DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 385622-0,51%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da ‘Haklarımız’ Konulu Konferans Verildi

Adıyaman’da ‘Haklarımız’ Konulu Konferans Verildi

ABONE OL
14 Mayıs 2008 20:29
Adıyaman’da ‘Haklarımız’ Konulu Konferans Verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

haklarimkonfAdıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Duran, özürlülerin toplumun koltuk değnekleri olduğunu söyleyerek, özürlülere duyarsız toplumun özürlü toplum olduğunu kaydetti.

İsias Otel toplantı salonunda yapılan konferansa daire müdürleri, engelliler dernek başkanları ve üyeleri katıldı. Engelsiz Yaşam Projesi kapsamında Adıyaman Üniversitesi Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Hacı Duran,”haklarımız” konulu konferans verdi. Duran, konferansta engellilerin sosyal ve ekonomik hakları ile ilgili olarak bilgiler verdi.

            Duran, “ Özürlüler hakkında 2005 yılında çıkartılan 5378 sayılı kanun önemli bazı yenlik ve haklar getirmiştir. Yasal olarak bu yasa ile özürlülerin yaşam güvencesi sağlanmış görünmektedir. Ancak yasal haklar kendi başlarına engelleri ortadan kaldırmaz. Engelleri ortadan kaldıracak olan toplumun anlayışıdır, kültürüdür, özürlülere bakış açısıdır, ekonomik mekanizmalarıdır, bürokratik işleyiştir. Maalesef bu alanda toplumda ve kamuoyunda yeterli ve etkili bir duyarlık yoktur.” Dedi.

 Konferansta engelli insanların normal insanlardan konulara karşı daha duyarlı olduğunu dile getiren Adıyaman Üniversitesi Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Hacı Duran, şehirleşmelerin ve modernleşmelerin engelli insana olan yaklaşımları körelttiğini belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye’de tam olarak özürlü sayısı bilinmemektedir. Eğer bilinseydi devletimiz sayıya göre çalışmalar yapardı. Adıyaman’daki özürlü sayısı Türkiye ortalamasının üstündedir. Bu da demektir ki Türkiye genelinde engellilere yönelik yapılan çalışmaların 2 katı Adıyaman’a yapılmalıdır. Türkiye’de özellikle Adıyaman’da modernleşme ve şehirleşme engelli vatandaşlara olan ilgiyi azaltmıştır. İlginin azalması ile doğru orantılı olarak engelli insanlarımız içine kapalı bir hayat sürdürmektedirler. Özürlü vatandaşlarımızın önünde iki engel vardır. Birincisi bedensel engel, ikincisi ise toplumun önüne koyduğu engellerdir. Engelli insanları toplumdan koparmayalım. Engelli insanlara yardım eli uzatalım. Geçmiş yıllarda engelli insanlar örneğin Köroğlu insanların gönüllerinde birer kahraman olmuştur. Şimdi ise aileler engelli çocuklarını dışarı çıkaramaz duruma gelmiş, hatta engelli çocuklarını kimse görmesin diye satmaya kalkışmışlardır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP