DOLAR 17,9149 0.06%
EURO 18,3474 0.17%
ALTIN 1.029,67-0,36
BITCOIN 410575-4,44%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

Adıyaman Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

ABONE OL
16 Ekim 2013 12:36
Adıyaman Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

aclaslamnAdıyaman Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılışı  Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

    

11 Ekim 2013 tarihinde yapılan törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, kamu kurum ve kuruluşu müdürleri, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri, Üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanımız Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu,  Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Adıyaman Milletvekili Sayın Ahmet Aydın, Adıyaman Milletvekilleri Sayın Mehmet Metiner, Sayın Mehmet Erdoğan, Sayın Murtaza Yetiş ve Sayın Salih Fırat,  Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Sayın Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. M. A. Saraç, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Muhittin Şimşek,  Harran Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr.  İbrahim Halil Mutlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. İrfan Aslan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Prof. Dr. Mehmet Duman, İnönü Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Cemil Çelik ve Atatürk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hikmet Koçak birer kutlama mesajı gönderdiler.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, konuşmasında Adıyaman Üniversitesinin 2013-2014 Akademik Yılının hayırlı olmasını dileyerek, açılış törenine katılan ve kutlama mesajı gönderen herkese teşekkür etti. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gönüllü; çok genç bir üniversite olmasına rağmen, fiziki yapılanmasını hızla geliştiren Adıyaman Üniversitesi’nin bugün akademik camiada bir cazibe merkezi haline geldiğini söyleyerek 11 fakülte, 1 devlet konservatuarı, 4 yüksekokul, 5 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve çeşitli laboratuarlar, uygulama ve araştırma merkezleri, bilimsel proje merkezleri ve sürekli eğitim merkezi gibi birimlerle topluma hizmet edilmekte, bilime, eğitime katkı yapılmakta olduklarını belirtti.

Gönüllü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Toplam 636 akademik personele sahip olan Üniversitemiz, 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında 17 bin öğrenciye lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir.

Bir taraftan eğitim-öğretim hizmetlerini günümüzün bilim, teknoloji, eğitim-öğretim anlayışına uygun yapabilmek için gerekli alt yapı çalışmalarını ve fiziki şartları süratle hazırlarken; diğer taraftan da kampusumuzu spor alanları, sanat merkezleri ve sosyal mekanlarla yaşanabilir ve aranan bir mekân haline getiriyoruz. Bu çabalarımız hiç durmadan devam edecektir.

Üniversitemiz öğrenci profili ülke sınırlarını da aşmış bulunmaktadır. Türkiye’nin her vilayetinden öğrencimiz bulunduğu gibi, Üniversitemize yurt dışından da artan bir ilgi söz konusudur.

Bilimsel araştırma projelerine ve faaliyetlerine büyük önem vermekteyiz. TÜBİTAK fonlarından, çeşitli Avrupa Birliği komisyonları ve uluslararası fonlardan faydalanma performansımız giderek artmaktadır. Bu doğrultudaki bilimsel yayınlara da çok önem veriyoruz. Bu çalışmalarımızın daha da artması, somutlaşması, ekonomiye ve sanayiye katkı yapar hale gelmesi en önemli hedeflerimizden biridir.

Bir başka önemli hedefimiz de toplumumuzu bilgi toplumu haline dönüştürmektir. Bu manada Üniversite olarak teknolojik imkânları zenginleştirmeye çabalıyoruz. Bunun bir örneğini bugün gerçekleştiriyoruz. Bugünkü törenimizi de canlı olarak internet ortamından bütün dünyaya yayınlıyoruz.

Adıyaman Üniversitesi,  Adıyaman’daki hareketliliği ve çeşitliliği artırmış, Adıyaman’ın diğer bölgelerle olan bağlantısını canlandırmış ve değişik toplum kesimlerinin birbirlerini tanımasına, kaynaşmasına katkı yapmıştır. Bu durum üniversitelerin tabii bir fonksiyonudur. Bu fonksiyon öğretim elemanından öğrencisine kadar bütün üniversite mensuplarına bir sorumluluk yükler. Evet, üniversite mensubunun topluma karşı bir sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk bilgiye ulaşma, onu doğru kullanma, toplumun iyiliği için kullanma sorumluluğudur. Bu sorumlulukla hareket edildiğinde toplumda olumlu dönüşümler gerçekleşir.”

Konuşmasında öğrencilere seslenen Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, şunları kaydetti: “Sevgili öğrenciler, şunu hiç aklınızdan çıkarmayın: Adıyaman Üniversitesi huzur, kardeşlik, çalışma, hoşgörü, barış demektir. Bu duygular içerisinde 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılının size, ailenize, Üniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını diler hepinize başarılar ve mutluluklar getirmesini temenni ederim. Sözlerime milli şairimiz Mehmet Akif’in şu dizeleriyle son vermek istiyorum.

Bekayı hak tanıyan, sa’yi bir vazife bilir,

Çalış, çalış ki beka sa’y olursa hak edilir.”    

 

Törende konuşan Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan ise öğrencilere seslenerek şunları kaydetti: “Sevgili gençler sorumluluğunuz çok büyük çünkü hayatlarının baharında, kara toprağa düşen binlerce şehidin emaneti olan bu cennet vatanı,  geleceğe sizler taşıyacaksınız. Onların sağlamış olduğu bu kale gibi sağlam birlik ve beraberliği, siz koruyacak, ona zeval getirmeyeceksiniz. Sizler bir taraftan modern bilimle kendinizi donatıp diğer taraftan da bu milletin değerlerini anlamaya çalışırsanız bu ülkeye kimse zarar veremez, ayrılık tohumları ekemez. Kendi değerlerinizle barışık olursanız kendinize güveniniz tam olur. O zaman aşamayacağımız üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorunumuz kalmayacaktır.

Sevgili öğrenciler, bizler adil bir milletin torunlarıyız. Adaletle kıtalara, akıllara hükmetmiş ecdadın torunlarıyız. Bir kadim medeniyetin, bir büyük kültürün çağımızdaki genç temsilcileri olduğunuz bilinciyle yarınlarımız sizlere emanet edeceğiz. Sizler ülkemizin gelecekte insan kaynağı olacaksınız.

İnsan kaynağı , zengin olan nitelikli olan ülkeler gerektiğinde doğal kaynak noksanlığını çok kolay bir şekilde tamamlayabilmektedir.”

Açılış programına katılan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş üniversitelerin, tüm dünyada gelişmenin, kalkınmanın lokomotifi; bilginin ve bilimin üretim ve paylaşım merkezleri olduğunu kaydederek, toplumların yolunu aklın ve bilimin ışığıyla aydınlatan; bir ülkenin en önemli gücü olan beşeri sermayeyi işleyerek o ülkenin yarınlarını inşa eden kurumlar olduğunu belirtti.

Demirtaş, şöyle konuştu: “Biz, Adıyaman’ın bir “eğitim üssü” olmasını hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak ve ildeki eğitim seviyesini daha üst noktalara taşımak amacıyla Valilik olarak çok önemli eğitim yatırımları gerçekleştirmekteyiz. Eğitimde fiziki problemleri bitirmek amacıyla ilimizin dört bir tarafında temeller atıyoruz. Çünkü biz, eğitimde hedeflediğimiz başarıyı yakalamak hususunda son derece kararlıyız.

Adıyaman büyük kentlerin ortasında, ulaşımı kolay, huzurlu ve güvenli bir şehirdir. Bu özelliği ile Adıyaman, hem öğrencilerimiz hem öğretim elemanlarımız için cazip bir il konumundadır. Öğretim elemanlarının lojman ihtiyaçlarının giderilmesi ve öğrencilerin barınma sorunlarının çözülmesi durumunda inanıyoruz ki ilimiz ve üniversitemiz çok daha cazip hale gelecektir.

Üniversitemizin, son dönemlerde yaptığı başarılı ameliyatlarla özellikle sağlık alanında adından söz ettirmeye başlaması, Adıyaman ile beraber ülkemiz adına da gurur verici bir gelişmedir.”

Yapılan konuşmalardan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, 2013-2014 Akademik Yılının ilk dersini verdi. Prof. Dr. Yüksek, dersinde “Yeni Üniversite Anlayışı ve Üniversite-Sanayi İşbirliği” konulu sunum yaptı.

Akabinde Rektörümüz Gönüllü, Prof. Dr. Yüksek’e teşekkür ederek çiçek ve hediye takdiminde bulundu.

Programın sonunda Adıyaman Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencileri korosu tarafından müzik dinletisi yapıldı. Şefliğini Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Kadir Karkın’ın yaptığı dinletide  Piyanoda Yrd. Doç. Dr. Barış Toptaş yer aldı. 

Daha sonra programa katılan protokol üyeleri, Adıyaman Üniversitesi personeli ve davetlilerle bayramlaştılar.

Adıyaman Üniversitesi 2013-2014 Akademik Yılı Açılış Töreni verilen kokteyl ile sona erdi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP