DOLAR 17,8805 -0.19%
EURO 18,3878 0.2%
ALTIN 1.017,970,05
BITCOIN 410329-4,89%
Adıyaman
36°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Adıyaman Tabip Odası, Sağlıkta Şiddeti Kınadı

Adıyaman Tabip Odası, Sağlıkta Şiddeti Kınadı

ABONE OL
1 Haziran 2017 17:07
Adıyaman Tabip Odası, Sağlıkta Şiddeti Kınadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman Tabip Odası üyeleri, Sağlık personellerine yönelik gerçekleştirilen saldırıları kınadı.

Adıyaman Tabip Odası üyeleri, sağlık alanında yaşanan şiddetleri kınayarak protesto ettiler.

Elazığ Araştırma ve Eğitim Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen’ın odasında uğradığı saldırı sonrası hayatını kaybetmesinin ardından Adıyaman’da sağlık çalışanı 30 kişi Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak sağlıkta yaşanan şiddeti protesto etti.

Toplanan sağlık çalışmaları adına açıklamada bulunan Adıyaman Tabip Odası Başkanı Mehmet Gürlevik, “Sağlık çalışanlarına yönelik sözlü ve fiziksel şiddet maalesef gündemimizin değişmez bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Daha önceki zamanlarda görevlerini ifa ederlerken katledilen meslektaşlarımızın arasına bir yenisi, Elazığ Araştırma ve Eğitim Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen katıldı. Kendisine Allahtan rahmet yakınlarına ve sağlık çalışanlarına, meslektaşlarına başsağlığı diliyoruz.”dedi.

– ADIYAMAN’DA DA SARSILDIK

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servis içinde hastanın silahlı saldırıya uğramasına sarsıldıklarını belirten Gürlevik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler daha bu kaybın yasını tutarken Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisinde tedavi edilen bir yaralının dışarıdan gelen birinin silahlı saldırısı haberiyle sarsıldık. Sağlık hizmeti sunan çalışanlar ciddi bir yaşam kaybı riski ve ağır bir travma yaşadılar. Sağlık bakanlığı beyaz kod verilerine göre sağlık çalışanlarına yönelik günde ortalama 30 saldırı girişimi olmaktadır. Bunun üçte biri fiziksel şiddet kapsamındadır. Günün 24 saat fedakarca hizmet veren sağlık çalışanları için güvenli çalışma ortamlarının sağlanması için yetkilileri daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Sağlık kurumlarında caydırıcı tedbirler alınmalıdır. Şiddetin sadece sorunları attıran bir durum olduğu yazılı ve görsel yoldan topluma sık sık hatırlatılmalıdır. Bireysel silahlanma kriterleri gözden geçirilerek sıkı bir denetim altına alınmalıdır. TBMM’den beklentimiz, bu seneki 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerinde de tüm ülkede gündemleştirdiğimiz sağlıkta şiddet yasa tasarısı önerisinin yasalaştırılmasıdır.”

Yapılan basın açıklamasının ardından toplanan sağlık çalışanları dağıldı.

PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP