DOLAR 17,9721 0.51%
EURO 18,6267 1.13%
ALTIN 1.036,530,67
BITCOIN 4440182,96%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Üniversitesi’nde Konferans

Adıyaman Üniversitesi’nde Konferans

ABONE OL
24 Kasım 2012 08:10
Adıyaman Üniversitesi’nde Konferans
0

BEĞENDİM

ABONE OL

knferas (1)Adıyaman Üniversitesinde ‘ Gama Işın Patlamalarının Zamansal ve Tayfsal Özellikleri’ Konulu Konferans Düzenlendi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)George Washington Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Kalvir Dhuga’nın konuşmacı olarak katıldığı ‘Gama Işın Patlamalarının Zamansal ve Tayfsal Özellikleri’ konulu konferans düzenlendi.
Prof. Kalvir Dhuga konferansından önce Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret ederek Adıyaman’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü ise vereceği konferans ve ziyareti için Prof. Dhuga’ya teşekkür ederek hediye takdim etti.
Eğitim Fakültesi Mustafa Vehbi Koç Salonunda düzenlenen konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Ekmekçi, Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mustafa Topaksu, öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.
Gama Işın Patlamalarının milyarlarca ışık yılı mesafedeki galaksilerde meydana geldiğini belirten Prof. DHUGA, bu durumun ise patlamaların evrenin genç yıllarında oluştuğunu gösterdiğini söyledi.
Patlamanın çok uzaklarda oluşması nedeniyle patlama sinyallerinin Dünya’ya yeni ulaştığını ve herhangi bir tehdit oluşturmadığını anlatan DHUGA, gama ışını patlamalarına ilişkin şu bilgileri verdi:
“Bunlar çok yüksek enerjili patlamalar. Gama ışını patlamasının ardından görülen ışımalar, genelde bir anda belirir ve kısa süre içinde yok olur. Gama ışını patlamaları, evrenin dört bir tarafında görülebilen ve evrenin oluşumuna neden olan Büyük Patlama’dan sonra en yüksek mertebede enerji içeren olaylar. Patlama, gama ışını öncü ışıması ile kendini belli eder. Sonrasında uzayın aynı bölgesinden daha uzun dalga boylarında (X-ışını, görünen, radyo) ardıl ışımalar gözlenebilir. Görünen dalga boylarındaki ardıl ışımanın şiddeti genellikle zamanla azalarak gözlenebilirlik sınırı altına iner.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP