DOLAR 18,1203 0.14%
EURO 18,2155 0.23%
ALTIN 1.017,450,13
BITCOIN 3882781,08%
Adıyaman
31°

PARÇALI BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da 5 bin engelli bulunuyor

Adıyaman’da 5 bin engelli bulunuyor

ABONE OL
6 Mayıs 2007 22:21
Adıyaman’da 5 bin engelli bulunuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ortopedki(CİHAN)-Güneydoğu Ortopedik Engelliler Derneği Genel Merkezi, Turgut Reis Mahallesi’nde açıldı. Törene Vali Halil Işık, Garnizon Komutanı Albay Dursun Ertuğrul, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam ve çok sayıda engelli ile birlikte vatandaşlar katıldı.

Kesilen kurdelenin ardından bir açıklama yapan Vali Halil Işık, Adıyaman’da 5 bin dolayında özürlü bulunduğunu söyledi. Işık şöyle devam etti: “Kamu ve sivil toplumun katkılarıyla güzel bir gelecek hazırlamak adına hepimize çok önemli görevler düşmektedir. Velilerin de çocuklarını eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine göndermek suretiyle onların iyi bir geleceğe sahip olması için üzerlerine düşen görevi yerine getirmenin gayreti içerisindeler. Bizler de kamu olarak sivil toplum kuruluşlarının ve sivil eğitim merkezlerinin bu konuda verdiği hizmetleri desteklemeye devam edeceğiz.”

Yıl içerisinde engellilere yönelik birçok proje ürettiklerini belirten Işık, “Engellilerin meslek sahibi olması ve ekonomik özgürlüklerine kavuşup topluma kazandırılması için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bu konuda kamu kadar sivil toplum örgütlerine de büyük görevler düşmektedir. Bundan dolayı da böyle bir derneğin merkezinin Adıyaman’da olması sevindiricidir. ” dedi.

Güneydoğu Ortopedik Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin Harputluoğlu, ortopedik engellilerin sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla derneği kurduklarını söyledi.

Türkiye genelinde yaklaşık 8.9 milyon engelli bulunduğunu söyleyen Abidin Harputluoğlu; şöyle devam etti: “Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’nu kapsayan engelliler ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engelliler olarak sınıflandırılmaktadır. Engellilerin sorunlarının gündeme gelmesi ve seslerini duyurabilmek için dernekler ve vakıflar kurulmaktadır. Bunlardan birini de Adıyaman’da Güneydoğu Ortopedik Engelliler Derneği Genel Merkezi olarak kurduk.”

Harputluoğlu, Adıyaman’da bulunan ortopedik engellilerin sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla daha önceden Anadolu Sakatlar Derneği Adıyaman Şubesini kurduklarını kaydederek, “Ancak ilimizi tüm Türkiye’ye tanıtamadığımızı ve engellilerimizin ihtiyaçlarını yeterince karşılayamadığımız düşüncesiyle şubemizi kapattık ve Güneydoğu Ortopedik Engelliler Derneği Genel Merkezi’ni kurduk. ” dedi.

Harputluoğlu, genel merkez olarak, ortopedik engellilerin sorunları olan başta işsizlik olmak üzere ve tekerlekli sandalye, akülü araba, ortez-protez, koltuk değneği, gıda, giyim gibi ihtiyaçların giderilmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, “Ortopedik engellilerin derneğimize üye olmaları gerekmektedir. Ayrıca engelli çocuğu olan anne ve babaların çocuklarını bizlere ve yetkililere bildirmeleri gerekir. Her sağlam insan birer bedensel engelli adayıdır. Bunu düşünerek her insanın engellilere yardım etmesi ve yetkililerin engelleri kaldırması için çalışmalarımızı bundan sonra tüm bölgede açacağımız dernek şubeleriyle sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP