarımız sonun kadar açık” diye konuştu.
“20’ye yakın eğitici eğitim vermekte”
Gençlerin sanat eğitimi alabilmeleri için Adıyaman Musiki Derneği’ne beklediklerini vurgulayan İrfan Turan şöyle dedi; “Derneğimizde Türk halk müziği ile Türk sanat müziği alanlarında çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Adıyaman Belediyesi’nin 3 ila 4 yaş arasındaki ve 3 yıl önce kurmuş olduğu ve temellerini Adıyaman Musiki Derneği’nden alan Adıyaman Belediyesi Konservatuarı her sezon Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarımız gibi sonbahar mevsiminde eğitimleri başlatmakta. Ve yaz mevsimine kadar eğitim vermekte. Türk halk müziği, Türk sanat müziği, tiyatro, resim, halk oyunları branşlarında 20’ye yakın eğitici eğitim vermekte. Adıyaman Belediyesi Konservatuarı’nın içerisinde yer alan kurslara katılmak isteyen kursiyerlerimiz buraya müracaat edebilirler.”
“Asıl amacımız toplumsal yapımızda sanat yönünden donanımlı bireyler kazanmak”
Adıyaman Belediyesi Konservatuarı’nda çalışmaların hafta sonu verildiğini belirten İrfan Turan, şunları kaydetti,” Adıyaman Belediyesi Konservatuarı’ndan mezun olan öğrenciler eğitim aldıkları konularda bir hayli temel bilgilere sahip olarak mezun oluyorlar. Sanata açılan kulvara girmek isteyenlerin alt yapıları müsait ise derneğimizde ve konservatuarımızda özel olarak yardımcı olmak en çok zevk aldığımız uğraşılar arasında yer alıyor. Asıl amacımız toplumsal yapımızda sanat yönünden donanımlı bireyler kazanmak. 1976 yılından bu yana bu yolda çabalar sarf ettim. Benim gibi çaba sarf eden bir hayli arkadaşım vardı. Bu arkadaşlarımın hepsi derneğimize katkı sundular. Derneğimizin geçmişten bugüne ayakta durması nedeniyle Adıyaman Belediyesi Konservatuarı devreye girdi. İnşallah bu yerler her geçen gün devam ederler. Gördüğüm tablo hoşuma çok gidiyor. Gençlerin gösterdikleri çabalar çok zevkli bir hadise. Öte yandan derneğimizin yönetim kurulu başkanı eczacı Erdal Oranlı olduğu gibi Türk halk müziği branşlarında Mustafa Çiftçi hocalık yapıyor. Ben ise Adıyaman Belediyesi Konservatuarı’nda TSM bölüm başkanlığı ve TSM bölümü koro şefi, Adıyaman Musiki Derneği’nde genel koordinatörlük görevini yürütmekteyim.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP