DOLAR 18,2098 0.11%
EURO 18,2879 -0.09%
ALTIN 995,03-0,56
BITCOIN 364552-1,39%
Adıyaman
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adıyaman Yine “Baka” Kaldı

Adıyaman Yine “Baka” Kaldı

ABONE OL
25 Mayıs 2016 11:06
Adıyaman Yine “Baka” Kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAKANLIK VERİLMEDİİAK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık’tan Ahmet Davutoğlu’nun ayrılmasından sonra yapılan AK Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresi’nde genel başkanlığa Binali Yıldırım’ın seçilmesinden sonra, 65. Hükümet de kuruldu. AK Parti’nin iktidarı döneminde 4’üncü farklı başbakan olan Binali Yıldırım’ın hükümetinde bütün bakanların farklı illerden seçilmesi “denge kabinesi” yorumlarını ortaya attı. Yeni kabinede 9 isim koltuğunu kaybederken, 5 yeni isim de ilk defa bakan oldu. 5 yeni isim içerisinde ise Adıyamanlı bir bakanın olmaması şaşkınlıkla karşılandı.

Yeni hükümetin dikkat çeken özelliklerinden biri de bakanların hemen hemen farklı şehirlerin milletvekillerinden oluşması oldu. 65. Hükümet’te sadece İstanbul’dan Berat Albayrak ve Fatma Betül Sayan Kaya yer alırken, diğer bakanların hepsi farklı şehirlerden oldu. Buna göre; İzmir, Erzincan, Giresun, Batman, Ordu, Ankara, Kahramanmaraş, Yozgat, Adana, Düzce, Kayseri, Antalya, Denizli, Samsun, Şanlıurfa, Malatya, Bursa, Mersin, Eskişehir, Bayburt, Sivas, Kocaeli, Afyon, Erzurum ve Kars birer bakan çıkarmış oldu. Davutoğlu sonrası yeni kabinede Adıyamanlı bir milletvekilinin olmaması ise düş kırıklığına neden oldu.

Öte yandan 65. hükümetin kurulmasıyla çarpıcı bir istatistiği de gözler önüne serdi. Hükümete geldiği 14 yıldan beri 97 bakanın görev aldığı Ak Parti hükümetinde,  97 bakan içerisinde şimdiye kadar hiç bir Adıyamanlı milletvekiline yer verilmemesi oldukça düşündürücü. Son 65. hükümetin bakanlık dağılımına bakıldığında bir denge kabinesi olduğu yorumlarına neden olurken yine bu denge içerisinde Adıyaman’ın olmaması tepkileri beraberinde getirdi.

Kurulduğu tarihten bu yana her seçim döneminde Adıyaman’da önemli oranda oylarını arttırarak seçim kazanan ve bir çok seçimde Türkiye rekoru kırarak Adıyaman ilçelerinde yüzde 99’lara varan oy oranı ile seçim kazanan Ak Parti’nin denge kabinesinde bir dengesizliğin olduğunu gösteriyor.

Bugüne kadar hemen hemen her ile bakanlık veren Ak Parti’nin bugüne kadar Adıyaman’a bir bakanlık vermemesi ise acı bir tabloyu gözler önüne serdi. Zira her seçim döneminde adeta çakıldığı Diyarbakır’dan 3 , Batman’dan 1, Van’dan 1, Bitlis’ten 1, Ağrı’dan 1, Kars’tan 1  bakanlık çıkaran Ak Parti , bunların yanı sıra Trabzon’a 5, Ordu’ya 4,  Rize’ye 3, Denizli’ye 3, Kahramanmaraş’a 2 bakanlık verdi.

Söz konusu illerin seçim dönemlerindeki oy oranlarının istatistiklerine  bakıldığında ise Adıyaman’dan çok kötü durumda olan illerin olması, kamuoyu vicdanında bakanlığı hak ediyor mu , etmiyor mu sorularını bırakıyor.

Adeta siyasi bir strateji ile dağıtılan bakanlıklarda Adıyaman’ın bu stratejinin bir parçası olarak görmeyen AK Parti’nin bu tutumu,  Adıyaman’ı çantada keklik olarak gördüğü yorumlarına neden oluyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP