DOLAR 18,0991 0.09%
EURO 18,2661 -0.07%
ALTIN 1.019,74-0,16
BITCOIN 413094-1,88%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Adıyaman’da ilk organ nakli…

Adıyaman’da ilk organ nakli…

ABONE OL
24 Aralık 2008 08:00
Adıyaman’da ilk organ nakli…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

organnakliBir haftadır hastanede tedavi gören 66 yaşındaki hükümlü Süleyman Tamar’un beyin ölümü gerçekleştikten sonra ailesinin izniyle karaciğer ve iki böbreği başka hastalara nakledilmek üzere operasyon ile alındı.  Yılmaz Çoban’ın haberi…   

Yaklaşık 7 gün önce kaldığı Adıyaman E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda beyin kanaması geçiren Süleyman Tamur, ambulansla Adıyaman Devlet Hastanesine kaldırılarak yoğun bakıma alındı. Bir hafta süren tedavisinin ardından beyin ölümü gerçekleşen Tamar’ın organlarının nakledilmesi için ailesi tarafından organ bağışının yapılmasıyla birlikte Malatya Turgut Özal Tıp Fakültesinden gelen ekip tarafından Adıyaman Devlet Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen organ nakli operasyonu ile karaciğer ve iki böbreği alınarak, ihtiyacı olan hastalara nakledilmek üzere özel bir araç ile Malatya’ya götürüldü.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Fakültesinde görevli olup Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili görevini de yürüten Prof. Dr. Sezai Yılmaz başkanlığında Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Nevzat Erdil, genel Cerrah Doç. Dr. Mehmet Yılmaz, Asistan Doktor Fatih Gönültaş ve Organ Nakli Koordinatörü Mukadder İspir ile yaklaşık 2,5 saat süren bir operasyon sonrasında organların başarıyla alındığını söyleyen Prof. Dr. Sezai Yılmaz, “ Adıyaman’da beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın organları bağışlandı. Bu hastanın karaciğer ve her iki böbreğini alarak başka bir hastaya nakil amacıyla kullanılmak üzere Adıyaman’a geldik. Hasta bir hükümlü. Beyin kanaması geçirmiş. Beyin ölümü de gerçekleşti. Hastanın ailesi de organlarını bağışladı. Şuanda karaciğerini biz kesin kullanacağız. Böbrekler de henüz kesin değil inceleme yapacağız. Bu amaçla buradayız. Adıyaman’da ilk kez bir organ bağışı oldu. Adıyaman Tıp Fakültesinin Dekanlığını da yapıyorum. Ülkemizde organ bağışının son derece yetersiz olduğunu biliyoruz. Avrupa Ülkelerinden 40’da biri kadar bile bir bağış yok. Ama benim görebildiğim kadarıyla Adıyaman insanın ne kadar mütevazı ne kadar iyi niyetli olduğunu biliyorum. Bu konuya da çok yatkın olduğunu biliyorum. Ümit ediyorum ki önümüzdeki günlerde Adıyaman’da organ bağışı konusunda ilerlemeler kat edilecektir. Koordinatör arkadaşlarında bu konuda son derece gayret içerisindeler. Alınan organlar bir ve iki hastaya kullanılabilir. Veya bir erişkin bir çocuğa kullanılabilir. Bunlar da daha sonra belli olacak.”dedi.

Adıyaman’da bir ilk gerçekleştiğini söyleyen Başhekim Mehmet İnan “ Adıyaman’da ilk defa beyin ölümü gerçekleşen bir hastaya İnönü Üniversitesinden Dekanımızın gelmesiyle organları alınacak. Karaciğer ve böbrekleri en kısa zamanda bir hastaya nakledilecek. Ülkemizde organ bağışı konusunda çok sıkıntılar var. Çok yetersiz. Binlerce yada on binlerce insan organ bekliyor. Bu konuda da Adıyaman’da bir ilk olması güzel bir olay. Bu operasyon ile Adıyamanlılara organ bağışı konusunda sesimizi duyurmuş bulunuyoruz. Bu bağışlar  birkaç insanın hayatını kurtaracaktır. Binlerce organ bekleyen, böbrek bekleyen diyaliz hastalarımız var. Onlar için bir umut oluyor. Bunun Adıyaman’da bir ilk olması bizim açımızdan sevindirici.”dedi.

“Organ bağışı gerçekten önem arz eden önemli bir konu” diyen Sağlık İl Müdürü M. Emin Taş, “ ölüm sonrası yaşama destek noktasında belki de yapılabilecek en önemli hizmet. Burada özellikle bu kararı veren beyin ölümü gerçekleşen hastanın yakınlarına teşekkür ediyorum. Bir insana yaşam umudu verdiler. Adıyaman Sağlık Müdürlüğü olarak da organ bağışı konusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu konuda özellikle 2008 yılı içerisinde toplam 46 vatandaşımız organlarını bağışladı. Buda bir bilinçlendirme hareketidir. Hastanemiz ortamında ilk kez vuku olan böyle bir olayın özellikle kendisine nakledilecek kişiler açısından da önemli bir husus.” Dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP