DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384786-0,63%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Üniversitesi Bir Yılda Model Oldu

Adıyaman Üniversitesi Bir Yılda Model Oldu

ABONE OL
14 Mayıs 2008 18:03
Adıyaman Üniversitesi Bir Yılda Model Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yılmaz Çoban’ın Haberi…
akademikgiysiAdıyaman Üniversitesinin bir yıllık değerlendirmesini yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Gündüz, 20 yıllık gelişme planı somut olarak uygulandığında Adıyaman’da 250–300 milyon dolarlık ekonomik faaliyetin meydana getirileceğini söyledi.

Adıyaman Üniversitesi 1. yılı bilgilendirme sunusu, akademik giysi ve aday memurların yemin töreninde üniversitenin bir il için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekildi.

Vehbi Koç Konferans Salonunda gerçekleştirilen Adıyaman Üniversitesi 1. yılı bilgilendirme, akademik giysi ve aday memurların yemin töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Mustafa Gündüz, üniversitenin gelişmesi için bir yılda yapılan faaliyetler, eksikler ve hedefleri dile getirdi.

Vali Halil Işık, Jandarma Garnizon Komutanı Albay Dursun Ertuğrul, Belediye Başkan Vekili Salih Doğan, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve akademisyenler ve öğretim görevlilerinin katıldığı programda, üniversitenin önemine vurgu yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Gündüz tarafından yapılan ve 1 yılın değerlendirildiği sunuda üniversitenin gelişimi ele alınarak, “Bir yılda lisans programlarında yüzde 94’lük artış meydana geldi ve fakülte sayısı 35’e yükseldi. Ön lisans programlarında yüzde 87’lik artış oldu ve ön lisans program sayısı 58’e yükseldi. Akademik ve idari personel sayımız 124’den 390’a ulaşarak yüzde 214 artış oldu. Öğrenci sayısı 3 bin 847’den 4 bin 484 oldu ve yüzde 15’lik artış oldu. Bunun yanında Avrupa Birliği eğitim programları kapsamında bir süre yeni anlaşmalar, yurt içi üniversitelerle eğitim anlaşmaları yapıldı” dedi.

Gelişimin yanında eksiklikleri de sıralayan Gündüz, “Açılan yeni programlar için dersliğe ihtiyaç var, Yurt-Kur’un bin kişilik öğrenci yurduna biran önce başlaması gerekiyor. Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yeri ile ilgili talepler yetkililere iletildi ve hala cevap bekleniyor. Bu haliyle biraz zor bitiririz. Üniversitenin yerleşke alanının en az bin dönüm olması gerekiyor fakat bizim yerleşke alanımız 653 dönümdür” şeklinde konuştu.

Üniversite tarafından hazırlanan 20 yıllık gelişim planında somut adımlar atılması halinde Adıyaman’ın ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaklarını vurgulayan Gündüz, “Açılan yeni akademik birimlerle birlikte öğrenci sayısının 25 bine ulaşması, tıp fakültesinin kurulması çağdaş bir sağlık hizmeti sunumuyla birlikte Adıyaman ekonomisine 100 milyon dolarlık ekonomik katkı sağlanacaktır. Öğrencilerin, çalışanların ve tüm birimler olmak üzere üniversite, Adıyaman’a 250-300 milyon dolarlık ekonomik faaliyet alanı meydana getirecektir” diye konuştu.

Programda konuşan Vali Halil Işık ise, üniversitenin Adıyaman için çok önemli olduğuna ve bu inançla gayret ettiklerini belirterek, “Üniversitenin kurulması ve gelişmesi Adıyaman’ın il oluşu kadar önemlidir” dedi.

Konuşmaların ardından bir yılını dolduran akademik personele akademik giysi töreni, ve aday memurların yemin töreni gerçekleştirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP