DOLAR 17,9683 0.54%
EURO 18,5711 0.81%
ALTIN 1.035,410,56
BITCOIN 4386162,07%
Adıyaman
35°

AÇIK

20:18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Adıyaman Üniversitesi ile Rus Üniversiteleri Arasında İşbirliği Anlaşmaları İmza

Adıyaman Üniversitesi ile Rus Üniversiteleri Arasında İşbirliği Anlaşmaları İmza

ABONE OL
9 Kasım 2012 06:00
Adıyaman Üniversitesi ile Rus Üniversiteleri Arasında İşbirliği Anlaşmaları İmza
0

BEĞENDİM

ABONE OL

rusAdıyaman Üniversitesi ile Rusya Federasyonu Üniversiteleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Adıyaman Üniversitesi öğretim üyelerinin gerçekleştirdiği bir dizi ziyarette, Rusya Federasyonu’nda bulunan 3 üniversite ile işbirliği anlaşmaları imzalandı ve 3 üniversiteyle de ön görüşmeler gerçekleştirildi.

Adıyaman Üniversitesi Dış İlişkilerden sorumlu Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Suat AŞKIN ile İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat AYAN 21-29 Ekim 2012 tarihleri arasında Rusya Federasyonu ve Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin farklı şehirleri ve üniversitelerine ziyarette bulundular.
Yapılan ziyarette ön görüşmeleri Haziran 2012’de gerçekleştirilen Rusya Federasyonu’nun köklü üniversitelerinden  Kazan Federal Üniversitesi, Naberejniye Çelni Pedagoji Enstitüsü  ve Aröl (Aryol) Devlet Üniversitesi ile eğitim işbirliği anlaşmaları gerçekleştirildi.
Adıyaman Üniversitesi heyeti, ziyaret kapsamında yine Rusya Fedarasyonu’nun 3 saygın  üniversitesi olan Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi, Moskova Devlet Bölge Üniversitesi ve Rusya Plihanova Ekonomi Üniversitesi ile ileri tarihlerde işbirliği anlaşmaları imzalanmak üzere ön görüşmeler yapıldı.
İşbirliği anlaşmaları imzalanan ve anlaşma yapmak için ön görüşmeleri gerçekleştirilen Rusya Üniversiteleri ile Adıyaman Üniversitesi işbirliği ile önümüzdeki dönemde önemli çalışmaların gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu çalışmalar kapsamında  “Adıyaman Üniversitesinde Rusça Tercümanlığı veya Rus Dili Edebiyatı Bölümünün açılması, Adıyaman turizmine ve iki ülke arasındaki turizm potansiyeline katkı sağlaması açısından Rusya Üniversiteleri ile ‘Turizm’ konusunda çalışmaların yoğunlaştırılması ve  Adıyaman Üniversitesi ve Rusya Üniversiteleri ile çok yönlü bilimsel projelerin hazırlanması” hedefleniyor.
Rusya Federasyonu gezisi kapsamında ziyaret edilen 6 üniversitede Yrd. Doç. Dr. Suat AŞKIN ve Yrd. Doç. Dr. Murat AYAN “Türkiye’de Yükseköğretim Sistemleri” ve “Eğitim Kalitesi” konusunda Rusça, İngilizce ve Türkçe olmak üzere 9 sunum gerçekleştirdiler.
Öte yandan önümüzdeki yıllarda yürürlüğe girmesi planlanan ve milli bir proje olan “Mevlana Değişim Programı”sayesinde iki ülke öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının değişimi söz konusu olacaktır. Bu kapsamda Adıyaman Üniversitesi, anlaşma imzaladığı Rusya Federasyonu üniversiteleri ile karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi de gerçekleştirebilecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP