DOLAR 18,1301 0.05%
EURO 18,0542 -0.16%
ALTIN 1.016,60-0,12
BITCOIN 3881750,17%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Adıyaman Valisi Sayın Halil Işık’a açık mektup

ABONE OL
13 Şubat 2006 14:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman’da Bugün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mahmut Tekin’in, Adıyaman’da yazarlara yapılan baskılar konusunda Vali Halil Işık’a yazdığı açık mektubu aynen yayınlıyoruz.

Adıyaman Valisi Sayın Halil Işık’a açık mektup


 


Son iki aydır Adıyaman’da bomba tesiri yaratan ve Türkiye genelinde yavaş yavaş yayılan ‘kamuda çalışan işçi ve memurların gazetelerde yazı yazamayacağı ile, basının haber alma ve kamuoyunun zamanında bilgilenmesine getirilen anlamsız baskı’ gerçekten Adıyaman basın tarihine bir kara leke olarak geçecek.


Bu lekeyi sürenler bir gün geriye dönüp baktığında büyük pişmanlık duyacak, ancak; iş işten geçmiş olacak. Ama ‘Sansürcü Vali’ yakıştırması da her gün biraz daha demokratikleşen ülkemizin basın tarihinden silinmeyecek.


 Sayın Valim,


İki defa gidip, üç defa geldiniz. Bunu da bu demokratik ülkenin size verdiği özgür Türkiye’nin hukuk devleti kanunlarından faydalanarak gerçekleştirdiniz.


Bizler hukukun üstünlüğüne olan inancımızdan dolayı bazı dengelerin bozulmasına rağmen sizleri hep sevip kucakladık. Sizden sevgi ve saygımızı hiç esirgemedik. Sizin idare ettiğiniz  bu ilde kırmamaya dökmemeye büyük özen gösterdik.


Sizin ve birlikte görev yaptığınız ekibinizin eksik tarafı yok mu? Biz mümkün mertebe bardağın boş tarafına bakmak istemedik. Bizler hep bardağın  dolu tarafını görmeye çalıştık. Bu nedenle de kamuoyundan çok ama çok eleştiriler aldık. Ancak biz ilimize hizmet vermek isteyen başta siz olmak üzere her bürokratın, her siyasetçinin yanında olmaya çalıştık. Onları topluma sevdirip, motive olmaları için büyük gayretler gösterdik.


Bu da kimseye olan diyet borcumuzdan veya korkumuzdan değildi. Bu tutum ve davranışlarımız Adıyaman’a olan sevdamız ile uzlaşma ve diyaloga olan saygımızdan kaynaklanıyordu.


Yoksa bazılarının sandığı gibi ne ‘tırşik’de gözümüz var, ne de, kimseden korkumuz…


Hep Adıyaman’ın huzur ve güvenini göz önünde tutarak hareket ettik. Her duyduğumuzu, gördüğümüzü ilkeli gazetecilik anlayışı çerçevesinde değerlendirdik. Biz de isteseydik sansasyon yaratacak başlıkları gazetemizin sür manşetine çıkarabilirdik. Bir çok olumsuzlukları manşetlerimize taşıyabilir sansasyon yaratabilirdik.


Biz hep oyunu kurallarına göre oynamaya çalıştık. Adıyaman’ın çıkarlarını ön planda tutuk. Toplumun ve yöneticilerinin şartlarını göz önüne alarak, hareket ettik.


Ama siz ne yaptınız sayın valim,


Basına uyguladığınız ‘sansür’le birlikte kamuda çalışan işçi, memur ve mevsimlik işçilere nereden aklınıza geldiyse, yasalarda yeri yokken, belki de birilerine hoş gelsin diye! Çeşitli yollardan baskı uygulatmaya başladınız. Hukuk mücadelesi verirken, bu insanların yazıp çizdiklerini belki de kanıt olarak, kullandınız. Bunlarla davalar kazandınız. Bir gün her nedense basına olan yakınlığınıza ve bu insanlara çizgi çekmeye çalıştınız.


Hep kanunlardan bahsettiniz ancak, o kanunlara dayanarak, ilin valisi olarak, bir tamim-genelge yayınlatamadınız.  El altından örgütlenen daire  müdürleri ile bu çok seslilik yaratan, insanlara haberler gönderip, ekmekleri ile tehdit etme talihsizliğini bizlere yaşattınız.


Biz tüm bunları demokrasiye ve bireylerin kendini ifade etme özgürlüğüne getirilen bir baskı olarak, kabul ediyoruz. Bu nedenle idari ve hukuki yoldan  hakkımızı aramamızı demokratik bir tepki olarak kabul edin.


Son olarak şunu arz etmek istiyorum:


Sizin katı ve önyargılı tavrınız, adınızı Türkiye gündemine taşıyarak, isminizin ‘sansürcü vali’ olarak, gündeme gelmesi samimi olarak söylemek istersek, en az sizin kadar bizleri de üzdü.


İlimizin valisinin yasakçı ve baskıcı olmasını biz hiç içimize sindiremedik. Ancak sizin ortada olmayan kanunlarla ‘şikayetler’ var diyerek, böyle bir yola başvurmanızı da kabullenmemiz mümkün değil.


Bizler insanların kanun ve hukuk çerçevesinde, konuşmasından, yazmasından ve  çizmesinden yanayız. Konuşan toplumlardan hiçbir zarar gelmeyeceğine inanıyoruz. Yasaklar bugüne kadar hiçbir şey kazandırmadı ve kazandırmayacak da.


Bu nedenle toplumu geren ve insanları umutsuzluk ve karamsarlığa sokan bu uygulamanızı bir kez daha gözden geçirmenizin yararlı olacağı düşüncesiyle


Saygılar sunarım.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP