DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 4396862,61%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Adıyamanlılar Vakfı, Sezonun İlk “Öğrenci Buluşmaları”nı Gerçekleştirdi

Adıyamanlılar Vakfı, Sezonun İlk “Öğrenci Buluşmaları”nı Gerçekleştirdi

ABONE OL
26 Kasım 2018 16:56
Adıyamanlılar Vakfı, Sezonun İlk “Öğrenci Buluşmaları”nı Gerçekleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyamanlılar Vakfı, 2018-2019 burs sezonunun ilk “öğrenci buluşmaları”nı gerçekleştirdi.

adiyamanlilar vakfi 2127067f302ae787ae66

Vakfın İstanbul Bağcılar’daki genel merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleşen sezonun ilk “öğrenci buluşmaları”na, Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Sait Aybak, mütevelli heyeti üyeleri, yönetim kurulu üyeleri, komisyon başkanları ve bursiyerler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Sait Aybak, yeni burs sezonunun hayırlı olması temennisinde bulundu. Adıyamanlı gençlerin eğitimine destek olan yönetim kurulu üyelerine teşekkür eden Aybak, “Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın kendince işleri var, sorumlulukları var. Ama söz konusu Adıyamanlı gençlere destek olmak olunca hepsi işinden gücünden feragat edip sizin için koşturuyor, sizin geleceğinize katkı sağlamaya çalışıyorlar. Ben hepsine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

Vakıf başkanlığını yeni devraldığını anımsatan Aybak şöyle devam etti:

 

“Bu hizmette elimden geldiğince bir şeyler yapmak istiyorum. ‘Daha çok öğrencimize nasıl fayda sağlayabilirim’ düşüncesiyle ben de elimden gelenin iyisini yapmaya çalışacağım. Vakıf  bir hizmet işidir, bir gönül işidir. Kendi işinden, gücünden feragat etme işidir. Vakıf Allah rızası için bir araya gelme işidir, bir köprü görevidir. Ayda bir kez de olsa sizinle buluşma, görüşme fırsatı bulacağız. Benim de öğrencilik dönemlerim oldu ama biz sizin kadar şanslı değildik. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Maddi imkânsızlıklardan dolayı eğitimime devam edemedim. Bunun bilincinde olarak sizin için çaba sarf ediyoruz. Bütün öğrenci kardeşlerimi tebrik ediyorum. Allah zihin açıklığı versin. Bu ilk buluşmamızın hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum.”

 

Adıyamanlılar Vakfı önceki dönem başkanı Ramazan Aksoy ise, 4 yıllık başkanlık süresince yönetim kuruluyla birlikte gece gündüz çalışıp koşturduklarını belirtti. Bursların hayırsever insanlardan getirildiğini dile getiren Aksoy, şöyle devam etti:

 

“Öğrencilerimizi mağdur etmemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. 1969’da İstanbul’a geldiğimde Adıyaman’ın ismi İstanbul’da okunmuyordu. Garibanlık diz boyuydu. Adıyaman insanı çok dürüst, çok merttir. Allah da bunu karşılıksız bırakmıyor. Biz Adıyamanlıyız. Havasından, suyundan, toprağından faydalandık. ‘Geri dönüp de Adıyaman’a neler yapabiliriz’ diye düşündük. ‘İstanbul’a okumak için gelen öğrencilerimize sahip çıkarsak, bu en hayırlı iştir’ dedik. Aksaray’da 150 metrekarelik bir yerde vakfı kurduk. İlk sene 12 öğrencimize burs verdik. Şu anda bir kompleksimiz, kültür merkezimiz var. ‘Kompleks yetmez’ dedik, yan tarafta arsa aldık. Sizin için yurt yapacağız. 4 yıllık başkanlığım döneminde, mütevelli heyeti ve yönetim kurulunun desteğiyle vakıf 2,5 kat büyüdü. Ankara’da bir yer satın alarak Ankara şubesini açtık. Sizin de Adıyaman’ı en iyi şekilde temsil etmeniz lazım. İstanbul’da okumak da bir ayrıcalıktır. İstanbul demek Türkiye demektir, dünya demektir. Bizler sizin başarılı olmanız için çaba gösteriyoruz. Bütün öğrenci kardeşlerimi tebrik ediyorum.”

 

Adıyamanlılar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Mahmut Göksu ise, vakıf aidiyetinin önemine işaret etti.

 

 

“Adıyamanlılar Vakfı yıllardır burs verir, ama öğrencilerimizde, mezun olan öğrencilerimizde aidiyet kültürü gelişmedi.” diyen Göksu şunları kaydetti:

 

“Vakfınızı tanıyın, aidiyetinizi geliştirin. Burası sizin yuvanız. Buranın kuruluş amacında, merkezinde sizler varsınız. Sizler var olursanız bu vakfın bir anlamı var. Eskiden ne bu bina vardı, ne bu salon vardı ne de sizin gibi kalabalık gençler vardı. Şimdi hamd ediyoruz. Vakıf, 1996’da 12 öğrenci ile başladı. Hiçbir şey gökten zembille gelmiyor. Çalışmak, gayret etmek gerekiyor. Bizim Adıyaman’a bir vefa borcumuz var. Sizler sadece kendi adınıza okumayacaksınız. Sizin doğduğunuz topraklara, bu ülkeye, ümmete, insanlığa insanlık borcunuz var. Okuyup hem ilimize, hem ülkemiz hem de ümmete hizmet götüreceğiz. Bugün yerde sürünen devletlerle dünyaya hükmeden devletler arasındaki fark, yetişmiş insan gücüdür.”

 

Göksu, bursiyerleri de kürsüye davet ederek duygu ve düşüncelerini aldı. Bursiyerler, Adıyamanlılar Vakfı’nda olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

Adıyamanlılar Vakfı Burs Komisyonu Üyesi Ramazan Oruç da, İstanbul’da okumanın bir ayrıcalık olduğunu söyledi. İstanbul’un kendisinin de aynı zamanda bir üniversite olduğunu dile getiren Oruç, “İstanbul gibi bir kadim şehirde üniversite okuma ayrıcalığınız var. Adıyamanlılar Vakfı, kültür merkeziyle, mütevelli heyetiyle, yönetim kurulu ve komisyon üyeleriyle, Ankara ve Adıyaman şubeleriyle kocaman bir ‘gönül ordusu’ oldu. Hayat bir yoldur, öğrencilik ise bu yolda en önemli safhalardan bir tanesidir. Adıyamanlılar Vakfı, bu yolda sizinle birlikte olacak. Burs vermemizdeki temel amaç size bir maddi katkı değildir. Amaç, Adıyamanlı öğrencilerimizi bir araya getirerek bir sinerji oluşturmaktır, kaynaşmayı sağlamaktır. ‘Biz bir aileyiz’ projesi ile bir aile ortamı oluşturmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından bursiyerlere Adıyaman çiğ köftesi ikram edildi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP