DOLAR 17,9721 0.51%
EURO 18,6267 1.13%
ALTIN 1.036,530,67
BITCOIN 4440182,96%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Yeşil Bir Görünüme Kavuşuyor

Adıyaman Yeşil Bir Görünüme Kavuşuyor

ABONE OL
22 Kasım 2012 16:47
Adıyaman Yeşil Bir Görünüme Kavuşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DSC 0824Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatı ile Atatürk Baraj Gölüne kıyısı bulunan Adıyaman merkeze bağlı köylerde ağaçlandırma çalışmaları başlatılacak.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Atatürk Baraj Gölüne kıyısı olan Adıyaman merkeze bağlı Köylerin Muhtarları ile Valilik Makamında bir araya gelerek, köylerde yapılacak olan ağaçlandırma faaliyetlerin yapılacağı arazilerin tespitinin yapılarak, ağaçlandırma faaliyetlerini yürütecek olan komisyona bildirilmesi talimatını verdi. 
Vali Mahmut Demirtaş, “Adıyaman Merkeze bağlı Köy Muhtarları ile yaptığı toplantıda, “Atatürk Barajı 537 ile 542 kodları arasındaki mesafede kalan arazide ağaçlandırma çalışmalarının yapılacağını belirterek, ilk olarak tespit edilen sahalarda ağaçlandırmaya teknik yönden uygun olan yerler tespit edilecektir. Kamulaştırılmış ve hazineye ait ancak vatandaşlar tarafından kullanılan yerler de tespit edilerek, vatandaşlarla görüşmeler yapılacaktır. Bu proje kapsamında, vatandaşların kullanımında olan yerlerde vatandaşa gelir getirici çeşitli meyve ağaçları dikilecek ve vatandaşlara doğrudan bir katkı sunulmuş olacaktır”. –
Komisyonca tespit edilen ağaçlandırmaya uygun Hazine, Tapulama Harici ve Mera sahaları olan yerlerin Orman Genel Müdürlüğüne tahsisinin yapılacağını kaydeden Vali Demirtaş, “Tahsis işlemlerinden sonra bu sahalar projelendirilerek, ağaçlandırma faaliyetleri başlatılacaktır. Ağaçlandırma çalışmaları yapılırken erozyona maruz toprak kalınlığı ağaçlandırma çalışmaları için uygun olamayan yerlerde erozyon tedbirleri uygulanarak Atatürk Barajına taşınan rusubat önlenmiş olacaktır. Dolayısıyla, burada yapılacak olan ağaçlandırma çalışmaları ile birlikte bilimsel araştırmalara göre Atatürk Barajının ömrünü 50 yıl daha uzatmış olacağız” dedi.  
Köylerimizde ağaçlandırma yapılacak alanlarda arazisi bulunan vatandaşların gönüllü olarak arazilerine fidan dikilmesini istemeleri halinde, her türlü kolaylığın sağlanacağını ve bu vatandaşlarımıza gelir getirici o arazinin yapısına uygun meyve fidanları yardımında bulunulacağını vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, “Bu vatandaşlarımızın kendi arazilerinde fidan dikmeleri halinde işçilik ücreti de Valiliğimizce ödenecektir.  Bu çalışmalarla amacımız yeşillikler içinde bir Adıyaman oluşturmaktır. Bunun için ağaçlandırma çalışmalarının yapılacağı alanlarda bütün köylerimizin bize yardımcı olunması gerekmektedir” dedi. . 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP