DOLAR 17,9442 0.16%
EURO 18,3300 0.2%
ALTIN 1.030,67-0,26
BITCOIN 410528-4,45%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Patatesi, Dünyaya Cips Tadıyla Yayılıyor

Adıyaman Patatesi, Dünyaya Cips Tadıyla Yayılıyor

ABONE OL
9 Ekim 2013 11:56
Adıyaman Patatesi, Dünyaya Cips Tadıyla Yayılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

pates02Sürdürülebilir tarımı başarının merkezine koyan PepsiCo Türkiye, beş yıl içerisinde elit patates tohumu ihtiyacının tamamını Türkiye’de üretir hale gelecek.

Şu ana kadar Adıyaman başta olmak üzere birçok Güneydoğu Anadolu ilinde üretilen patatesleri cipse dönüştürerek, damak tadına hitap eden firma kapasiteyi arttırma hedefinde.

PepsiCo Türkiye, sürdürülebilir tarım konusunda hayata geçirdiği projelerle Türkiye’de ve bağlı bulunduğu Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nde sektörün öncülüğünü üstlenmeye devam ediyor. Halen ‘Naturalis’ projesi ile kendi tarlalarında kullandığı gübreyi kendisi üreten PepsiCo, önümüzdeki 5 yıl içinde patates tarımında kullandığı suyu ve tüm operasyonlarındaki karbon ayak izini yüzde 50 azaltırken, 2016 yılı itibarıyla elit patates tohum ihtiyacının yüzde 80’ini, 5 Yıl içerisinde ise tamamını yerli elit tohumdan karşılamayı hedefliyor.

Dünyanın en büyük yiyecek-içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo, aynı zamanda dünyanın en büyük tarımsal işletmelerinden biri konumunda. Bu nedenle de tarım bilim ve sürdürülebilir tarım konusu PepsiCo’nun genel başarısının ardında çok önemli bir rolü üstleniyor. Bu bağlamda PepsiCo Türkiye, Sürdürülebilir Tarım konusunda hayata geçirdiği yenilikçi projeler ve gelecek hedeflerini, PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölgesi Başkanı Eugene Willemsen, PepsiCo Türkiye Yiyecek Genel Müdürü Ece Aksel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden Şube Müdürü Alper Şahin, Odtü Tarım Kürsü Başkanı Prof. Dr. Fatih Yıldız’ın konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda kamuoyu ile paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan PepsiCo Güneydoğu Avrupa Bölgesi Başkanı Eugene Willemsen; “PepsiCo Türkiye, tüketicilerine en iyi ürünleri sunabilmek üzere en kaliteli hammaddeye ulaşmak, çevreye karşı sorumluluğunu en üst düzeyde uygulamaya koymak ve birlikte çalıştığı çiftçilere ve tedarikçilere yatırım yapmak amacıyla sürdürülebilir tarım konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir” dedi.

Patatesin Türkiye’de en büyük cips üreticisi PepsiCo’nun en önemli hammaddesi olduğunu belirten Willemsen, PepsiCo’nun en büyük önceliklerinden birinin kaliteli patates yetiştirmek, verimi arttırmak ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamak olduğunu kaydetti. Willemsen, Türkiye’de üretilen cipslik patatesin yüzde75’inin ve toplam endüstriyel patatesin de yüzde 19’unun PepsiCo tarafından satın alındığını söyledi.

Patates üretimi ile ülke ekonomisine de önemli katkılar sağladıklarını, PepsiCo Türkiye’nin 18 şehirde, 7 bin 555 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 3 bin 400 hektar alanda patates yetiştirdiğini ve dolaylı olarak 40 binden fazla istihdam sağladıklarını kaydeden Willemsen, 2013 yılı sonu itibariyle 70 bin ton cipslik patates ve12 bin 300 ton sertifikalı patates tohumu depolama kapasitesine ulaştıklarını söyledi.

Willemsen, PepsiCo’nun son 5 yıl içinde cipslik patates tarımına kazandırdığı şehirlerarasında Gaziantep, İzmir-Kınık, Kahramanmaraş-Elbistan, Adapazarı, Amasya, Tokat-Erbaa, Yozgat, Adıyaman, Aydın-Söke, Şanlıurfa, Aksaray, Isparta, Çorum, Erzincan, Bitlis ve Muş’un yer aldığını belirtti.

PepsiCo Türkiye’nin sekizi Ziraat mühendisi, 24 deneyimli tarım uzmanından oluşturduğu ‘Sürdürülebilir Tarım Ekibi’ ile çalışmalarını yürüttüğünü kaydeden Willemsen; PepsiCo’nun sürdürülebilir tarım konusunda ‘yerli elit patates tohumculuğu’, ‘ilk defa Türkiye’de geliştirilen ve uygulanan organik gübre-Naturalis’, ‘su tasarrufu’, ‘karbon ayak izi azaltımı’ ve ‘tedarikçi eğitimleri’ konuları ile öne çıktığını söyledi.

PepsiCo Türkiye, elit patates tohumlarının yüzde 100’ünü yerli tedarikçiden sağlamayı hedefliyor

Türkiye’nin patates kalitesinde dünyanın en iyileri arasında yer aldığını kaydeden Willemsen, patates konusunda uygulamaya koydukları yerli tohum sistemi ile patatesi kalitesini, zorlu hava koşulları ve hasat sorunlarına rağmen 177 indeks olarak arttırdıklarını söyledi.

PepsiCo Türkiye olarak, geçmiş yıllarda tamamını ithal etmek zorunda olduğumuz elit patates tohumlarının yüzde 52’sini Türk tedarikçilerden sağladıklarını kaydeden Willemsen, “Bugün burada gururla açıklıyoruz ki, 2016 yılı itibarıyla yüzde 80 ve 5 yıl içerisinde yüzde100’ünü Türk tedarikçilerden sağlamayı hedeflemekteyiz. Bu sayede hem en kaliteli patatesi düşük maliyetlerle üretmeye güvenle devam edecek hem de PepsiCo’nun Avrupa’daki diğer cips işleri için Türk tohumlarını temin edebilecek hale geleceğiz. PepsiCo Türkiye olarak Elit tohum Projesi’ni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve ODTÜ işbirliği ile sürdürüyoruz” dedi.

PepsiCo, ‘Tarım Akademisi’ ile Türk çiftçisini eğitiyor

PepsiCo’nun çevreye karşı sorumluluklarını yerine getirmenin yanında birlikte çalıştığı çiftçiler ve tedarikçilerin başarılı olmaları için de büyük gayret sarf ettiğini belirten Eugene Willemsen, cipslik ve tohumluk patates üretiminde en iyi uygulamaların paylaşılması, iletişimin arttırılması ve başarıları sonuçların aktarılması amacıyla Tarım Akademisi’ni hayata geçirdiklerini ifade etti. Son iki yıldır gerçekleşen eğitimlerle başarı kriterlerini karşılayan tam 18 tedarikçi kazandıklarını kaydeden Willemsen, Tarım Akademisi ile bugüne kadar 180 kişiye toplam 208 saat eğitim verdiklerini söyledi.

PepsiCo Türkiye olarak aynı zamanda tedarikçileri destekleme kapsamında, ayni avans yöntemiyle, tedarikçilerin toplam gelirlerinin yüzde 40’ına tekabül eden tohum, gübre ve Bitki Koruma İlaçları gibi maliyetleri önceden karşıladıklarını da söyleyen Willemsen, çiftçilere hasada kadar 5 ay faizsiz finansal destek verdiklerini, ayrıca patates deposu yapmak isteyen girişimcilere de know how desteği vermeye devam ettiklerini söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP