DOLAR 17,9633 0.21%
EURO 18,2710 0.09%
ALTIN 1.016,44-0,53
BITCOIN 421477-1,32%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Adıyaman Topun Ağzında

Adıyaman Topun Ağzında

ABONE OL
7 Mart 2010 23:26
Adıyaman Topun Ağzında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

depremee ODTÜ ve Gazi Üniversitesi’nden ve TÜBİTAK’tan bilim insanlarının sunduğu deprem raporları deprem riskinin sadece İstanbul’la sınırlı olmadığını gösteriyor.

İşte ‘topun ağzındaki’ diğer iller: Bursa, İzmir, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş.

MECLİS Deprem Araştırma Komisyonu’na bilgi veren, ODTÜ ve Gazi Üniversitesi araştırma merkezleri ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nden bilim insanları, risk düzeyleri artan Anadolu’daki aktif fayların, İstanbul tartışmalarının gölgesinde kaldığını vurguladı.

TEHLİKE FARKLI DEĞİL

Bu konuda sunum yapan ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Polat Gülkan şu bilgileri verdi: “Bütün medyanın dikkati İstanbul üzerinde ama topun ağzında olan başka yerler de var. Bursa, İzmir, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş. İstanbul’da risk büyüktür ama tehlike Bursa’da daha farklı değildir. Türkiye deprem bölgeleri haritasının müellifi benim, bunları ben hesapladım. Denizli, geçmişte büyük depremlere sahne olmuştur. Bolu geçirdi ama bundan yüz sene sonra oradaki tehlike de artacak. O bakımdan ‘Şurası daha az tehlikelidir’ demek yerine bunu kademeli bir uyanış içerisinde bütün ülke genelinde halletmek gerekir.”

FAY HARİTAMIZ ESKİ

Gazi Üniversitesi’nden Bülent Özmen de depreme en iyi hazırlanması gereken diğer illeri Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye ve Hatay olarak sıraladı. TÜBİTAK’tan Doç. Dr. Sedat İnan, “Elazığ, Sivrice, Malatya civarı

çok aktif” uyarısında bulundu. ODTܒden Doç. Dr. Arda Özacar da “En büyük eksikliğimiz, aktif fay haritamızın çok eski olması. Aktif fay haritamızın güncellenmesi gerek” dedi.

ÖLÜME YATIYORLAR

Komisyon Başkanı, Ak Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce ise İstanbul’da 1 milyon binadan 600 bininin hukuksuz olduğunu belirterek, şunları söyledi: “1960’larda hisseli arsalar üzerine yapılan binaların ilk katlarında kolon falan yok. Yani altta olması gereken donatım, kolon, demir yukarıda. Bu 600 bin binanın sahibine ‘Hakkın olandan fazla yapmışsın, yapmasaydın’ diyoruz. Peki, oturun demek. Hiçbir delikanlı bunu söyleyemez.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP